• Nadanie imienia

• Nagłówek

• 7. VI.1980 r. odbyła się czystość nadania Szkole Podstawowej Nr 3 imienia Elizy Orzeszkowej. Rok szkolny 1980/81 zakończono 10 czerwca, w sali widowiskowej GKO, uroczystość uświetniła wystawiona przez uczniów kl. VIII nowela E. Orzeszkowej "Dobra Pani", wyreżyserowana, przez polonistki: p. Krystynę Majdak i Teresę Silezin.

Konkursy poświęcone twórczości pisarki weszły na stałe do tradycji naszej szkoły. W 145 rocznicę urodzin patronki, 6 czerwca, program obchodów został wzbogacony. Oprócz uroczystego apelu, odbyła się zgaduj zgadula na temat: "Życie i twórczość Elizy Orzeszkowej", międzyszkolne rozgrywki sportowe o puchar przewodniczącego Komitetu Rodzicielskiego, wystawa książkowa, sesja naukowa, dyskoteka. Dzień ten jest wolny od zajęć lekcyjnych. Od 1993 roku w tym dniu, odbywa się "Przegląd Dorobku Szkoly. " W 1982 roku za sprawą dyrektora Kazimierza Chrzanowskiego, w skrzydle nowo dobudowanej szkoły urządzony został kącik poświęcony patronce. !

"Jedna z głównych cech mego dzieciństwa: obok miłosci ojczyzny, milość i ciekawość książek."

(E. Orzeszkowa)