• Sprawozdania z realizacji

• Sprawozdanie z projektu edukacyjnego dla klas II Gimnazjum 2017/2018 „Dobre wychowanie przez czytanie młodszym dzieciom”

• 22.06.2018 12:01
        • Pięknie uczniowie czytali w przedszkolu, szkole a  w domu o to dbają  rodzice. Na szczęście są  jeszcze tacy  rodzice, którzy potrafią zaszczepić w dzieciach miłość do książek. A te dzieci później zaszczepiają tę samą miłość swoim dzieciom. A przecież zalety czytania książek są ogromne, wręcz gigantyczne. Książka rozbudza wyobraźnię, poszerza wiedzę i daje ogrom satysfakcji. Aby wykształcić czytających dorosłych , najpierw trzeba zaszczepić nawyk czytania u dzieci, w myśl starego porzekadła „ Czym skorupka za młodu nasiąknie….”

Dlatego podjęliśmy projekt do realizacji  na bardzo aktualny  temat „Dobre  wychowanie przez czytanie młodszym dzieciom”. Projekt dla klas II  Gimnazjum  nie tylko propagował czytelnictwo wśród dzieci, ale również integrował  uczniów starszych z dziećmi młodszym.

Cel główny:

Rozwijanie zainteresowań czytelniczych od najmłodszych lat.

Cele szczegółowe:

Rozwijanie aktywności czytelniczej przez piękne czytanie.

Wzbogacanie i pogłębianie wiedzy ucznia.

Kształtowanie szacunku do książki, kultury czytelniczej i gustów czytelniczych.

Promocja biblioteki w szkole i poza szkołą.

Udział uczniów w w/w projekcie edukacyjnym rozwijał  potrzeby czytelnicze , doskonalił umiejętności pracy z tekstem, stwarzał uczniom możliwości prezentacji  własnych umiejętności  i pokazania się w szkole i poza szkołą.

W projekcie brało udział 14 uczniów.

2A:Zuzanna Gasik,Patrycja Wybranowska, Emilia Źwiernik, Karol Kuźmiński

2B:Julia Goździuk, Milena Szuwara,  Klaudia Naklicka, Wojciech Ziemiński

2C: Sandra Hołdaś, Martyna Kiersztyn, Aneta Szymańska, Anastazja Wiśniewska,

Franciszek Drozdowski, Mateusz Pilipczuk.

W/w  uczniowie wymieniając się w działaniach i zadaniach w ciągu całego roku szkolnego brali udział w:

- Narodowym Czytaniu „Wesela”. Odgrywanie scen 1 i 2 aktu;

-Obchodach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek:

„Czytelnicze wędrówki po Zamościu” – głośne czytanie ciekawostek i historii o naszym pięknym mieście na korytarzu szkolnym;

- Imprezie czytelniczo-matematyczna  dla przedszkolaków z Miejskiego Przedszkola  nr 9       i nr 13 z okazji promocji szkoły i obchodów Światowego Dnia Misia;

- Mikołajkowym czytaniu- ciekawostki o Mikołaju;

- Konkursie fotograficznym  „ Sleefeface, czyli ubierz się w książkę”;

- Obchodów Walentynek w Gimnazjum. Poczta Walentynowa;

- Zbiórce makulatury – współpraca z Klubem Gaja;

-Czytaniu i zajęciach w ramach Obchodów Bezpiecznego Internetu” Necik- przyjaciel, czy wróg?”;

- Przygotowaniu i przeprowadzeniu loterii książkowo-fantowej na ratowanie koni;

- Ogólnopolskim konkursie plastycznym „Niepodległe podwórko”;

-Podsumowaniu całorocznych działań  w programie CEO „ PoczytajMY” ;

- Pięknym czytaniu w ramach szkolnej akcji „ Maj z książką”;

- Podsumowaniu projektu – prezentacji działań.

Tekst i foto: Nauczyciel bibliotekarz pani Elżbieta Smorowska- opiekun projektu.