• Co to jest ISO?

•

ISO (International Organization for Standardization) jest to Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna zajmująca się ustanawianiem międzynarodowych standardów dotyczących jakości usług i produktów.

Od czego zaczęliśmy?

Prace nad wprowadzeniem w placówce Systemu Zarządzania Jakością wg wymagań normy ISO 9001:2008 rozpoczęły się już w lutym 2009 roku od szkolenia pracowników szkoły i łączyły się z dalszymi szkoleniami i innymi działaniami w tym zakresie.

Wśród nich należy wymienić tworzenie Księgi  Jakości i procedur dotyczących wymagań normy ISO 9001:2008. Prace nad tworzeniem Księgi Jakości odbywały się
          w  zespołach odpowiedzialnych za opisanie poszczególnych procesów i procedur.

25 marca 2009r. Rada Pedagogiczna Gimnazjum nr 3 zatwierdziła Politykę Jakości, która jest jednoznaczna z zakresem certyfikacji objętym normą.

10 września 2009r. Rada Pedagogiczna podjęła decyzję o wdrażaniu Systemu Zarządzania Jakością w Gimnazjum nr 3 w Zamościu.

Z uchwaloną Polityką Jakości i założeniami systemu zapoznano także uczniów i ich rodziców na wrześniowych spotkaniach.

10 grudnia 2009r. wdrażany System Zarządzania Jakością w placówce został poddany wstępnemu audytowi zewnętrznemu, który przeprowadził Dyrektor Instytutu Kształcenia EKO-TUR Pan Artur Foremski.

Co oznacza uzyskanie przez szkołę certyfikatu ISO?

W marcu 2010r. Gimnazjum nr 3  im. Papieża Jana Pawła II  w Zamościu otrzymało międzynarodowy certyfikat Systemu Zarządzania Jakością wg wymagań normy ISO 9001:2008 przyznany przez międzynarodową firmę MOODY INTERNATIONAL, jednostkę certyfikującą z siedzibą główną w Wielkiej Brytanii. Skuteczność i stopień wdrożenia systemu zostały ocenione podczas zewnętrznego audytu certyfikującego
          z wynikiem bardzo dobrym.

Zakres certyfikacji Gimnazjum nr 3 w Zamościu obejmuje:

Kształcenie i wychowanie młodzieży, dostosowanie metod i organizacji nauczania do indywidualnych możliwości i potrzeb uczniów

System Zarządzania Jakością w Gimnazjum nr 3 im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu obejmuje kompleksowe działania, które są zaplanowane na cały rok szkolny w każdym obszarze jej funkcjonowania. Ma służyć podniesieniu efektów kształcenia, wychowania
          i opieki, polepszyć współpracę szkoły z rodzicami, właściwie uporządkować działania placówki oraz kształtować pozytywny wizerunek szkoły w środowisku lokalnym. Za wdrożenie, utrzymanie i stałe doskonalenie Systemu Zarządzania Jakością w Gimnazjum nr 3 im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu odpowiada Dyrektor szkoły, wspomagany przez Pełnomocnika ds. SZJ.

Jakie korzyści wynikają z funkcjonowania SZJ w placówce?

Szkoła jako dostawca usług wdrażając normy ISO oczekuje:

·        wzrostu satysfakcji klientów szkoły - uczniów i rodziców oraz pracowników szkoły – z oferowanych przez placówkę usług;

·        zwiększenia efektywności nauczania, wychowania i opieki;

·        poprawy skuteczności zarządzania placówką;

·        wzmocnienia świadomości i odpowiedzialności każdego pracownika szkoły za procesy w niej zachodzące;

·        lepszej komunikacji na linii klient – szkoła – klient;

·        rozpoznawalności i konkurencyjności w środowisku lokalnym;

·        prestiżu.