- Opis
- Spotkanie z przedstawicielem banku
- Ekonomia nocą po angielsku
- Wymiana uczniów Erasmus +
- Wizyta uczniów we Włoszech
- O przedsiębiorczości na Godzinach Wychowawczych
- Kraków, Wieliczka, "Energylandia" - integracja uczestników projektów Erasmus+
- Wizyta uczniów w Holandii – wymiana _ Erasmus+
- Spotkanie klas 1 z bankiem
- Materiały do pobrania
Wizyta uczniów w Holandii – wymiana _ Erasmus+
W dniach od 30 stycznia do 5 lutego 10 uczniów klas trzecich naszego Gimnazjum przebywało w Holandii realizując kolejną wymianę międzynarodową w ramach projektu „Młody, kreatywny Europejczyk – edukacja ekonomiczna przez działanie” w programie europejskim ERASMUS+. Młodzież gościła u rodzin uczniów, którzy niespełna rok temu odwiedzili Zamość w ramach pierwszej mobilności projektowej. Głównym celem wizyty było poszerzenie wiedzy ekonomicznej uczestników oraz umiejętności z zakresu przedsiębiorczości. Tym razem poprzez analizę danych, zebranych w Polsce, Włoszech i Holandii uczniowie dowiedzieli się w praktyce na czym polega zjawisko deflacji i inflacji. Nabyli ponadto umiejętności w kwestii rozsądnego gospodarowania własnymi oszczędnościami oraz zrozumieli na czym polega zarządzanie budżetem domowym. Bawiąc się w rozbitków na bezludnej wyspie uświadomili sobie jakie są podstawowe potrzeby człowieka i metody ich zaspokajania oraz jakie towary i usługi uchodzą za luksusowe. Poznali w ten sposób zależności między potrzebami a zasobami. Podczas wizyty w Rotterdamie, największym europejskim porcie handlowym, dowiedzieli się na czym polega i w jaki sposób jest regulowany światowy import oraz eksport towarów. Obejrzeli prezentację na temat rozbudowy portu i źródeł finansowych dla tak ogromnej inwestycji.
Pobyt uczniów w Holandii to jednak nie tylko nauka o ekonomii. Uczniowie zrealizowali również takie cele projektu jak rozwijanie kompetencji językowych oraz poszerzenie wiedzy na temat kultury i obyczajowości Holandii. Zwiedzili nie tylko takie miasta jak Rotterdam, Amsterdam i Zwolle – miasto szkoły partnerskiej, ale mieli także okazję zobaczyć jak wygląda holenderska wieś. Wizyta w maleńkim Hattem i zwiedzanie nadal funkcjonującego młyna przyniosła wiele satysfakcji wszystkim uczestnikom. Wycieczka na wieś odbyła się oczywiście na rowerach, które są powszechnym środkiem transportu w Niderlandach. Polscy uczniowie codziennie, bez względu na pogodę, dojeżdżali do szkoły rowerami, niekiedy nawet 40 minut. Była to więc świetna lekcja pokory, dyscypliny i zdrowego stylu życia. Podczas spotkania pożegnalnego w szkole obecni byli wszyscy uczniowie biorący udział w projekcie wraz z rodzinami goszczącymi Polaków i Włochów. Rodzice przygotowali na tę okoliczność typowe holenderskie przysmaki zarówno na zimno jak i na gorąco.
Była to ostatnia wymiana uczniów w ramach tego projektu. Wszystkie jego cele zostały zrealizowane, a uczestnicy polecają innym uczniom udział w tego typu przedsięwzięciach.