DZIEŃ DLA RODZINKI
9-10 czerwca 2011r. ZIELONA SZKOŁA w Janowie Lubelskim
Uczniowie klas trzecich uczestniczyli w ciekawych lekcjach historii i przyrody w terenie.
Rozpoznawali zwierzęta i rośliny występujące w Lasach Janowskich. Zwiedzili ekspozycję taboru kolejki wąskotorowej oraz wystawę przyrodniczą w Nadleśnictwie Janów Lubelski. Wzięli udział w konkursie na najlepszego pamiętnikarza i przyrodnika. W pracowni garncarskiej samodzielnie wykonali naczynia z gliny. Podczas pieszych wędrówek odwiedzili miejsca upamiętniające walki partyzanckie II wojny światowej. Odbyła się również wesoła olimpiada sportowa z licznymi konkurencjami oraz przejście po linach. Wszyscy bawili się wspaniale!
Tekst: E. Martyniuk
W zdrowym ciele - zdrowy duch
20 czerwca uczniowie klas I-III uczestniczyli w Dniu Sportu. W poziomie klas I, II i III odbywały się rywalizacje rzędów.
Kolorowa farma opanowana przez 2 b
16 czerwca klasa II b opanowała KOLOROWĄ FARMĘ.
Dzieci samodzielnie robiły masło, piekły bułki drożdżowe (były smakowite!). Poznawały prace wiejskie - karmiły kury, kozy i świnki. Buszowały w ogrodzie pozbawiając gospodarzy wszystkich truskawek i poziomek.
Brały udział w zabawach i konkursach sportowych. Bawiły się z małymi zwierzątkami, które cieszyły się największym zainteresowaniem. Pełne wrażeń wróciły do domu. To był wspaniały dzień!
Lekcja w kinie
20 maja uczniowie klas drugich i trzecich uczestniczyli w projekcie z zakresu edukacji filmowej, czyli w multimedialnych zajęciach edukacyjnych połączonych z projekcją filmu.
Lekcja w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy”
nt. „Rola muzyki w filmie” dała uczniom możliwość zdobycia wiedzy na temat, jakie są możliwości wykorzystania tego środka wyrazu i jaką spełnia on funkcję w filmie. Prezentacja przykładów filmowych pomogła uczniom zrozumieć omawiane treści. Zdobytą podczas prezentacji wiedzę uczniowie mogli wykorzystać podczas projekcji filmu „Magiczne drzewo”. Projekt stanowi odpowiedź na coraz bardziej znaczącą obecność problematyki języka filmu w programach nauczania. Taki sposób zdobywania wiedzy bardzo spodobał się naszym uczniom.
Scenka ekologiczna
14.05. uczniowie ze świetlicy szkolnej przedstawili swoim kolegom i koleżankom z klas 1 – 3 scenkę ekologiczną „Turyści”.
W trakcie jej trwania przekazane zostały informacje o konieczności segregacji śmieci i wykorzystaniu surowców wtórnych . Uczniowie dowiedzieli się, że niektóre śmieci rozkładają się nawet 1000 lat (szkło) . Scenka uświadomiła uczniom, jak ważne jest, aby każdy z nas włączył się w proces selektywnej zbiórki odpadów. Dzięki takiemu podejściu będziemy mogli żyć w mniej zanieczyszczonym środowisku.
Scenkę przygotowały: p. E. Ciszewska i p. M. Margol
Informacja świetlicy szkolnej!
W trakcie kiermaszu z barankami wielkanocnymi wykonanymi przez uczniów ze świetlicy szkolnej zebrano kwotę 96 zł. Zostanie ona przeznaczona na zakup prodiża do wypieku masy solnej.
Mali artyści z klasy 3 a
W dniu 19 kwietnia 2011r. uczniowie klasy 3a odwiedzili Biuro Wystaw Artystycznych - Galerię Zamojską.
Mali artyści rozwijali swoje umiejętności plastyczne i wyobraźnię wykonując kolorowe stroiki świąteczne. Uczniowie podziwiali również wystawę prac dyplomowych uczniów Liceum Plastycznego w Zamościu.
Tworzę i wyrażam siebie
Klasa 2 c uczestniczy w zajęciach plastycznych „Tworzę i wyrażam siebie”.
