• Jest wśród nas

        • Jest wśród nas

        • Papież Jan Paweł II jest wyjątkową osobowością współczesnego świata. Ponadczasowy system wartości, który pozostawił po sobie jest naszym dziedzictwem, które przekazujemy młodym ludziom, uczniom dla których okres nauki w gimnazjum jest okresem poszukiwania i buntu. Od 2007 roku z inicjatywy nauczyciela bibliotekarza Pani Elżbiety Smorowskiej w naszej szkole są organizowane spotkania w ramach cyklu „Moje spotkania z Papieżem Janem Pawłem II” z ludźmi, którzy doświadczyli w swoim życiu bardzo ważnych chwil, godzin, które na zawsze zostaną w pamięci, mieli bezpośredni kontakt z Papieżem i te ich spotkania wpłynęły na dalsze ich życiowe losy. Podczas tych spotkań zaproszeni goście opowiadają swoje przeżycia, wrażenia nawiązują do historii Polski. Są bezpośrednimi świadkami historii i tę historię przekazują kolejnym pokoleniom. Dotychczas odbyły się spotkania:                                                                                             

          2007/2008

          • Z Panią Marią Duławską poetką i wieloletnią nauczycielką języka polskiego. Pani Duławska zaprezentowała antologię pt. „ Słowa gorejące”, którą otrzymał Papież Jan Paweł II w 2000r po wizycie w Zamościu w czerwcu 1999r.

           

           

           

           

           

           

           

          2008/2009

          • Z Panem Januszem Kawałko, dziennikarzem Kuriera Lubelskiego, autorem książki „ Jan Paweł II w Zamościu”.

           

           

           

           

          2009/2010

          • Z Panią Zofią Szczur emerytowaną nauczycielką języka polskiego, która dwukrotnie miała zaszczyt spotkać się z Papieżem Janem Pawłem II.

           

           

           

           

          2010/2011

          • Panią Stefanią Twardowską i Panią Anną Klonowską. Pani Stefania emerytowana nauczycielka przekazała ciekawostki z pobytu Papieża Jana Pawła II w Zamościu. Miała również to szczęście być bardzo blisko Naszego Patrona ( patrz zdjęcia w książce„ Jan Paweł II w Zamościu”.
          • Z kolei Pani Anna nadal się wzrusza, gdy przypomina sobie te cudowne chwile, ponieważ Jej wnuczka była ochrzczona przez Papieża Jana Pawła II.

           

           

           

           

           

          2011/2012

          • Z panem Stanisławem Rudym z wykształcenia nauczycielem, wieloletnim dyrektorem Zamojskiego Domu Kultury, pasjonatem, kolekcjonerem druków bibliofilskich, ekslibrisów, pocztówek, „świętych obrazków”. W swoich zbiorach posiada ok. 20 tys. pocztówek m.in. bogatą kolekcję pocztówek i kart pocztowych poświęconych Papieżowi Janowi Pawłowi II. Pan Stanisław Rudy podzielił się z młodzieżą swoją pasją, opowiedział ciekawostki dotyczące Patrona Szkoły. Pokazał część swojej kolekcji poświęconej Papieżowi, opowiedział o przygotowaniach do wizyty JP II w Zamościu (w Domu Kultury było Biuro Prasowe).

           

           

           

           

           

           

           

          2012/2013

          • Z panią Janiną Gąsiorowską Matką Chrzestną Statku „Ziemia Zamojska”. Pani Janina Gąsiorowska przybliżyła tematykę morską młodzieży, którą sama kocha i którą kochał również Papież JP II. Nasz Patron doceniał pracę ludzi morza i walkę ludzi z naturą. Zaproszony gość p. Janina Gąsiorowska opowiedziała o swoich osobistych przeżyciach ze spotkania z Janem Pawłem II w Zamościu, o wrażeniach z rozmowy z Papieżem, wspólnym zdjęciu na schodach Ratusza i zaprezentowała młodzieży przyniesione ze sobą pamiątki, książki, różaniec i albumy ze zdjęciami.

