„Biblioteka jest instytucją, która samym swoim istnieniem świadczy o rozwoju kultury. Jest ona bowiem skarbnicą piśmiennictwa, przez które człowiek wyraża swój zamysł twórczy, inteligencję, znajomość świata i ludzi, a także umiejętność panowania nad sobą, osobistego poświęcenia, solidarności i pracy dla rozwoju dobra wspólnego.”
Jan Paweł II
11 czerwca 1999r. Warszawa, Biblioteka Uniwersytecka
Biblioteka szkolna Gimnazjum nr 3 im Papieża JP II jest ośrodkiem informacji i pracownią dydaktyczną, w której wykorzystuje się zgromadzone zbiory na zajęciach z uczniami. Wspomaga też nauczycieli naszej szkoły w realizacji zadań dydaktyczno-wychowawczych związanych z książką i innymi źródłami informacji.
A także:
- rozwija zamiłowania i zainteresowania czytelnicze uczniów
- kształtuje umiejętności uczniów w zakresie poszukiwania, porządkowania i wykorzystywania informacji z różnych źródeł
- uczy młodzież aktywnego odbioru kultury
- kultywuje tradycje (narodu, regionu, miasta i szkoły)
- wyrabia nawyki samokształcenia
KRÓTKA HISTORIA NASZEJ BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
Biblioteka szkolna rozpoczęła swoją działalność z dniem 1 września 1999 r. W wyniku reformy budynek szkoły został podzielony na dwie części. Jedną z nich zajmuje Szkoła Podstawowa nr 3 im Elizy Orzeszkowej a drugą Gimnazjum nr 3 im Papieża JP II. W wyniku reorganizacji utworzono też dwie odrębne biblioteki szkolne. Biblioteka gimnazjum zajmuje 2 pomieszczenia: wypożyczalnię i czytelnię . Bibliotekę tworzyła i urządzała od początku p. Elżbieta Smorowska - nauczyciel bibliotekarz. W początkowych dniach nauki księgozbiór liczył 1506 książek, które zostały przekazane ze SP nr 3 na zasadzie porozumienia stron. Był to bardzo mały księgozbiór i w sumie stary księgozbiór. Brakowało lektur oraz pozycji do księgozbioru podręcznego. By pozyskać większą ilość książek nauczyciel bibliotekarz, przeprowadziła Akcję „ Pomóż bibliotece szkolnej”, a za podarowane do biblioteki pozycje książkowe uczniowie otrzymywali punkty dodatnie. Pozyskano wiele cennych nabytków, które w znaczny sposób wzbogaciły księgozbiór biblioteki.
Struktura zbiorów Biblioteki Szkolnej:
- Lektury omawiane w gimnazjum
- Literatura młodzieżowa (obyczajowa, przygodowa, fantastyczna)
- Podręczniki szkolne
- Literatura popularnonaukowa z różnych dziedzin wiedzy
- Literatura z zakresu pedagogiki, metodyki nauczania poszczególnych przedmiotów, psychologii, profilaktyki, programy nauczania
- księgozbiór podręczny (słowniki, encyklopedie, leksykony)
- Zbiory dotyczące Patrona szkoły, Jana Pawła II
- Czasopisma młodzieżowe, pedagogiczne, prasa lokalna
- Zbiory specjalne: kasety wideo, płyty CD, multimedia
W czytelni - Centrum można przygotować się do lekcji, odrobić zadanie domowe, skorzystać z książek popularnonaukowych, encyklopedii i słowników, a także z Internetu. Książki z naszej biblioteki wypożyczane są na 3 tygodnie w przypadku lektur. Pozostałe pozycje udostępniane są na okres jednego miesiąca. Istnieje możliwość przedłużenia terminu zwrotu książki. W czytelni można także przejrzeć najnowsze czasopisma: Viktora Gimnazjalistę, Młodego Technika, Przyrodę Polską i inne.
Do tradycji bibliotecznej weszły następujące imprezy i akcje biblioteczne:
Spotkania z ciekawymi ludźmi, Literackie walentynki dla kl II, , Szkolny konkurs mitologiczny dla klas I, Kiermasze książek i kartek okolicznościowych, Piękne czytanie w SP nr 3 i Przedszkolach w ramach Ogólnopolskiej Kampanii„Cała Polska czyta dzieciom” i„Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania”, a także konkursy szkolne, międzyszkolne podczas obchodów Miesiąca Bibliotek Szkolnych , imprezy podczas obchodów Dnia Patrona Szkoły i inne.
Biblioteka włącza się również w akcje charytatywne i jest niektórych inicjatorką m.in. „Pomóż dzieciom przetrwać zimę”, zbiórka karmy w ramach obchodów„ Światowego Dnia Zwierząt”, współpraca z Klubem Gaja – Zbieraj makulaturę- ratuj konie”.
Biblioteka współpracuje z Książnicą Zamojską, Młodzieżowym Domem Kultury, Zarządem Osiedla Orzeszkowej-Reymonta, Świetlicą Osiedlową, ze Schroniskiem dla Zwierząt, Księgarniami, Hurtownią Książek Tuliszków.
W bibliotece znajduje się Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej j (ICIM) , w skład którego wchodzą 4 stanowiska komputerowe wraz z urządzeniem v\\:*
wielofunkcyjnym. Było to możliwe dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej. Wraz z komputerami otrzymaliśmy oprogramowanie edukacyjne:
• Powszechną Encyklopedię Multimedialną PWN
• Multimedialny Atlas Świata PWN
• Multimedialny słownik języka polskiego PWN
• Multimedialny słownik wyrazów obcych PWN
• Multimedialny słownik ortograficzny PWN,
które współfinansował Europejski Fundusz Społeczny.
Głównym zadaniem ICIM jest ułatwienie zdobywania i przetwarzania informacji dostępnej przez Internet oraz informacji multimedialnej przez uczniów i nauczycieli naszego gimnazjum w procesie ustawicznego kształcenia się i samokształcenia.
Uroczyste otwarcie ICIM odbyło się 02.06.2006r podczas obchodów w naszej szkole Dnia Patrona Szkoły. Pomieszczenie Czytelni-Centrum zaprojektowane było i upiększone napisem Centrum Multimedialne złotymi literami na niebiesko pomalowanej ścianie. Oprócz 4 komputerów i urządzenia wielofunkcyjnego pomocą służył i nadal służy telewizor, magnetowid i DVD. O dekorację Centrum, o codzienną estetykę i opiekę nad pomieszczeniami Biblioteki i Internetowego Centrum Multimedialnego dbała i nadal dba nauczyciel bibliotekarz pani Elżbieta Smorowska. Centrum od początku cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród uczniów naszej szkoły i nadal jest w centrum uwagi.
W bieżącym roku szkolnym 2011/2012 dzięki p. Dyrektor Marcie Zwolan oba pomieszczenia biblioteki przeszły długo oczekiwany wakacyjny remont (wymiana oświetlenia w wypożyczalni i podłogi, malowanie ścian, wymiana i zakup mebli ( biurka, szafy). Zmienione zostały kolory ścian i wystrój wnętrza pomieszczeń. Całość estetyki dopełnia zieleń kwiatów, o które dba nauczyciel bibliotekarz p. E. Smorowska.
Uczniowie naszej szkoły mają zapewnione dobre warunki w czytelni do nauki i pracy.
CZYTELNIKU W BIBLIOTECE GIMNAZJUM MOŻESZ :
- wypożyczyć książki do domu
- poczytać książki i czasopisma na miejscu
- skorzystać z księgozbioru podręcznego( słowników, encyklopedii, leksykonów)
-skorzystać z Internetu w ICIM
- uczestniczyć w imprezach i konkursach organizowanych przez nauczycieli bibliotekarzy
CZYTELNIKU W BIBLIOTECE GIMNAZJUM ZNAJDZIESZ :
- ciekawe pozycje książkowe
- pomoc w poszukiwaniu potrzebnych materiałów wykorzystując różnorodne źródła wiedzy
- porady w rozwijaniu zainteresowań czytelniczych
- motywację do czytania , rozwijania potrzeb czytelniczych, ciągłego doskonalenia i poszukiwania wiedzy