• Rola i zadania pedagoga

• Rola i zadania pedagoga szkolnego w szkole:

Pedagog szkolny sprawuje opiekę nad uczniami poprzez:

1. Organizowanie i prowadzenie różnych form pracy z uczniami:
            • organizuje i nadzoruje pomoc  psychologiczno-pedagogiczną uczniom:
            • prowadzi indywidualną pracę z uczniem;
            • prowadzi zajęcia w zespole klasowych;
            • monitoruje realizację obowiązku szkolnego przez uczniów;
            • monitoruje osiągnięcia dydaktyczne uczniów objętych jego opieką;
            • monitoruje i diagnozuje sytuację wychowawczą w szkole;
            • organizuje i prowadzi działania profilaktyczne w szkole;
            • organizuje pomoc materialną uczniom;

1. Współpracę  z nauczycielami i wychowawcami na rzecz wspierania rozwoju uczniów:
            • uczestniczy w pracy zespołów wychowawczych;
            • współpracuje z wychowawcami klas;
            • udostępnia pomoce i środki do zajęć wychowawczych;

1. Współpracę z rodzicami uczniów:
            • udziela rodzicom porad wychowawczych,
            • pomaga rozwiązywać trudności rodzinne;
            • prowadzi spotkania z rodzicami;
            • prowadzi pracę z rodziną ucznia;
            • organizuje spotkania dla rodziców ze specjalistami

1. Współpracę z instytucjami wspierającymi pracę szkoły:
            • posiada bazę danych o instytucjach;
            • korzysta z pomocy tych instytucji;

Do zadań pedagoga w szkole należy w szczególności / wg Rozporządzenia MEN z dnia 30 kwietnia 2013r./

1. Prowadzenie badań i działań diagnostycznych uczniów, w tym diagnozowanie indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów w celu określenia przyczyn niepowodzeń edukacyjnych oraz wspieranie mocnych stron uczniów:
            2. Diagnozowanie sytuacji wychowawczych w szkole w celu rozwiązywania problemów wychowawczych oraz wspierania rozwoju uczniów;
            3. Udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej w formach odpowiednich do rozpoznanych potrzeb;
            4. Podejmowanie działań z zakresu profilaktyki uzależnień i innych problemów dzieci

i młodzieży;

1. Minimalizowanie skutków zaburzeń rozwojowych, zapobieganie zaburzeniom zachowania oraz inicjowanie różnych form pomocy w środowisku szkolnym i pozaszkolnym uczniów;
            2. Inicjowanie i prowadzenie działań mediacyjnych i interwencyjnych w sytuacjach kryzysowych;
            3. Pomoc rodzicom i nauczycielom w rozpoznawaniu indywidualnych możliwości, predyspozycji i uzdolnień uczniów;
            4. Wspieranie nauczycieli, wychowawców, grup wychowawczych i innych specjalistów

w udzielaniu pomocy psychologiczno- pedagogicznej.