Uczniowie mają okazję do wyrażania swych myśli, emocji i potrzeb w działalności plastycznej. Podczas zajęć powstają ciekawe i oryginalne prace, a tworzenie przynosi wiele radości i satysfakcji. Spotkania według programu autorskiego prowadzi p. E. Wasil
Klasa 2 b w Muzeum
20.04 klasa II b uczestniczyła w warsztatach pt. TRADYCJE WIELKANOCNE NA ZAMOJSZCZYŹNIE,
które odbyły się w zamojskim muzeum. Dzieci oglądały ekspozycję muzealną. Dowiedziały się dużo o tradycjach świątecznych, a potem uczyły się robienia pisanek. Zdobiły jajka woskiem, co okazało się wcale niełatwe. Efekty były jednak imponujące. Zajęcia były doskonałym wprowadzeniem w atmosferę świąt.
Napisała: J. Siuta
Matematyczny "Kangurek"
W dniu 17 marca 2011 roku, równocześnie z Międzynarodowym Konkursem "Kangur Matematyczny", przeprowadzony został w naszej szkole konkurs matematyczny "Kangurek",
przeznaczony dla uczniów klas II szkół podstawowych oraz dla wyróżniających się uczniów klas I szkół podstawowych. Do konkursu przystąpiło 24 uczniów klas drugich, dla których nauka matematyki jest przyjemnością. To był pierwszy tego typu egzamin dla drugoklasistów. Rozwiązywali zadania z ogromnym przejęciem i wielkim zaangażowaniem. Teraz czekamy na wyniki i mamy nadzieję, że dobrze im poszło.
Zbiórka z okazji Światowego Dnia Kota
W zbiórce karmy dla bezdomnych kotów uczestniczyły klasy 1 – 6; zebrano 42.5 kg suchej karmy i 23.90 kg puszek. Całość zostanie przeznaczona dla bezdomnych kotów z naszego osiedla i okolic.
Zbiórka z okazji Światowego Dnia Kota
W zbiórce karmy dla bezdomnych kotów uczestniczyły klasy 1 – 6; zebrano 42.5 kg suchej karmy i 23.90 kg puszek. Całość zostanie przeznaczona dla bezdomnych kotów z naszego osiedla i okolic.
Spotkanie z okazji Światowego Dnia Kota
18.02 w świetlicy szkolnej odbyło się spotkanie z p .Lilą Gąsiorowską – Duda i jej córka Martą.
Obie Panie są wielkimi miłośniczkami kotów; w ich domu mieszka 5 tych sympatycznych czworonogów. Panie przyjechały na spotkanie z kocurem Macho i kotką rasy exotic – Misią.
Zwróciły uwagę na potrzebę obchodów Dnia Kota, który przypomina nam o potrzebie pamiętania i codziennej pomocy kotom, szczególnie tym wolno żyjącym. Uczniowie poznali smutną historię życia Maczo i jej szczęśliwe zakończenie; obejrzeli również zdjęcia. Podziwiali medale i puchary obu kotów, zdobyte na wystawach. Pani Gąsiorowska – Duda poruszyła tez problem znęcania się nad zwierzętami; dzieci miały okazję porozmawiać o tym, że zwierzę – jak każde żywe stworzenie – cierpi, gdy zadaje się mu ból. Na spotkaniu zostały również zaprezentowane przybory i akcesoria, które powinniśmy posiadać, gdy jesteśmy posiadaczami kota. W spotkaniu uczestniczyły klasy: 1a i 3c z wychowawcami. Organizatorem była p. Marta Margol.
Dzień Babci i Dziadka
7 lutego w świetlicy szkolnej odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Uczniowie przygotowali na te okazję wiersze i piosenki; wręczyli również swoim bliskim własnoręcznie wykonane aniołki z makaronu. Babcie i dziadkowie mieli tez okazję obejrzeć inscenizację „Dziewczynka z zapałkami”. Wieczór dostarczył wszystkim wielu wzruszeń. Spotkanie zorganizowały i przygotowały panie: E. Ciszewska, M. Margol i A. Stabińska.
Spotkanie z ratownikiem
W styczniu w świetlicy szkolnej odbyło się spotkanie dla uczniów klas 1 z ratownikiem z Krytej Pływalni w Zamościu – p. Izabelą Kolanus.
Uczniowie poznali zasady bezpiecznego przebywania na basenie podczas czekających ich lekcji pływania. Pani Iza omówiła również podstawowe style pływania i ich znaczenie dla zachowanie zdrowia. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy 1a i 1c z wychowawcami.
Wychowujemy przez sztukę
11 stycznia uczniowie klas II naszej szkoły uczestniczyli w przedstawieniu „Szewczyk Dratewka”
w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. A. Mickiewicza we Wrocławiu. Przedstawienie odbyło się w Zamojskim Domu Kultury. Tego typu widowiska stanowią rodzaj wychowania poprzez sztukę, jak również przygotowują widza do świadomego i krytycznego korzystania z dorobku polskiej i światowej literatury. Przedstawienie było na bardzo wysokim poziomie i spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem przez drugoklasistów.
