• Erasmus+KA2/Programowanie

• Wymiana uczniów Erasmus + Vigevano, Włochy

• Wyjazd odbył się  w ramach projektu „Programowanie jako innowacyjna metoda uczenia się i nauczania w szkołach europejskich”. Dla uczniów klas trzecich gimnazjum uczestniczących w programie Erasmus+ była to druga w bieżącym roku szkolnym wymiana międzynarodowa. W dniach 17-24 marca 2018r. uczestnicy projektu przebywali we Włoszech, w regionie Lombardii, w mieście Vigevano.  Niedziela była „dniem rodzinnym”, podczas którego włoscy gospodarze zapewnili atrakcje gościom z Polski, Estonii i Francji. Wielu z nich odwiedziło w tym dniu Genuę i poznało włoską gościnność. W poniedziałek odbyły się uroczyste spotkania z dyrekcją szkoły oraz władzami miasta w ratuszu. Włoscy koledzy, w tradycyjnych strojach, oprowadzili partnerów po mieście, a popołudniowe gry integracyjne pozwoliły uczniom poznać się bliżej. Dzień ten uświetnił koncert w wykonaniu uczniów szkolnego oddziału muzycznego. We wtorek cała grupa wyruszyła na podbój Mediolanu. Wizyta na Wydziale Elektroniki i Inżynierii pozwoliła na praktyczne zapoznanie się z możliwościami, jakie daje umiejętność programowania w różnych dziedzinach życia. Uczniowie mieli również okazję zwiedzić centrum Mediolanu z pięknym Placem katedralnym, Galerią Wiktora Emanuela i Zamkiem Sforzów. Środa i piątek to dni spędzone w szkole na warsztatach prowadzonych w grupach międzynarodowych przez eksperta z Politechniki Mediolańskiej. Uczniowie poszerzyli swoje umiejętności z kodowania oraz stworzyli gry edukacyjne utrwalające wiedzę przyrodniczą. Następnie testowali efekty swojej pracy próbując je poprawić i udoskonalić. Dzięki temu każdy z nich mógł poczuć się jak projektant, twórca i tester, co dało im szerokie spojrzenie na istotę nabywanych umiejętności.  W czwartek uczniowie mieli okazję zapoznać się z technologią produkowania i przetwarzania żywności w największym w Europie parku technologii rolniczych i spożywczych FICO w Bolonii.

Tygodniowy pobyt we Włoszech z pewnością przyczynił się do poszerzenia kompetencji interkulturowych, językowych i społecznych uczniów. Wszyscy z nich wynieśli ciekawe doświadczenia oraz nowe umiejętności z zakresu technologii informatyczno-komunikacyjnych niezbędnych we współczesnym świecie.