POWER/INNOWACYJNE METODY
Od 1 października 2020r. nasza szkołą realizuje projekt dofinansowany
z Funduszy Europejskich w ramach
PO WER Międzynarodowa mobilność kadry edukacji szkolnej
„Innowacyjne metody kluczem do skutecznego nauczania”
POWERSE-2020-1-PL01-KA101-080879
01.10.2020 - 30.09.2022
"Link do strony projektu: https://sites.google.com/view/
innowacyjnemetody/strona- główna" Główne cele projektu:
- Podniesienie jakości pracy szkoły w standardach europejskich poprzez wdrażanie innowacyjnych, twórczych metod nauczania,
- rozwijanie przez nauczycieli umiejętności dobierania metod pracy do indywidualnych potrzeb uczniów i wzmacnianie ich motywacji do nauki,
- wzrost umiejętności językowych nauczycieli,
- wykorzystywanie potencjału intelektualnego i emocjonalnego uczniów poprzez wykorzystanie metod aktywnych i rozwój ich umiejętności miękkich,
- wprowadzenie do nauczania elementów CLIL,
- skuteczne wykorzystanie narzędzi ICT w nauczaniu.
Działania i oczekiwane rezultaty w ramach realizacji projektu :
Aby podnieść kompetencje swoje i uczniów nauczyciele zadeklarowali:
- Udział w szkoleniach metodycznych dotyczących innowacyjnych metod nauczania, w tym wykorzystania: -metody lekcji odwróconej Flipped Learning, -CLIL, -ICT, -pracy metodą projektu PBL, -elementów programowania i robotyki, -Smart Education (zastosowania urządzeń mobilnych), -elementów fińskiego podejścia do edukacji, - metody nauczania przez sztukę i teatr, -oraz wielu innych.
- Podniesienie swoich umiejętności z języka angielskiego w celu bardziej efektywnego skorzystania z udziału w kursach i podejmowania się realizacji międzynarodowych projektów edukacyjnych.
- Podnoszenie kwalifikacji w zakresie wykorzystania i obsługi technologii informatyczno - komunikacyjnych (TIC).
- Udział w "job shadowing" w szkołach europejskich w celu zdobycia praktycznej wiedzy na temat skutecznych metod nauczania i wymiany doświadczeń.
Wszystkie metody pracy, które pragną poznać nauczyciele podczas kursów oraz wizyt w szkołach partnerskich mają jednocześnie na celu wzmacnianie kompetencji kluczowych dla edukacji XXI.
Celem naszej szkoły jest przygotowanie uczniów do radzenia sobie we współczesnym świecie, aby tego dokonać na jak najwyższym poziomie należy zacząć od odpowiedniego przygotowania kadry. Dlatego też nauczyciele wybrali takie kursy i szkoły partnerskie, gdzie zdobędą nowe doświadczenia i umiejętności a jednocześnie zyskają możliwość utrwalenia sprawności komunikacyjnych z języka angielskiego, w którym odbywać się będą kursy.
Bezpośrednimi efektami uczestnictwa w kursach będzie rozwój takich kompetencji nauczycieli jak : kreatywność, krytyczne myślenie, komunikacja i współpraca, a następnie przenoszenie tych umiejętności na uczniów poprzez stosowanie odpowiednich do tego, nowoczesnych metod i form pracy. Dzięki temu nauczyciele odpowiednio zmotywują uczniów, dla których współczesna szkoła jest zbyt mało atrakcyjna. Stosowanie tych innowacyjnych rozwiązań oraz nawiązanie nowych kontaktów zagranicznych będzie miało wpływ na podniesienie jakości pracy szkoły.
Po zrealizowaniu działań projektowych zespól koordynujący wraz z uczestnikami projektu opracuje raport z jego realizacji, opracuje, wdroży i udostępni innym rezultaty projektu oraz upowszechni informacje w mediach lokalnych i na stronie projektu. Nauczyciele:
- wprowadzą poznane, atrakcyjne i skuteczne metody nauczania do swojej praktyki szkolnej,
-stworzą bazę innowacyjnych metod i narzędzi pracy z uczniami oraz ciekawych aplikacji edukacyjnych,
-opracują i wdrożą program innowacji pedagogicznej " Przez kodowanie i robotykę do rozwoju kreatywności uczniów",
-opracują i wdrożą program zajęć pozalekcyjnych " Przez sztukę i teatr do globalnych wartości kultury europejskiej",
-wprowadzą elementy nauczania CLIL (nauczanie w j. angielskim elementów matematyki, fizyki, przyrody, historii i sztuki),
-będą pracować metodą odwróconej lekcji i metodą projektu oraz przygotują scenariusze lekcji z wykorzystaniem tych metod,
-będą prowadzić działania promocyjne szkoły przez organizacje zajęć z robotyki dla grup przedszkolnych,
-poprowadzą warsztaty dla nauczycieli szkół z terenu miasta i gminy w celu podzielenia się zdobytą na kursach wiedzą i metodami pracy oraz upowszechniania rezultatów projektu.