• Alternatywne formy oceniania

Alternatywne wobec sprawdzianów, testów i kartkówek sposoby oceniania uczniów
          w czasie procesu lekcyjnego w szkole.

Nauczyciele w zespołach przedmiotowych ustalili, że oprócz sprawdzianów, testów, czy kartkówek należy w czasie lekcji stosować inne metody/sposoby weryfikujące poziom wiedzy, postęp i zaangażowanie uczniów.

Samo testowanie nie może stanowić podstawy do ustalenia oceny z danego przedmiotu. Ustalone zostały więc alternatywne formy oceniania, adekwatnie do indywidualnych możliwości i potrzeb ucznia, a jednocześnie dające uczniom możliwość przejęcia odpowiedzialności za proces uczenia się. Ponadto lepsze efekty uczenia się są wówczas, gdy uczeń działa, tworzy, realizuje projekty,  samodzielnie lub w grupie rozwiązuje problemy.

Przedmiot

Sposoby oceniania wiedzy i umiejętności ucznia

Edukacja wczesnoszkolna

kl. 1-3

Samodzielne przygotowywanie informacji na dany temat np.
          w formie prezentacji.

Tworzenie plakatów lub map myśli w grupach, lapbooków, gier planszowych.

Realizowanie projektów edukacyjnych.

Samodzielnie   tworzone karty pracy na podsumowanie opracowanego tematu.

i wnioskami.

Tworzenie tekstów swobodnych -  zamieszczanie na gazetce lub gromadzenie w formie książki.

Pisanie tzw. biegających dyktand, sprawdzianów w parach.

Quizy, gry i zabawy  on-line

j. polski

Realizowanie projektów edukacyjnych.

Tworzenie samodzielnie lub we współpracy plakatów,  map myśli w grupach, lapbooków,  kart pracy, prezentacji multimedialnych, quizów dydaktycznych

Praca metodą stacji zadaniowych, escaperoomy

Tworzenie wypowiedzi pisemnych.

Kartkówki odwrócone, dyktanda biegane.

Języki obce:

j. angielski

j. francuski

Klasy 1-3

Prowadzenie mini-słowniczków.

Samodzielne tworzenie zadań przez uczniów.

Klasy 4-5:

Tworzenie plakatów, lapbooków, prezentacji multimedialnych
          na wskazany przez nauczyciela temat.

Klasy 6-8

Przygotowane przez uczniów pomocy dydaktycznych np. tablice gramatyczne, mapy myśli, quizy dydaktyczne.

Prowadzenie wideoblogów i innych form z wykorzystaniem TIK, takich jak video rozmówki, wywiady i dialogi opracowane i nagrane w grupach uczniów na wskazany przez nauczyciela temat.

Formułowanie wypowiedzi pisemnych w parach – pairwriting.

Udział w projektach edukacyjnych.

Zadania nadobowiązkowe (w tym udział w konkursach).

przyroda

Tworzenie materiałów dydaktycznych, lapbooków, plakatów, zielników.

Prezentacje multimedialne na zadany temat, opracowania oparte na innych źródłach niż podręcznik.

i wnioskami.

Zajęcia  terenowe, posługiwanie się kompasem, mapą w terenie.

biologia i edb

Realizacja projektów edukacyjnych.

Samodzielne ćwiczenia w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej.

geografia

Samodzielne lub we współpracy tworzenie materiałów dydaktycznych, lapbooków, plakatów, kart pracy, gier dydaktycznych.

Analizowanie wykresów, tabel z danymi statystycznymi, rysunków, wyciąganie wniosków, itp.)

Tworzenie referatów, prezentacji multimedialnych na zadany temat opracowanych na innych źródłach niż podręcznik.

Udział w projektach edukacyjnych.

Zajęcia  terenowe, posługiwanie się kompasem, mapą.

historia i wos

Samodzielne lub we współpracy tworzenie materiałów dydaktycznych, lapbooków, plakatów, prezentacji multimedialnych, krzyżówek, komiksów, makiet historycznych, karty pracy.

Wykonywanie zadań z wykorzystaniem materiałów źródłowych (tekst, mapa, infografika...), tworzenie wypowiedzi historycznej, ćwiczenia interaktywne.

Matematyka

Samoocena ucznia  ( uczeń potrafi ocenić, co już umie, a co jeszcze musi poćwiczyć/

Wzajemne ocenianie (pomoc koleżeńska - rozwiązywanie przykładów na tablicy przez uczniów, którzy potrafią pomóc)
          w tym tzw. lekcja odwrócona.

Tworzenie i rozwiązywanie kart pracy – karty z zadaniami, bloksy

Samodzielne wykonanie notatki do lekcji.

Tworzenie gier dydaktycznych.

Praca metodą stacji zadaniowych.

Fizyka

Wykonanie samodzielnie lub we współpracy pomocy dydaktycznych np. modeli związków chemicznych.

Przeprowadzanie doświadczeń (podczas zajęć w szkole lub w formie prac domowych) opisanie obserwacji i wniosków.

Nagranie filmu o przebiegających w naszym otoczeniu reakcjach, procesach, zjawiskach.

Tworzenie prezentacji multimedialnych fiszek, map myśli.

Informatyka

Plastyka

Realizacja projektów edukacyjnych.

Uczestnictwo w dorobku kulturalnym miasta, kraju, świata (wystawy, wernisaże, zabytki sztuki i architektury - dokumentacja fotograficzna, umiejętność omówienia).

Udział w konkursach różnego szczebla.

Tworzenie prezentacji multimedialnych, filmów,  fiszek, map myśli.

Tworzenie pomocy dydaktycznych np. quizy, gry, krzyżówki, karty pracy.

Prezentowanie własnych zainteresowań.

Udział w zajęciach dodatkowych, oprawa muzyczna uroczystości szkolnych i pozaszkolnych.

Wychowanie  fizyczne

Świadome,  aktywne uczestnictwo w wychowaniu fizycznym, zarówno w szkole, jak poza nią.

Docenianie aktywności pozalekcyjnej; uczestnictwo w klubach sportowych,  rekreacyjnych zajęciach ruchowych, siłowni, rajdach oraz innej potwierdzonej aktywności ucznia.

Samoocena aktywności  ucznia na zajęciach wychowania fizycznego poprzez analizę poziomu aktywności.

Promowanie i wzmacnianie pozytywnych zachowań ucznia na lekcji, docenianie postępu aktywności  i umiejętności.