           

           

           

           

          2013/2014.

          • W ramach oczekiwania na kanonizację JP II odbyło się spotkanie z księdzem proboszczem Andrzejem Stopyrą. Zaproszony gość miał wielkie szczęście być wielokrotnie bardzo blisko Papieża JP II. – Jeszcze, jako uczeń, później student i duchowny często uczestniczył w gronie Ojca Świętego. Ksiądz Andrzej podzielił się swoimi wspomnieniami w ciepłej, serdecznej i życzliwej atmosferze. Opowiedział uczniom o przygotowaniach, gdy był odpowiedzialny za przyjazd Papieża JP II do Lubaczowa, a Papież gościł w Lubaczowie 2 razy i kiedy gościł Ojciec Święty w Zamościu w 1999r. W tym czasie ksiądz Andrzej Stopyra był dyrektorem i dziennikarzem Katolickiego Radia Zamość (ks Andrzej stworzył Katolickie Radio Zamość, które działa do dziś). Na spotkanie z uczniami przywiózł album z pięknymi zdjęciami ze spotkań z Papieżem w Lubaczowie, Zamościu, Watykanie i bardzo cenne relikwie, JP II, które znajdują się w Lubaczowie. Uczniowie mogli z bliska je zobaczyć i zrobić zdjęcia.

           

           

          • W ramach obchodów Dnia Patrona 16.05.2014 w Zespole Szkół nr 3 gościliśmy ks. Tomasza Kielara. Ksiądz Tomasz na swojej drodze spotkał Papieża 3 razy. Pierwszy raz w szkole średniej, później gdy był w seminarium (widział Papieża z daleka zarówno za pierwszym, jak i za drugim razem podczas pielgrzymki). Najbardziej znaczący dla księdza był ten trzeci raz w 1999r. Papież gościł wtedy w Zamościu, a ksiądz Tomasz śpiewał podczas uroczystości Ewangelię. Na spotkaniu z uczniami w gimnazjum ks. Tomasz zaprezentował fragmenty z nagrania pielgrzymki Papieża w Zamościu (i nie chwaląc się) nagranie, w którym śpiewał Ewangelię. Spotkanie przebiegło w miłej i bardzo serdecznej atmosferze. Uczniowie, nauczyciele wysłuchali wspomnień i osobistych przeżyć Księdza podczas spotkania z Papieżem w Zamościu. Poza tym ks. podzielił się nimi z ogromną przyjemnością , ponieważ byli to uczniowie, których kilka lat temu przygotowywał do I Komunii Świętej, pracując w SP nr 3. Spotkanie przygotowała p. Elżbieta Smorowska – nauczyciel bibliotekarz

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          2014/2015

          • Z panem Jerzym Zacharowem uczestnikiem wyprawy rowerowej do Watykanu w 1999r. Spotkanie z młodzieżą gimnazjalną odbyło się 13 maja 2015r. Zaproszony gość podzielił się wspomnieniami z zorganizowanej przez Niego rowerowej pielgrzymki do Watykanu i spotkania z Ojcem Świętym. Opowiedział uczniom, że  w dniach 19.04.-12.05.1999 r. przejechał z grupą, która liczyła 5 osób trasę Zamość – Watykan długości 2351 km.  Trasa górska – Tatry – Alpy – Apeniny liczyła łącznie 524 km. Prędkość w górach wynosiła od 7km/h – 15 km/h, a zjazdy w granicach 40 – 62 km/h. Pielgrzymkę  pan J. Zacharow z 4 kolegami przejechał na rowerach polskiej produkcji z Zakładów Rowerowych w Bydgoszczy( z 1968r.). Na spotkanie z uczniami pan Jerzy przyjechał tym pamiątkowym rowerem i stwierdził, że rowery polskiej produkcji z tamtych lat były i są niezawodne. Spotkanie było bardzo ciekawe, przebiegło w  przyjaznej  i serdecznej  atmosferze.

