• Ekoludek

• Święto drzewa

• Po raz kolejny Ekoludki włączyły się w ogólnopolską akcje Klubu  Gaja „Święto drzewa”

Z tej okazji na korytarzu szkolnym powstała gazetka; odbyły się również zajęcia o  ochronie lasów i zieleni.

• Kalendarz jednego drzewa

• W tym roku szkolnym kontynuowany jest projekt „Kalendarz jednego drzewa”, który ma na celu budzenie zainteresowania otaczająca przyrodą. Uczniowie wybrali dwa drzewa – brzozę i klon, rosnące przy szkole i otrzymali zadania do wykonania. Podstawowym działaniem jest comiesięczna prezentacja wiadomości na temat  zmian w wyglądzie drzewa i  przyczyn tych zmian. Czas trwania  projektu to pełny rok kalendarzowy: od kwietnia 2010 r. do kwietnia 2011 r. Raz w miesiącu na stronie będą  umieszczane informacje i  ciekawostki o drzewach, a także zdjęcia i samodzielne prace;  będą też  uzupełniane obserwacje.

Wrzesień
          Brzoza nie zmieniła swojego wyglądu; ma nadal zielone liście, które delikatnie powiewają na wietrze

Październik

Klon w październiku wygląda bardzo malowniczo; ma różnokolorowe  liście, sporo z nich opadło i leży jak kołderka pod drzewem.

Brzoza również wygląda bardziej jesiennie; jej listki są żółte, sporo z nic już opadło.

Listopad

W ciąg tego miesiąca  nasze drzewa bardzo się zmieniły – stały się bardziej smutne.  Nie ma na nim liści; pozostały puste gałęzie.

• Światowy Dzień Zwierząt

• Uczniowie z  Koła Ekologicznego Ekoludek włączyli się w obchody Światowego Dnia Zwierząt i wykonali gazetkę na  korytarzu szkolnym.

Zorganizowana została również zbiórka darów dla bezdomnych psów. Uzyskane w trakcie zbiórki fundusze zostaną przeznaczone na pomoc bezdomnej suczce Sigmie.

• Kącik Przyrody

• Z inicjatywy Ekoludka w świetlicy szkolnej powstał Kącik Przyrody „CZTERY PORY ROKU”. Obecnie króluje w nim jesień i jej dary.

• Poznajemy chronione zwierzęta

• Uczniowie z koła ekologicznego Ekoludek poznali zwierzęta prawnie chronione  Polsce: sowę i żółwia błotnego.

Sowa jest  często postrzegana jako  tajemniczy i   złowieszczy ptak, przynoszący nieszczęścia Celem zajęć było przedstawić sowy od ich prawdziwej, pozytywnej strony. Przede wszystkim są to bardzo pożyteczne ptaki, a tryb życia niektórych gatunków jest  bardzo zależny od bliskości człowieka. Sowy przyczyniają się w znacznym stopniu do redukcji liczebności gryzoni i  owadów. Są pięknymi, tajemniczymi ptakami o niesamowitym spojrzeniu, ale niestety za naszą (ludzi) przyczyną jest ich coraz mniej. Starajmy się je doceniać i chronić, ponieważ ich rola w przyrodzie jest nieoceniona.

Ekoludki poznały gatunki sowy występujące w Polsce, tryb życia ptaków oraz zagrożenia wpływające negatywnie na liczebność sów. Z prac plastycznych powstała gazetka w świetlicy szkolnej.

Polecamy stronę o sowach: http://sowy.ptaki.polska.pl/

Żółw  błotny to jedyny gatunek żółwia żyjący naturalnie w Polsce, bardzo rzadki, zagrożony wyginięciem, chroniony. Z prac plastycznych wykonanych róznymi technikami powstała dekoracja na korytarzu szkolnym.

• Kalendarz jednego drzewa - zima

• Grudzień/styczeń

klon    brzoza

Nasze drzewa zastaliśmy w zimowej szacie, oba pokryte śniegiem  i trzeba przyznać, ze oba równie piękne. Na drzewach nie ma liści, nie ma tez żadnych ptaków.  Zimowy widok naszych drzew bardzo różni się od tego w innych porach roku.

• Światowy Dzień Kota

•

Ekoludki obchodziły Światowy Dzień Kota – brały udział w zajęciach, wykonały gazetkę na korytarzu szkolnym, wykonywały prace plastyczne o kotach.Nawiązały również kontakt z p. Franciszkiem Klimkiem – znanym poeta z Krakowa, którego wiersze recytowali uczniowie na I Szkolnym Konkursie Recytatorskim dla klas I – III.

Pan Franciszek Klimek bardzo ucieszył  się z wiadomości; Ekoludki dostały niebawem odpowiedź;

DRODZY I DROGIE EKOLUDKI,
          NAGŁY WYJAZD PO ZA TEREN DOSTEPU DO INTERNETU SPOWODOWAŁ, ŻE NIE
          ODPOWIEDZIAŁEM OD RAZU TAK JAK ZAMIERZALEM. ZDĄŻYŁEM TYLKO POWIADOMIC
          REDAKCJE "KOCICH SPRAW" I NA STRONIE INTERNETOWEJ PISMA WYDRUKOWANO WASZE
          ZAPROSZENIE I INFORMACJE.  MOŻNA TO JESZCZE ZOBACZYĆ NA STRONIE "KOCICH
          SPRAW". WASZA INICJATYWA SPRAWIŁA MI SZCZERĄ RADOŚĆ I Z PRZYJEMNOSCIA BYM SIE ZWAMI SPOTKAŁ - GDYBY TO KIEDYŚ BYŁO MOŻLIWE. ALE NA RAZIE POZOSTAJĄ
          NAM TYLKO SPOTKANIA WIRTUALNE. PROSZE O OBIECANE ZDJECIA Z KONKURSU,
          A PRZEDE WSZYSTKIM INFORMACJE JAK TOSIE ODBYŁO I  JAK PRZEDSTAWIAŁO SIE  "PODIUM ZWYCIĘZCÓW".
          POZDRAWIAM WAS SERDECZNIE I CZEKAM Z CIEKAWOSCIĄ NA ODPOWIEDŹ
          F.J. KLIMEK
          KRAKÓW

Pan Klimek zamieścił list na stronie miesięcznika Kocie Sprawy

Mamy nadzieje, że to nie ostatni nasz kontakt z poetą.

•

W kwietniu na zajęciach  Ekoludka  poruszany był problem segregacji śmieci i wykorzystania niektórych odpadów.

Uczniowie dowiedzieli  się, jak długo żyją śmieci i w jaki sposób można wykorzystać odpady. Wspólnie zastanawiali się, co by było, gdyby nie było koszy na śmieci
          i co można zrobić, aby ograniczyć ich ilość śmieci w domu i w szkole. Ze zużytych płyt CD wykonali prace plastyczne pt. „Zwierzęta ”.

Uczniowie wykonali też plakaty związane tematycznie z ochroną środowiska; mogli je obejrzeć następnego dnia również rodzice.

• Drzewo roku

•

Ekoludki wzięły udział w głosowaniu na Drzewo Roku w  plebiscycie ogłoszonym przez Stowarzyszenie Gaja.

1 czerwca ruszyła  internetowa strona dla głosujących. Spośród 85 drzew zgłoszonych z całej Polski jury konkursu wybrało 16. Każde z nich znajduje się w innym miejscu. Są rozsiane po całym kraju. Zgłoszone przez lokalne społeczności, urzędy, organizacje i osoby indywidualne dowodzą, że drzewa mogą być doceniane, wspominane i kochane. Są ważnym elementem kultury, historii i krajobrazu. Nie szukamy drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych, ani najrzadszych. Szukamy drzewa najbardziej kochanego, drzewa z opowieścią, drzewa, które pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi.