• Wydarzenia roku jubileuszowego

• MAKIETA SZKOŁY PODSTAWOWEJ nr 3 im. Elizy Orzeszkowej w Zamościu wykonana w skali 1:50

• 15.06.2018 18:31
        • Makieta została wykonana w roku szkolnym 2017/2018 w ramach obchodów jubileuszu 100-lecia szkoły. Koszt materiałów użytych do makiety pokryto ze środków uzyskanych ze zorganizowanych przez nauczycieli wykonujących makietę kiermaszów świątecznych oraz ze środków własnych. Wykorzystano również materiały przyniesione przez rodziców. Inspiracją do realizacji przedsięwzięcia było uczestnictwo w projekcie unijnym „ Poza ławą szkolną”.

• Wykonaniem makiety zajmowali się:
          Anna Lachowska – nauczyciel matematyki i techniki, inspirator, koordynator projektu
          Anna Bartko  Malinowska  - nauczyciel plastyki
          Mateusz Żołopa - uczeń klasy 3 A  gimnazjum
          Uczniowie z klasy 4e : Izabela Zych, Justyna Wdowicz, Oliwia Wolska, Amelia Lachowska, Bruno Rybczyński, Mikołaj Pietkiewicz, Emilia Kupiec, Martynka Harasim.
          Oraz rodzice uczniów z klasy 4e Państwo Katarzyna i Marcin Lachowscy i Andrzej Pietkiewiczowicz. Również uczniowie z klasy VI c w ramach zajęć pozalekcyjnych chętnie zajmowali się pracami przy makiecie ćwicząc wyobraźnię przestrzenną, zdolności manualne, precyzję, planowanie pracy itp., byli to: Łukasz Szozda, Łucja Nieśpiał, Oskar Baranowski i Adam Batorski. Do makiety wykorzystano: 267 okien (wykonanych z równo pociętych pasków brystolu, poklejonych zgodnie z projektem szkoły , pomalowanych białym akrylem i podklejonych srebrnym brystolem), 6 drzwi, 23 drzewa,  39 krzewów, 8 donic z kwiatami,  donic z tujami (wykonanych z masy papierowej),  3 ławeczki, 3 śmietniczki, znaki drogowe, kotwicę, fontannę i pegaza.  Przygotowanych elementów było dużo więcej. Pracę nad makietą zaczęliśmy od wykonywania elementów, które znajdują się wokół szkoły z uczniami klas 2 i 3 gimnazjum. Podest, na którym wykonana jest makieta oraz budynki przygotował pan Dariusz Lachowski ze styropianu, siatki, gładzi, szpachli i aluminiowych listew zgodnie z obraną skalą. Następnie zgodnie z projektem wykonaliśmy budynki ze styropianu dostosowując skalę do podestu. Na dach wykorzystaliśmy papę termozgrzewalną, a elewację budynków zaciągnęliśmy gładzią i pomalowaliśmy farbą akrylową. Pod budynki na podeście wykonaliśmy podstawy i w odpowiednich miejscach schody z cienkiego styropianu i gipsu. Na terenie pomiędzy budynkami znajduje się miasteczko ruchu drogowego. Mając już wytyczony teren wycięliśmy z papy powierzchnię, na której rozplanowaliśmy wysepki, rondo, przejścia dla pieszych (narysowaliśmy je korektorem taśmowym), znaki drogowe i zieleń wokół placu. Bardzo dużo czasu zajęło nam staranne przyklejanie okien na budynki szkoły – trzeba było nieraz zaczynać pracę od początku, odmaczać okna, od nowa malować powierzchnię akrylem i przyklejać nowe okna. Po umieszczeniu budynków na podestach i wykonaniu daszków nad schodami wykonywaliśmy bruk z gliny samoutwardzalnej dostosowując kolorystykę do rzeczywistej.  Nie była to prosta czynność – powierzchnie należało równo rozprowadzić i odcisnąć na niej imitację kostki brukowej (po wyschnięciu zbyt durze powierzchnie pękały i należało je estetycznie połączyć w całość). Po wykonaniu bruku dopasowaliśmy parkingi i tereny zielone tak, aby jak najdokładniej odzwierciedlały rzeczywistość. Wykonanie makiety zajęło nam 6 miesięcy intensywnej pracy.