          2015 / 2016

          ·         Ksiądz  Jerzy Sopel proboszcz   Parafii  Najświętszego Serca  Pana Jezusa w Tomaszowie Lubelskim spotkał się   z młodzieżą gimnazjum w ramach obchodów Dni Patrona Szkoły i cyklu „ Moje spotkania z Papieżem JP II”. W ciepłej i bardzo serdecznej atmosferze  ksiądz wspominał  o wielu spotkaniach swoich i spotkaniach wyjazdowych z młodzieżą do Papieża, o  spotkaniu z JP II w Zamościu. Mówił też o świętości i wielkości Papieża Polaka, który był i jest wzorem do naśladowania. Dla wielu ludzi Papież był autorytetem i  duchowym ojcem .Ks. Jerzy Sopel podkreślał, że on i jego rówieśnicy podążali śladami JP II , naśladowali go i  często swoje  życie wiązali  w kapłaństwie. Zaproszony gość, to muzykalny ksiądz  -  przywiózł ze sobą akordeon  i na koniec spotkania zagrał dwie ulubione pieśni JP II  „ Barkę” i„ „Czarną Madonnę” , którą  wszyscy zaśpiewaliśmy. 

           

                                                  

           

           

           

           

           

          2016/2017

          • W tym roku uczniowie Gimnazjum w ramach obchodów Dnia Patrona Szkoły miały przyjemność spotkać się z artystą malarzem związanym z zamojskim środowiskiem plastycznym panem Markiem Sołowiejem. Zaproszony gość zajmuje się twórczością w dziedzinie malarstwa, rysunku i grafiki komputerowej. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Stowarzyszenia Pastelistów Polskich,  organizatorem i komisarzem plenerów na Roztoczu i w Zamościu, kuratorem wystaw międzynarodowych oraz założycielem pierwszej autorskiej galerii obrazów plenerowych "ŚCIANA" w Zamościu. W czasie spotkania z młodzieżą 16.05.2017r. w Zespole Szkół nr3 artysta malarz p. M. Sołowiej podzielił się historią swojej artystycznej drogi oraz zdradził, skąd bierze inspiracje do tworzenia swych dzieł. Artysta fascynująco opowiadał  uczniom o kolejnych etapach. powstawania obrazów i omawiał techniki plastyczne wykorzystane podczas ich tworzenia. Mieliśmy podczas tego spotkania okazję zobaczyć wyjątkowe  obrazy  Papieża z zamojskim akcentem namalowane przez pana Marka i zaprezentowane na spotkaniu, podzielił się też wspomnieniami z wizyty Papieża w Zamościu.

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Elizy Orzeszkowej w Zamościu
      • (84) 6388118 fax: (84) 6272526
      • ul. Elizy Orzeszkowej 43 Zamość lubelskie 22-400 Polska Poland
      • Administratorem jest Szkoła Podstawowa nr 3 im. Elizy Orzeszkowej w Zamościu ul. Elizy Orzeszkowej 43, 22-400 Zamość (adres e-mail: zs3zam@o2.pl, numer telefonu: 84 638 81 18). Dane kontaktowe inspektora ochrony danych: adres e-mail: inspektor@cbi24.pl Dane będą przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na pytanie zawarte w formularzu kontaktowym. Podstawą przetwarzania danych jest zgoda osoby, której dane dotyczą, udzielona poprzez wyraźne działanie potwierdzające (tj. przesłanie wiadomości). Pani/Pana dane będą przetwarzane nie dłużej, niż jest to konieczne do udzielenia odpowiedzi, a po tym czasie mogą być przetwarzane do czasu przedawnienia ewentualnych roszczeń. Dane są ujawniane wyłącznie osobom upoważnionym przez administratora. Podanie danych jest dobrowolne, niemniej konieczne do tego, żeby odpowiedzieć na pytanie. Przysługuje Pani/Panu prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody, przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
    • Logowanie