• Erasmus+KA2/Programowanie

• Wieczór z programowaniem

• W piątek 17 lutego uczniowie klas drugich i trzecich naszego gimnazjum wzięli udział w zajęciach wieczornych realizowanych w ramach Programu Erasmus +, akcji KA2 dotyczącej mobilności młodzieży.

Dwudziestu uczniów klas trzecich zakończyło już wymiany międzynarodowe w projekcie „Młody, kreatywny Europejczyk – edukacja ekonomiczna przez działanie” . Tym razem w godzinach od 17.00 do 23.00 zrealizowali działania uzupełniające projekt.  Na początek spotkali się z Panią Elżbietą Kucharską, , radną Miasta Zamość od trzech kadencji i działaczką społeczną, która jest znana w Zamościu  przede wszystkim  jako doświadczony i rzetelny przedsiębiorca. Pani Kucharska podzieliła się z uczniami swoimi przemyśleniami dotyczącymi przedsiębiorczości. Opowiedziała o blaskach i cieniach prowadzenia własnego biznesu i zachęcała młodych ludzi by wierzyli w siebie, nie zniechęcali się porażkami i problemami w dążeniu do obranego celu, kierując się jednocześnie wiarą w ludzi i uczciwością. Po spotkaniu uczniowie pracowali nad poszerzaniem słownictwa z zakresu ekonomii i bankowości w j. angielskim. Następnie na przykładach wyszukanych w Internecie dowiedzieli się na czym polega bycie przedsiębiorczym, a później pracując w grupach, przygotowali prezentacje na temat ludzi sukcesu i znanych bankrutów. Poszukując informacji do tych prezentacji poznali biografie i cechy ludzi ze świata ekonomii, a śledząc ich ścieżki kariery byli w stanie określić jakie czynniki warunkują sukces oraz jakie mogą być przyczyny porażki w biznesie.

Osiemnastu uczniów klas drugich pracowało w tym samych godzinach nad zagadnieniami dotyczącymi realizowanego przez nich projektu "Programowanie jako innowacyjna metoda uczenia się i nauczania w szkołach europejskich".  Ponieważ to dopiero początek ich przygody, zajęcia rozpoczęły się od wprowadzenia w Programowanie. Korzystając z zakupionych w ramach projektu tabletów uczniowie odbyli trzygodzinne szkolenie z kodowania w programie Scratch. Podążając za wskazówkami nauczyciela informatyki wykonywali poszczególne zadania. Następnie zapoznali się ze specyficznym słownictwem z dziedziny komputerów i programowania w j. angielskim. Wykonali ćwiczenia leksykalne i obejrzeli prezentację po angielsku na temat programowania, której celem było uświadomienie im jak ważna jest dziś ta umiejętność. Sukces jaki młodzi ludzie mogą odnieść w przyszłości zależy od ich kreatywności i logicznego myślenia, a tego właśnie uczy programowanie.  Uczniowie przygotowując się do swoich mobilności i przyjęcia kolegów ze szkół partnerskich poznali także podstawowe informację na temat krajów i miast swoich europejskich rówieśników. Zaprezentowali więc przygotowane przez siebie prezentacje o Francji, Włoszech i Estonii. Zarejestrowali się także na stronie projektu na platformie eTwinning i obejrzeli zamieszczone tam informację o partnerach.

Obie grupy uczniów spędziły wieczór bardzo pracowicie i efektywnie, posilając się przy tym pizzą i owocami cytrusowymi:)

Za przygotowanie wieczoru odpowiadały Panie: Daria Król, Agnieszka Stepaniuk, Anna Wróbel i Katarzyna Krężel.