• Erasmus+KA2/Ekonomia

• Wizyta uczniów we Włoszech

• W dniach 24-30 października dziesięciu uczniów klas trzecich naszego Gimnazjum pod opieką pań: Katarzyny Krężel i Agnieszki Stepaniuk przebywało w mieście Viterbo, w ramach Programu Erasmus+. Wizyta była kolejnym etapem mobilności uczniów zaplanowanych w projekcie „Młody, kreatywny Europejczyk – edukacja ekonomiczna przez działanie” . Tym razem to polscy uczniowie wyjechali do kolegów z Włoch, których gościli u siebie na wiosnę. Rodziny przyjęły wszystkich bardzo serdecznie, zaznajomiły z elementami włoskiej kultury i gościnności, a  przede wszystkim bogactwem smaku włoskiej kuchni.

Całe dnie były wypełnione działaniami zaplanowanymi przez nauczycieli i przedstawicieli władz miasta. Poza ciekawą formą zwiedzania średniowiecznego Viterbo w międzynarodowych grupach, odbyło się także spotkanie z Prezydentem Miasta, szefem delegatury odpowiedzialnej za Edukację oraz Głównym Ekonomistą miasta. Uczniowie poznali zarys polityki finansowej, główne obowiązki księgowych i  możliwości jakie daje skuteczna reklama.W Inkubatorze Przedsiębiorczości dla regionu Lacio, uczniowie zwiedzili laboratoria związane z nowymi technologiami, w tym drukowaniem w 3D. Odbyli także liczne warsztaty z zakresy ekonomii. Pracowali nad opracowaniem skutecznego biznesplanu w polsko-włosko-holenderskich grupach oraz przygotowywali pytania do badania opinii publicznej na temat ekonomii Unii Europejskiej.  Odbyła sie także zabawa dotycząca popytu i podaży, podczas której można było się wykazać indywidualnymi umiejętnościami negocjacyjnymi. Jeden ze słonecznych dni uczniowie spędzili w stolicy Włoch, oddalonym o 80km od Viterbo. Najpierw odbyła się wizyta w Banku Centralnym Italii oraz Muzeum Pieniądza, po czym wszyscy mogli się zachwycać urokami rzymskich zabytków. Zaczęliśmy od fontanny Di Trevi, Piazza Navona i Hiszpańskich schodów, poprzez Panteon, Forum Romanum, Kapitol aż skończyliśmy na Koloseum. W przedostatni dzień odbyły się wywiady na ulicach Viterbo z mieszkańcami miasta dotyczące ich wiedzy o ekonomii europejskiej, uzyskane wyniki uczniowie opracowali następnie w grupach i przedstawili na wykresach. Tego dnia odbyło się także spotkanie z przedstawicielami Guardia di Finanza, tzw. Policji finansowej zajmującymi się zwalczaniem takich przestępstw jak: pranie brudnych pieniędzy i podrabianie produktów znanych marek. W sobotę uczniowie opracowywali broszury opisujące zdobytą przez nich wiedzę oraz odbyli warsztaty z zakresu inflacji i deflacji. Wieczorem wyruszyli do gospodarstwa ekologicznego Villa Ione, gdzie poznali proces produkcji oliwy z oliwek oraz tajniki zarządzania takim przedsiębiorstwem.  Uroczysta kolacja pożegnalna zakończyła ten wspaniały tydzień, podczas którego uczniowie wzbogacili się o wiedzę z zakresu ekonomii, ale także poznali kulturę Włoch, podszlifowali umiejętności z angielskiego, a przede wszystkim zacieśnili relacje z partnerami. Być może niektóre z nawiązanych przyjaźni przyniosą w dorosłym życiu owoce w postaci współpracy biznesowej.