Zabawa choinkowa
12 stycznia odbyła się zabawa choinkowa uczniów klas I –III. W klasach odbyły się konkursy na najładniejszy strój karnawałowy. Rodzice przygotowali słodki poczęstunek. Zabawa była wspaniała!!!
Uczniowie bawili się w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej, przy dźwiękach muzyki DJ Axel. Atrakcją zabawy był występ szkolnego zespołu tanecznego R’ESERVED GROUP.
Wigilie klasowe
Koncert w Liceum Plastycznym
9 grudnia uczniowie klasy I a uczestniczyli w uroczystym spotkaniu w Liceum Plastycznym z okazji podsumowania Roku Chopinowskiego.
Podczas spotkania wysłuchali koncertu w wykonaniu uczniów ze Szkoły Muzycznej oraz obejrzeli wystawę bożonarodzeniową.
Zimowa plastyka obrzędowa
Galeria
15 i 16 grudnia uczniowie klas I a, II a i świetlicy szkolnej uczestniczyli w lekcji muzealnej „Zimowa plastyka obrzędowa”.Poznali polskie tradycje związane ze świętami Bożego Narodzenia. Obejrzeli szopki i dawne ozdoby bożonarodzeniowe, ekspozycję etnograficzną – stroje ludowe, narzędzia pracy oraz kolekcję XIX - wiecznej ludowej rzeźby sakralnej. Zajęcia miały charakter warsztatowy – uczniowie wykonali piękny łańcuch, wykonany tradycyjnym sposobem, taki jaki w dawnych czasach zdobił choinki w polskich domach.
Takie zajęcia to wspaniały sposób zapoznania z tradycją i historią naszego kraju, jak również wprowadzenie w atmosferę zbliżających się świąt.
Dziewczynka z zapałkami
13.12. w świetlicy szkolnej odbyło się kolejne coroczne spotkanie wigilijne; zaproszonymi gośćmi byli rodzice i dyrekcja naszej szkoły. Uczniowie klas 1 – 3 uczęszczający do świetlicy zaprezentowali inscenizację „Dziewczynka z zapałkami”. Wieczór był okazją do złożenia życzeń świątecznych oraz wspólnego kolędowania.
14.12. inscenizację „Dziewczynka z zapałkami” obejrzeli uczniowie klas 1 – 3 i wychowawcy.
Wieczór i inscenizację przygotowały: p. A. Ciszak, p. E. Ciszewska i p. M. Margol
W fabryce bombek
W listopadzie i w grudniu uczniowie wszystkich klas II i III uczestniczyli w wycieczce do fabryki bombek w Nowej Dębie. Obejrzeli ekspozycję bombek w różnych wzorach. Zapoznali się z produkcją ozdób oglądając pokaz dmuchania, srebrzenia i dekorowania bombek. Każdy dostał bombkę i mógł ją ozdobić brokatem według własnego pomysłu. Uczniowie zakupili ozdoby wykonane w tej fabryce. Każdy uczestnik wycieczki otrzymał bombkę ze swoim imieniem oraz tę samodzielnie zdobioną. Wycieczka wprowadziła wszystkich w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.
O książce prawie wszystko
30 listopada klasy 1a i 2 a brały udział w przedsięwzięciu edukacyjno- kulturalnym promującym książkę
i czytelnictwo „O książce prawie wszystko” w Książnicy Zamojskiej.Odbyło się spotkanie autorskie z pisarką Grażyną Bąkiewicz, autorką min. „Korniszonka” i „365 Bajek na dobranoc”. Uczniowie wysłuchali fragmentów książek czytanych przez autorkę, brali udział w dyskusji, zadawali pytania na temat pracy pisarza, otrzymali pamiątkowe autografy.
Szukamy domu dla Sigmy
Maleńka Sigma pod wirtualną opieką uczniów klas I – III.
W naszej szkole przeprowadzona została zbiórka z okazji Światowego Dnia |Zwierząt; dochód ze zbiórki przeznaczony został na pomoc maleńkiej bezdomnej suczce Sigmie.
20.10. 2010 Sigma została zabrana ze schroniska i zawieziona do gabinetu weterynaryjnego, gdzie została odrobaczona i odpchlona. Została też dla niej zakupiona sucha karma. W późniejszym czasie Sigma została również zaszczepiona przeciwko chorobom wirusowym.
