• Uczymy się uczyć

• Uczymy się przez całe życie

• Drodzy uczniowie, rodzice, nauczyciele

Cechą współczesnego świata jest ogromny postęp cywilizacyjny, który stawia przed nami coraz to nowe wyzwania.

W związku z dynamicznymi zmianami i postępem technologicznym koncepcja uczenia się przez całe życie ma szczególne znaczenie. Współczesny człowiek, otwarty na zmiany i wyzwania, podejmując decyzję o kształceniu
            w życiu dorosłym kieruje się różnymi motywami. Na jego wybory w tym zakresie mają wpływ różnego rodzaju czynniki, zarówno natury wewnętrznej jak i wewnętrznej. Jednak to właśnie motywacja wewnętrzna, która ma bezpośredni związek z potrzebą rozwoju własnej osobowości, kształtowaniem intelektu i zaspokajaniem potrzeb poznawczych odgrywa szczególne znaczenie dla życia i funkcjonowania człowieka doby XXI wieku.

Głównym przesłaniem koncepcji uczenia się przez całe życie jest wszechstronny rozwój osobowości człowieka umożliwiający sprostanie wyzwaniom życia zawodowego społecznego oraz realizacji indywidualnych celów.

Edukacja pełni w życiu człowieka niebagatelną rolę, bowiem to właśnie dzięki wychowaniu i kształceniu człowiek nabywa nie tylko wiedzę i umiejętności ale również kształtuje swoje postawy i system wartości. I choć czas nauki zwykle kojarzy się z okresem dzieciństwa i dorastania to realia współczesnego świata niejako wymuszają na człowieku ciągłe, nieustające doskonalenie własnej osobowości, wskazując na to, iż przed laty zdobyta wiedza w zaskakującym tempie ulega dezaktualizacji a szybki postęp technologiczny skłania do nabywania nowych umiejętności. W praktyce oznacza to odejście od przekonania jakoby jedynie okres młodości wiązał się z czasem nauki.

Edukacja ustawiczna dorosłych i koncepcja uczenia się przez całe życie staje się w tym momencie nie mniej ważna. Wręcz przeciwnie, w XXI wieku nabiera ona coraz bardziej wyraźnego charakteru, a jej znaczenie dla kształtowania cech nowoczesnego społeczeństwa informacyjnego jest coraz częściej akcentowane.

Wychodząc naprzeciw wymaganiom współczesnego świata nauczyciele naszej szkoły postanowili wspomóc uczniów w rozwoju kompetencji uczenia się. W związku z tym na stronie internetowej szkoły w lewym menu pojawiła się zakładka „Uczymy się uczyć”. Nauczyciele poszczególnych przedmiotów sukcesywnie przygotowują propozycje ciekawych stron w internecie, quizów, filmów, gier edukacyjnych wspomagających uczenie się. Są to propozycje dla uczniów, którzy dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod chcieliby powtórzyć, utrwalić bądź poszerzyć wiadomości omawiane na lekcjach.

Umiejętność uczenia się to klucz do bram XXI wieku!

Pozdrawiam serdecznie Maria Mołdoch