- Opis
- Spotkanie z przedstawicielem banku
- Ekonomia nocą po angielsku
- Wymiana uczniów Erasmus +
- Wizyta uczniów we Włoszech
- O przedsiębiorczości na Godzinach Wychowawczych
- Kraków, Wieliczka, "Energylandia" - integracja uczestników projektów Erasmus+
- Wizyta uczniów w Holandii – wymiana _ Erasmus+
- Spotkanie klas 1 z bankiem
- Materiały do pobrania
Wymiana uczniów Erasmus +
W dniach 12- 17 kwietnia nasza szkoła stała się miejscem międzynarodowego spotkania uczniów młodzieży ze szkół europejskich. Naszymi gośćmi byli uczniowie Carolus Clusius College ze Zwolle w Holandii oraz Liceo Ruffini z Viterbo we Włoszech. Wizyta odbyła się jako pierwsza z trzech mobilności uczniowskich, zaplanowanych w realizowanym przez naszą szkołę projekcie „Młody, kreatywny Europejczyk – edukacja ekonomiczna przez działanie” , w ramach programu Erasmus+. Harmonogram pobytu był bardzo napięty, ale dzięki intensywnej pracy uczniów i nauczycieli udało się zrealizować wszystkie zaplanowane działania i osiągnąć oczekiwane rezultaty. Grupa 20 uczniów z obu krajów spędziła czas nie tylko pracując wspólnie z polskimi partnerami nad zadaniami projektowymi, ale także poznając polską kulturę podczas wieczornych prywatnych spotkań w gronie rodziny uczniów, których byli gośćmi. Gospodarzami przyjmującymi pod swój dach Holendrów i Włochów byli uczniowie klas drugich gimnazjum, którzy w przyszłym roku szkolnym pojadą z rewizytą do swoich zagranicznych partnerów, w ramach drugiej i trzeciej mobilności projektowej.
Tymczasem w Polsce uczniowie poznali się nawzajem, zdobyli pierwsze bezpośrednie kompetencje interkulturowe w zakresie znajomości kultury i obyczajowości innych krajów europejskich. Poszerzyli swoje kompetencje językowe w obszarze umiejętności komunikacyjnych z j. angielskiego. Przede wszystkim jednak, zdobyli wiedzę z zakresu podstaw ekonomii i przedsiębiorczości. Porównywali ceny, średnie dochody i wydatki w swoich krajach. Nauczyli się jak oszczędzać, planować i konstruować budżet osobisty. Dowiedzieli się co to znaczy myśleć ekonomicznie i jak ogromne znaczenie ma takie myślenie, nie tylko dla osiągania osobistych korzyści, ale także dla rozwoju gospodarczego kraju i całej Europy.
Uczestnicy Projektu spotkali się w ratuszu z Prezydentem naszego miasta Panem Andrzejem Wnukiem, który ciepło powitał gości i opowiedział o finansach miejskich, przybliżając informacje dotyczące przychodów i wydatków budżetowych. Podczas wycieczki do Lublina uczniowie wzięli udział w specjalnie dla nich przygotowanym spotkaniu w oddziale Narodowego Banku Polskiego. Poznali idee bankowości, pojęcia inflacji i deflacji, możliwości dotyczące zakładania kont oraz mieli możliwość sprawdzenia w praktyce, jak wyglądają zabezpieczenia banknotów euro i złotówek przed fałszerstwami. Na zakończenie każdy otrzymał złotą (czekoladową) sztabkę na pamiątkę. W ramach poszerzania wiedzy z zakresu przedsiębiorczości uczniowie wzięli także udział w dwu wykładach anglojęzycznych na PWSZ w Zamościu, na temat sukcesów i zagrożeń różnych gałęzi gospodarki, popartych konkretnymi przykładami z USA i Irlandii.
W czasie wizyty uczniowie zwiedzili oczywiście Zamość, poznali jego historię i najważniejsze obiekty, a nawet mieli okazje strzelić z armaty:) Ponadto cała grupa zwiedziła także lubelskie Stare Miasto, Zamek z kaplicą Św. Trójcy oraz podziemia lubelskie. W piątek popołudniu odbył się w naszej szkole międzynarodowy turniej siatkarski, w którym zwyciężyła drużyna z Włoch. Natomiast w sobotę uczniowie poznali uroki Roztocza podczas wyjazdu do Zwierzyńca. Uczestniczyli tam także w prelekcji na temat różnych źródeł finansowania Parku Roztoczańskiego, możliwości pozyskiwania funduszy zewnętrznych oraz środków na ochronę środowiska.
Cały pobyt zarówno goście, jak i gospodarze uznali za bardzo udany, a wspomnienia na pewno pozostaną na długo w pamięci wszystkich uczestników. Zdobytej wiedzy, umiejętności, a przede wszystkim relacji międzyludzkich, nawiązanych dzięki realizacji projektu z pewnością nie można przecenić. Dla wielu uczestników była to być może jedyna, niepowtarzalna okazja poznania rówieśnika z innego kraju, w tak nietypowej sytuacji jaką jest goszczenie go we własnym domu.
Opiekunami projektu i organizatorami wszystkich działań są Panie: Daria Król, Katarzyna Krężel i Agnieszka Stepaniuk.http://roztocze.net/goscie-z-holandii-i-wloch-w-gimnazjum-nr-3/
http://ezamosc.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=12928&Itemid=42