• Wydarzenia roku jubileuszowego

• Konferencja naukowa

• 25.04.2018 19:43
        •

Jubileusz stulecia szkoły to okazja nie tylko do świętowania.  Jest też momentem weryfikowania naszych działań, sposobnością, by zadać pytanie o to, gdzie zmierzamy dalej.

• Taka idea przyświecała zorganizowanej przez naszą szkołę Konferencji naukowej „Droga do dorosłości – szanse i zagrożenia współczesnej edukacji”, która odbyła się 17 kwietnia 2018r.  Pomysłodawcą  tego wydarzenia była pani Alina Dziki - wieloletni wicedyrektor szkoły. Uczestnicy konferencji wysłuchali wykładu dr Małgorzaty Sitarczyk z Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji  w Lublinie /”Szanse i zagrożenia dla współczesnej edukacji”/ oraz prelekcji księdza prof. dr. hab. Mariana Nowaka – pracownika naukowego KUL /„Personalistyczna pedagogika i dydaktyka realnym wsparciem i programem współczesnej szkoły”/. W kolejnej części, jaką stanowił panel dyskusyjny pod kierunkiem dr Małgorzaty Sitarczyk,  udział wzięli Prezydent Miasta  Zamość Andrzej Wnuk, ks. prof. dr hab. Marian Nowak,  dr Bożena Krupa, Dorota Pintal, Maria Sakowicz, Anna Teterycz, Alina Wojtyna.

Zaproszenie na konferencję przyjęli także dyrektorzy zamojskich szkół, pedagodzy szkolni, nauczyciele, przedstawiciele instytucji wspierających działania dydaktyczno-wychowawcze, rodzice. Uczestnicy mieli okazję podsumować dyskusję. Wśród najczęściej wymienianych zagrożeń współczesnej edukacji pojawiły się: samotność dziecka i rozpad rodziny,  kryzys wartości, zaburzenia w relacjach międzyludzkich, zalew informacji z mediów i Internetu, trudności w ich selekcji i krytycznej ocenie, powierzchowność podczas zdobywania wiedzy. Za szanse uznano zaś wykorzystanie nowoczesnych technologii w edukacji, powrót do tradycyjnych wartości, dobre wzorce, możliwość rozwijania pasji i zainteresowań, łatwy dostęp do wiedzy, uczenie współpracy i współdziałania oraz rozwiązywania problemów, wymianę doświadczeń dydaktycznych i metodycznych na poziomie międzynarodowym.

Na zakończenie konferencji jej uczestnicy posadzili przed budynkiem szkoły młode drzewko – symbol rozwoju. Obok korzeni dębu Romualda, nazwanego tak na pamiątkę pierwszego kierownika szkoły – Romualda Jaśkiewicza, przedstawiciele uczniów umieścili pudełko, a w nim „Szkolny katalog wartości”. Są nimi: wiedza, odpowiedzialność, uczciwość, sprawiedliwość, przyjaźń i koleżeństwo, szacunek, odwaga, zgodność, tolerancja, zdrowie, rodzina.

Mamy nadzieję, że o wartościach tych nie zapomną przyszłe pokolenia uczniów i nauczycieli.

Tekst: Edyta Wasil

Zdjęcia: pani Anna Jakubowska