- Opis projektu
- Pierwsze spotkanie projektowe nauczycieli
- Wizyta uczniów w Polsce
- Wymiana uczniów Bukareszt, Rumunia
- Wymiana uczniów Hiszpania, Madryt
- Wymiana uczniów Włochy, Montefiascone
- Spotkania projektowe nauczycieli
- Spotkania z robotyką dla przedszkolaków
- Warsztaty dla uczestników projektu
- Regulamin rekrutacji
- Ostatnie spotkanie projektowe nauczycieli
- Zajęcia z Robotyki dla przedszkolaków
Opis projektu
- W listopadzie br. nasza szkoła rozpoczyna realizację dwuletniego międzynarodowego projektu edukacyjnego w ramach programu Erasmus+ Edukacja szkolna: ”Z robotyką w przyszłość”.
Głównym celem projektu jest poszerzanie wiedzy uczniów dotyczącej robotyki i programowania. Poprzez nabycie umiejętności budowania urządzeń i programowania ich pracy uczniowie będą utrwalać swoje umiejętności, wiedzę i zaspokajać ciekawość świata. Dzięki temu rozwiną swoją kreatywność, kompetencje naukowe, rozumowanie matematyczne i zdolność formułowania wniosków. Stworzenie projektu, budowanie i ostateczne zaprogramowanie pracy np. robota to połączenie informatyki, matematyki, mechaniki, automatyki, elektroniki. Takie połączenie pozwoli nadążać za postępem techniki i w pełni wykorzystać jej możliwości w takich dziedzinach jak np. robotyka przemysłowa, medyczna i rehabilitacyjna czy robotyka maszyn mobilnych (kołowych, latających, podwodnych, kosmicznych). Projekt będzie realizowany w międzynarodowej grupie komunikującej się między sobą językiem angielskim. Taka komunikacja w naturalny sposób doprowadzi do rozwoju kompetencji językowych i pracy w grupie ludzi o rożnych charakterach i wywodzących się z różnych kultur. Innowacyjność projektu to nauka połączona z zabawą i rozwojem zainteresowań uczniów. Projekt skierowany jest do uczniów zainteresowanych rozwijaniem kompetencji językowych i kulturoznawczych. Naszymi partnerami są szkoły z Hiszpanii, Włoch oraz Rumunii. Przebieg realizacji projektu można będzie na bieżąco śledzić na stronie projektu oraz na platformie e-Twinning. Koordynatorami są: p. Dominika Krysiak, p. Daria Król oraz p. Anna Wróbel.Projekt będzie składał się z 4 modułów:
Moduł 1 - nauka programowania w SCRATCH
Moduł 2-poznanie działu robotyka
Moduł 3 -tworzenie robotów na podstawie prostych schematów
Moduł 4 -budowanie robotów tworzonych na bazie rozwiniętych schematów
W tym celu uczniowie zostaną przeszkoleni w zakresie języka programownaia SCRATCH. Nauczyciele i pozostali uczestnicy projektu zostaną przeszkoleni z budowy robotów. Stworzone zostaną przykładowe scenariusze zajęć, schematy budowy i programowania robotów. Większość tych materiałów zostanie sformułowane w języku angielskim tak aby mogły byc wykorzystane we wszystkich szkołach partnerskich oraz przez innych zainteresowanych. W projekcie uczestniczyć będzie 18 uczniów z każdego państwa. Wezmą oni udział w 4 wymianach uczniowskich między szkołami, podczas których wspólnie będą pracować nad zadaniami z zakresu budowy i programowania robotów. Ponadto odbędą się cztery spotkania projektowe dla nauczycieli. W ramach działań lokalnych, pomiedzy mobilnościami uczniowie będą zmierać materiały, komunikować się za pośrednictwem internetu, przygotują informacje na temat kultury i obyczajów własnych krajów, będą wspólnie z opiekunami prowadzić dziennik projektu na e-Twinning oraz umieszczać na TwinSpace i stronie internetowej związanej z projektem efekty swojej pracy. Dzięki innowacyjnemu podejściu do wykorzystania robotyki w nauczaniu, uczniowie wzbogacą swoją wiedzę i będą mieli większą motywację do podejmowania podobnych działań z własnej inicjatywy. Nauczyciele natomiast poznają nowe metody nauczania, wzbogacą swój warsztat pracy, a wiedza przez nich przekazywana będzie w sposób bardziej atrakcyjny dla uczniów wychowujących się w erze szybko rozwijającego się technologicznie świata.