Warsztaty dla seniorów w ramach projektu "Szkoła międzypokoleniowa"
- 31.03.2025 17:17
W marcu w naszej szkole odbywały się warsztaty dla seniorów w ramach projektu "Szkoła międzypokoleniowa". Warsztaty miały za zadanie podnieść kompetencje cyfrowe seniorów, przy zaangażowaniu w te działania uczniów, a przede wszystkim otworzyć naszą szkołę na wyjątkowy dialog młodszego i starszego pokolenia. Seniorzy z pomocą swoich mentorów (uczniów) rozpoczęli podróż z technologią. Poznali różne formy niebezpieczeństw jakie mogą ich spotkać podczas serfowania po Internecie, poznali podstawy bezpieczeństwa w sieci, co to np jest phishing. Uczniowie pokazali jakie ciekawe rozrywki można znaleźć w sieci, jak Internet może pomóc w codziennych sprawach (mObywatel).
Takie zajęcia były doskonałą okazją, aby młodsze pokolenie rozwinęło umiejętności interpersonalne, które będą przydatne nie tylko w pracy z seniorami, ale również w codziennym życiu.
Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał certyfikaty potwierdzające uczestnictwo w warsztatach.
Koordynatorem projektu były: pani Dominika Krysiak i pani Marta Zwolan z pomocą uczniów naszej szkoły.- więcej
DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU
- 31.03.2025 17:09
W ramach dnia Bezpiecznego Internetu w lutym w naszej szkole odbył się konkurs dla klasa 4-8 na plakat pt" Bezpieczeństwo w sieci" oraz "Weź nie hejtuj, weź się przytul". Uczniowie mieli możliwość wybrania jednego z dwóch zadań: stworzyć plakat dotyczący bezpiecznego korzystania z Internetu lub negacji hejtu w Internecie. Oto prace naszych uczniów!
- więcej
Cyberbezpieczeństwo dla dzieci
- 31.03.2025 16:59
W ramach Projektu OSEhero – największego w Polsce projektu edukacyjnego dotyczącego bezpieczeństwa w Internecie – uczniowie klas czwartych i piątych naszej szkoły mieli wczoraj wyjątkową okazję uczestniczyć w zajęciach „Podstawy cyberbezpieczeństwa dla dzieci”. Warsztaty zostały zorganizowane przez zespół Wydziału Techniczno-Informatycznego Akademii Zamojskiej pod kierownictwem Pana Dziekana dr inż. Pawła Prokopa, któremu serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i przygotowanie tak wartościowej inicjatywy.
Dzieci z ogromnym zainteresowaniem uczestniczyły w zajęciach, aktywnie odpowiadając na przygotowane pytania i zdobywając wiedzę o tym, jak bezpiecznie poruszać się w świecie Internetu. Warsztaty nie tylko wzbogaciły ich wiedzę, ale także uwrażliwiły na zagrożenia, jakie mogą pojawić się w sieci. Wspaniała lekcja cyberbezpieczeństwa.
https://www.akademiazamojska.edu.pl/.../1588-studenci... - więcej
Poradnik dla rodziców Sharenting i wizerunek dziecka w sieci
- 13.02.2025 20:49
- Poradnik dla rodzicow Sharenting i wizerunek dziecka w sieci
Publikacja omawia zjawisko sharentingu oraz przedstawia zagrożenia, jakie mogą być związane z nierozważnym udostępnianiem wizerunku dziecka w sieci. - więcej
Projekt OSEhero Edycja 2024/2025
- 13.02.2025 20:52
Projekt OSEhero
Edycja 2024/2025
Cyfrowy świat z jednej strony ułatwia nam naukę, pracę, kontakt z bliskimi, ale z drugiej może nieść za sobą pewne zagrożenia. Młodzi ludzie, uczniowie, którzy w sieci spędzają coraz więcej czasu, są grupą szczególnie na nie narażoną. Świadomość zagrożeń oraz znajomość sposobów zapobiegania im są kluczowe dla bezpieczeństwa najmłodszych. Ważną rolę w tym procesie pełnią nauczyciele, którzy przekazują wiedzę i pokazują konkretne narzędzia ochrony.
Dlatego tworzymy OSEhero – grupę zaangażowanych nauczycieli, którzy we współpracy z ekspertami OSE będą przekazywać wiedzę o bezpieczeństwie w Internecie uczniom, pedagogom oraz rodzicom.
Jaki jest cel projektu?
Celem projektu jest zbudowanie społeczności nauczycieli szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, którzy wyposażeni przez ekspertów OSE w wiedzę i narzędzia będą przewodnikami po cyfrowym świecie dla uczniów, innych nauczycieli i rodziców.
Dzięki projektowi OSEhero zwiększy się świadomość dotycząca cyberzagrożeń w szkołach oraz umiejętność bezpiecznego korzystania z Internetu. Uczniowie, nauczyciele i rodzice będą wiedzieli, jak reagować na niebezpieczne sytuacje w sieci, jak im zapobiegać oraz gdzie szukać pomocy w przypadku zagrożenia. Udział w projekcie pozwoli nauczycielom i całej społeczności szkolnej wspierać pozytywne zachowania online oraz rozwijać kompetencje cyfrowe w procesie nauczania, w tym umiejętność krytycznego myślenia i refleksyjnego wykorzystywania zasobów znajdujących się w Internecie.
Celem projektu jest nie tylko przekazanie wiedzy, ale przede wszystkim włączenie nauczycieli w aktywne działania w swoich szkołach.
Uczestnicy projektu OSEhero będą mogli organizować inicjatywy dotyczące bezpieczeństwa oraz aktywnie korzystać z materiałów edukacyjnych.
Kto jest organizatorem projektu?
Organizatorem i wykonawcą projektu OSEhero jest NASK-PIB. Projekt jest realizowany w ramach programu Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.
Koordynatorami projektu w naszej szkole są Pan Roman Bikowski; Pani Dominika Krysiak i Pani Marta Zwolan- więcej