• Erasmus+KA2/Ekonomia

• O przedsiębiorczości na Godzinach Wychowawczych

• Uczniowie klas gimnazjalnych uczestniczyli ostatnio w nietypowych godzinach wychowawczych przygotowanych przez swoich kolegów.

Lekcje te odbyły się jako element upowszechniania wiedzy i umiejętności zdobytych podczas realizacji Projektu  „Młody, kreatywny Europejczyk – edukacja ekonomiczna przez działanie” w ramach programu Erasmus+. Projekt, po dwóch latach, dobiega końca, a uczniowie klas trzecich, którzy brali w nim udział mogli podzielić się zdobytymi doświadczeniami z pozostałymi uczniami szkoły. Doświadczenia te zdobywali poprzez szereg działań lokalnych oraz udział w trzech mobilnościach międzynarodowych. Partnerami w projekcie byli  uczniowie z Włoch ( ze szkoły Liceo Ruffini w Viterbo) i z Holandii ( ze szkoły Carolus Clusius College w Zwolle). Uczestnicy zdobyli wiedzę  z zakresu podstaw ekonomii i przedsiębiorczości, planowania i konstruowania budżetu domowego, zasad rozsądnego gospodarowania oszczędnościami oraz tworzenia Biznes Planu. Dowiedzieli się jak funkcjonują banki, czym są kredyty i lokaty. Poznali zjawiska ekonomiczne deflacji i inflacji, proces zakładania konta oraz sposoby zabezpieczania euro i złotówek przed fałszerzami. Podczas wspólnych spotkań porównywali ceny, średnie dochody i wydatki w swoich krajach. Zrozumieli na czym polega zróżnicowanie cen towarów i usług w krajach europejskich w odniesieniu do zarobków i standardu życia. Uświadomili sobie w jaki sposób regulowany jest światowy import i eksport towarów, opisując wrażenia z wizyty w Rotterdamie, największym europejskim porcie. Wytłumaczyli kolegom dlaczego tak ważne są prawa autorskie i skuteczne eliminowanie fałszerzy, którzy podrabiają znane światowe marki. Wiedzę tę uzyskali na spotkaniu z włoską policja celną.

Przekazując te wszystkie informacje i pokazując zdjęcia oraz przygotowane przez siebie prezentacje dotyczące zagadnień ekonomicznych, uczestnicy projektu nie tylko zwrócili uwagę kolegów na to jak ważna jest taka wiedza, ale także zachęcili ich do udziału w podobnych programach. Projekty realizowane w taki sposób wpływają bowiem znacząco na podniesienie umiejętności językowych oraz otwarcie się uczniów na inne kultury. Uczą także tolerancji, umiejętność współpracy i integracji. Na zakończenie lekcji wychowawczych uczniowie wypełnili Quiz "Czy jestem przedsiębiorczy?" poznając swoje predyspozycje w tym zakresie. Kto wie jak wielu z nich odniesie w przyszłości sukces w biznesie. Życzymy powodzenia.

Autorki i koordynatorki projektu, Panie: Daria Król, Katarzyna Krężel, Agnieszka Stepaniuk