• Historia Szkoły

• Pierwszy dzwonek w Gimnazjum Nr 3 zabrzmiał 1 września 1999 roku. Naukę w Gimnazjum rozpoczęło 8 klas pierwszych.Istotnym wydarzeniem w życiu szkoły była uroczystość nadania szkole imienia Papieża Jana Pawła II (03.06.2003r.), podczas której odsłonięto tablice pamiątkową i poświęcono Sztandar Szkoły. Od tej chwili motto ,,Prawdziwie wielki jest ten człowiek, który pragnie się czegoś nauczyć” przyświeca każdemu działaniu szkoły.Dzień Patrona szkoły obchodzimy uroczyście 18 maja w rocznicę urodzin Karola Wojtyły. Każdego roku przygotowujemy koncert dla społeczności szkolnej i mieszkańców Zamościa oraz organizujemy międzyszkolny ,,Bieg nadziei” dla szkół Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. Ponadto w tym dniu odbywają się sesje naukowe oraz liczne konkursy. Od roku 2005 gimnazjum należy do Ogólnopolskiej Rodziny Szkół Papieskich.Do dyspozycji uczniów i nauczycieli pozostaje: 9 sal lekcyjnych, 6 pracowni (w tym dwie komputerowe i sala językowa), sala gimnastyczna, biblioteka, Centrum Multimedialne, sala Patrona Szkoły, w której są eksponowane pamiątki po Wielkim Polaku. Na dolnym korytarzu szkolnym znajduje się Przestrzeń JPII – miejsce refleksji, także zajęć dydaktycznych, natomiast na II piętrze – szkolna galeria, gdzie są prezentowane prace plastyczne.

W naszej szkole prężnie działa Samorząd Uczniowski, który organizuje imprezy szkolne, a corocznie Międzygimnazjalną Sesję Ekologiczną. Uczniom naszej szkoły oraz nauczycielom bliskie jest środowisko naturalne, dlatego podejmujemy szereg działań na rzecz ochrony przyrody i higieny otoczenia. W roku szkolnym 2004/2005 szkoła zajęła I miejsce w XVII Edycji Alertu Ekologicznego – Zdrowotnego w etapie powiatowym oraz III miejsce w etapie wojewódzkim.

Nasze gimnazjum jako jedyne w mieście może poszczycić się tytułem ,,Szkoły Uczącej Się”. Certyfikat otrzymaliśmy w 2006 roku, w wyniku 3-letniego programu prowadzonego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. W celu podniesienia jakości pracy naszej szkoły przystąpiliśmy w 2009 roku do projektu wdrażania ISO 9001:2000.W 2010 roku po roku wdrażania systemu otrzymaliśmy Certyfikat ISO.

Promujemy uczniów zdolnych i pracowitych. Za najwyższe wyniki w nauce i wzorowe zachowanie najwybitniejsi są wpisywani do Złotej Księgi Ucznia i otrzymują Złoty Medal Ucznia.

Pracujemy zarówno z uczniem zdolnym jak i uczniem mającym trudności w nauce. W szkole istnieją różne koła zainteresowań: koła przedmiotowe, koło plastyczne, koło dziennikarskie, chór i teatr szkolny. Stwarzamy możliwość wszechstronnego rozwoju zainteresowań i uzdolnień.

Uczniowie bardzo licznie i systematycznie biorą udział w wielu formach współzawodnictwa, odnosząc znaczące dla szkoły sukcesy na szczeblu powiatu, regionu, województwa i kraju.

Przy szkole działa UKS ,,Atomic”, który zapewnia naszej młodzieży szeroką gamę zajęć sportowych. Wychowankowie klas sportowych o profilu piłka nożna i piłka siatkowa są powoływani do reprezentacji województwa i kadry Polski, gdzie kontynuują karierę sportową.

Szkolna grupa teatralna uczestniczy w przeglądach teatralnych. Ze spektaklem ,,Brat naszego Boga” gościła w środowisku polonijnym Ukrainy i Litwy a ze spektaklem „Dziady” , w 2010 roku zapisaliśmy się w historię Zamojskiego Lata Teatralnego. Uczniowie naszej szkoły wyjeżdżają na ciekawe wycieczki krajowe i zagraniczne.

Ważnym celem programu wychowawczego gimnazjum jest uwrażliwianie młodego człowieka na potrzeby innych. Mając to na uwadze, prowadzimy liczne akcje charytatywne mające na celu pomoc Polakom na Ukrainie, wychowankom Domu Dziecka. Nie zapominajmy także o uczniach naszej szkoły, mających trudną sytuację materialną. W ramach akcji charytatywnych młodzież współpracuje z PCK oraz z Centrum Pastoralnym przy Parafii św. Michała.

Słowa Jana Pawła II ,,Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali” dopingują społeczność szkolną do twórczej pracy, co potwierdza tytuł laureata zdobyty w III Wojewódzkim Konkursie Papieskim organizowanym przez Lubelskie Kuratorium Oświaty.