Sigma przebywa obecnie w domu tymczasowym, gdzie spokojnie czeka na dom stały. Ma zapewnione codzienne spacery, naukę chodzenia na smyczy i zachowanie czystości w domu. Wszystkie te umiejętności pomogą jej szybciej znaleźć dom stały.
Będziemy wszystkich informować o postępach Sigmy, będziemy też zamieszczać jej najnowsze zdjęcia. Mamy nadzieję, że Sigma szybko znajdzie swój dom i nowych właścicieli.
Rajd Integracyjny
Pasowani na czytelników
22 października odbyło się pasowanie na czytelnika w Filii nr 2 Książnicy Zamojskiej.
Do ceremonii przystąpili uczniowie klasy I c pod opieką wychowawczyni pani Marii Bojanowskiej. Przed uroczystym pasowanie odbyła się lekcja biblioteczna, podczas której bibliotekarki p. E. Szczurek i p. J. Kucharska wprowadziły dzieci w sztukę obcowania
z książką w bibliotece i w czytelni. Urozmaiceniem wydarzenia były gry, kalambury, głośne czytanie utworów J. Brzechwy. Po uroczystym ślubowaniu odbyło się pasowanie różą i wręczenie pamiątkowych dyplomów. Całości dopełnił słodki poczęstunek.
Lekcja żywej przyrody
Z okazji Światowego Dnia Zwierząt w klasie II b odbył się cykl spotkań „Nasze domowe zwierzaki”.
5 listopada klasę II b odwiedził niezwykły gość - pyton królewski - Maniek. Wąż jest własnością pana Kwiatkowskiego. Uczniowie mogli dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o życiu i zwyczajach węży. Zadawali mnóstwo pytań. Osobiście dotykali ,,gościa", który okazał się bardzo łagodny i miły. Była to wspaniała lekcja żywej przyrody
Lekcje żywej przyrody
Z okazji Światowego Dnia Zwierząt w klasie II b odbył się cykl spotkań „Nasze domowe zwierzaki”.
5 listopada klasę II b odwiedził niezwykły gość - pyton królewski - Maniek. Wąż jest własnością pana Kwiatkowskiego. Uczniowie mogli dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o życiu i zwyczajach węży. Zadawali mnóstwo pytań. Osobiście dotykali ,,gościa", który okazał się bardzo łagodny i miły. Była to wspaniała lekcja żywej przyrody.
Pamiętamy o tych, którzy odeszli
Przed Świętem Zmarłych uczniowie klas II naszej szkoły odwiedzili cmentarz. Złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach żołnierzy oraz pod Pomnikiem Dzieci Zamojszczyzny. Była to dla nich wspaniała lekcja historii. Mogli jednocześnie złożyć hołd tym, którzy walczyli i zginęli za nasza Ojczyznę.
Spotkanie z policjantami
12.10.2010 w świetlicy szkolnej odbyło się spotkanie uczniów klas 1 z policjantami – przewodnikami psów patrolująco – tropiących. Spotkanie odbyło się w ramach akcji profilaktycznej „Czy psy muszą gryźć?”. Policjanci zapoznali uczniów z mową ciała psa, wskazali na zagrożenia w kontaktach z obcym czworonogiem i pokazali, w jaki sposób uniknąć ewentualnego ataku psa. Uczniowie dowiedzieli się, jak wygląda szkolenie psów policyjnych; mieli również okazję zobaczyć efekty takiego szkolenia. Na zakończenie spotkania uczniowie wręczyli policjantom pracę plastyczną – portret psa wykonany technika orgiami i worek karmy dla owczarka Abera. Spotkanie przygotowała p. Marta Margol.
Jesień w świetlicy
Nadeszła jesień; dni są coraz krótsze i zimniejsze.…
Wszystkie te jesienne dary znalazły swoje miejsce w utworzonym w tym roku Kąciku Przyrody; jest prowadzony przez Ekoludki i Wilczki Morskie.
Kącik będzie zmieniał swój wygląd wraz ze zmianą pory roku; teraz króluje w nim jesień,
która dotarła również do świetlicy szkolnej i zachwyca wszystkich swoimi barwami.
Pierwszoklasiści 2010
1 września do grona uczniów naszej szkoły dołączyło 82 pierwszoklasistów. Zostali serdecznie powitani w murach zamojskiej „Trójki”, przez Dyrekcję Szkoły, wychowawców, starszych kolegów oraz zespół wokalny „Wiolinki”. Wszystkim życzymy sukcesów i samych dobrych zdarzeń w naszej szkole. Oto galeria zdjęć z pierwszego dnia pobytu w szkole: