• "Poza ławą szkolną"

• Obserwacja pracy szkół we włoskim mieście Montefiascone

• Pierwszy tydzień ferii zimowych pięciu nauczycieli naszej szkoły  spędziło na obserwacji pracy szkół we włoskim mieście Montefiascone. Interesowały ich głównie formy i metody prowadzenia zajęć dodatkowych, odbywających się poza systemem lekcyjnym. Obejrzeli pracę ISTITUTO COMPRENSIVO "ANNA MOLINARO" MONTEFIASCONE – zespołu szkół obejmującego gimnazjum i szkoły podstawowe, a nawet przedszkole. Byli gośćmi koncertu orkiestry złożonej  z uczniów gimnazjum, oglądali zajęcia plastyczne, kulinarne, zajęcia przeznaczone do odrabiania prac domowych. Obserwowali sposoby integrowania z klasą uczniów mających problemy z nauką. W każdej ze szkól byli przyjmowani serdecznie, stale spotykali polskie akcenty, świadczące o tym, że na ich przyjazd przygotowano się starannie. Zwieńczeniem tych obserwacji było seminarium poświęcone skuteczności i korzyściom wynikającym z takiej formy rozwijania zainteresowań i talentów uczniów bądź uzupełniania ich potrzeb w zakresie wiedzy i umiejętności, organizowania czasu poza lekcjami. Z kolei zamojscy nauczyciele zaproponowali uczniom i nauczycielom z partnerskiej placówki wirtualną wycieczkę po swoim mieście i szkole w postaci zrealizowanych w wersji angielskiej przez uczniów Zespołu Szkół nr 3 w Zamościu filmów (libdapów). Pokazali prowadzone w szkole zajęcia dodatkowe, akcje, eventy i ich efekty. Trzeba przyznać, że wyposażenie, wygląd „trójki” oraz różnorodność stosowanych w naszej szkole form i sposobów pracy pozalekcyjnej wzbudziły podziw u włoskich kolegów. Wizyta w Montefiascone to jedna z czterech przewidzianych w projekcie „Poza ławą szkolną” mobilności, które wzbogacą wiedzę, umiejętności i doświadczenie zamojskich nauczycieli.