Dzień Sportu
25 czerwca 2012 roku odbył się w naszej szkole Dzień Sportu dla klas I-III. Dzieci brały udział w turnieju sportowym rywalizując i bawiąc się wesoło. Wyniki rywalizacji:
Klasy I
I miejsce klasa I a
II miejsce klasa I c
III miejsce klasa I b
IV miejsce klasa I dKlasy II
I miejsce klasa II b
II miejsce klasa II a
III miejsce klasa II cKlasy III
I miejsce klasa III a
II miejsce klasy III b / III cOrganizatorzy Dnia Sportu : Lidia Palikot, Renata Ciebień, Maria Bojanowska.
Zakończył się projekt „Zwierzęta bez tajemnic”
Zakończył się projekt „Zwierzęta bez tajemnic” – przedstawiciel Fundacji ZEA p. Marta Pfeifer podsumowała jego przebieg, a dzieci miały okazję podzielić się swoimi odczuciami i zdobytą wiedzą.
Rozdane zostały również książeczki pt. „Chcę mieć pieska" zaprojektowane przez Fundację Viva; to zbiór najważniejszych wskazówek dla najmłodszych, które dotyczą opieki nad czworonożnym pupilem. Ważnym aspektem edukacyjnym książeczki jest uczenie dziecka empatii. Spotkanie miało miejsce 22 czerwca a uczestniczyli w nim uczniowie klasy 2a i 3a.
Tekst: M. Margol
Pierwszaki mają piękne zeszyty
Wyniki konkursu ,,Najpiękniejszy zeszyt ucznia klasy pierwszej”
I miejsce:
Jakub Gruszka - klasa1a
Dominika Gmyz - klasa1b
Jakub Nieć - klasa1c
Daniel Irtugan - klasa1d
wyróżnienia :
Natalia Bednarczuk 1a
Małgorzata Ciurysek 1c
Martyna Dudek 1a
Natalia Dudek 1a
Mateusz Filipiak 1a
Michał Karolczak 1c
Izabela Kołcon 1d
Kinga Krystosiak 1b
Aleksandra Kucharska 1b
Oliwia Kwiatkowska 1d
Wiktoria Matyszczuk 1a
Jakub Przysiadły 1c
Laura Siwiec 1a
Magdalena Sochacka 1c
Za staranne i estetyczne prowadzenie zeszytów uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy , książki i nagrody rzeczowe. Konkurs zorganizowała pani Ewa Martyniuk.
MLECZNE PRZYGODY NA KOLOROWYM RANCZO
18.06.2012 r. klasy 1a i 1c wzięły udział w programie edukacyjno-rekreacyjnym ,,Mleczne przygody na kolorowym ranczo” w Gospodarstwie Agro-Edukacyjnym w Łabuniach.
Uczniowie aktywnie uczestniczyli w życiu gospodarstwa i zdobyli nowe doświadczenia; wyrabiali ciasto drożdżowe, masło, ser, smakowali kozie mleko. Najmilsze i niezapomniane chwile spędzili podczas zabaw z małymi zwierzątkami mieszkającymi w zagrodzie. Dużo radości i śmiechu sprawiły dzieciom zabawy ruchowe i gry zręcznościowe.
Tekst: E. Martyniuk
Zadziwiający świat dzikich zwierząt Roztocza
W cyklu spotkań ekologicznych w Książnicy Zamojskiej 15.06.2012 klasa 1a pod opieką wychowawcy pani Ewy Martyniuk, wzięła udział w prezentacji na temat: „Zadziwiający świat dzikich zwierząt Roztocza”.
Uczniowie wysłuchali pogadanki o zwierzętach Roztocza, uczestniczyli w błyskawicznym konkursie wiedzy, otrzymali pamiątkowe foldery. Następnie obejrzeli wystawę prac plastycznych i fotografii z tego tematu. Dzieci zwiedziły również bibliotekę miejską, zapoznały się z jej działalnością i możliwościami udostępniania różnych zbiorów. W czytelni otrzymały pamiątkową książeczkę na temat Unii Europejskiej. Spotkanie zorganizowała pani Jolanta Gontarz-Doszla, która współpracuje z Centrum Informacji Ekologicznej Książnicy Zamojskiej.
Tekst: Jolanta Gontarz - Doszla
Mali Ratownicy z 3 b
W związku z realizowaną na lekcjach tematyką - MALI RATOWNICY uczniowie z klasy 3b wzięli udział w szkoleniu z zakresu udzielania pierwszej pomocy.
Zajęcia teoretyczne i praktyczne przeprowadził pan Robert Martyniuk. W ciągu dwóch dni uczniowie obejrzeli film, poznali najważniejsze zasady udzielania pomocy poszkodowanym i chorym. Następnie każdy mógł sprawdzić w praktyce uzyskaną wiedzę. Dzieci ćwiczyły na fantomach akcję sztucznego oddychania. Uzyskane wiadomości i umiejętności być może pomogą uratować czyjeś zdrowie lub życie! Jest to szczególnie ważne w związku ze zbliżającymi się wakacjami.
Tekst: Jolanta Siuta
Przedszkolaki w naszej szkole
13.06.2012 roku klasę ID odwiedziła grupa wesołych sześciolatków z Przedszkola Miejskiego nr 8 im. Jana Brzechwy.
Pierwszoklasiści ciepło przywitali miłych gości piosenką i wręczyli im wykonane własnoręcznie biedronki z papieru. Następnie uczniowie zaprezentowali swoje przybory szkolne, opowiadali jak wygląda praca w pierwszej klasie i serdecznie zachęcali do podjęcia nauki w naszej szkole. Na zakończenie spotkania dzieci z klasy ID otrzymały od przedszkolaków pamiątkową zakładkę do książki w kształcie zielonej żabki.
Tekst: Renata Ciebień
Klasy 2 c i 1 d zdobyły Kolorowe Ranczo
29 maja klasy 2 c i 1 d uczestniczyły w wycieczce połączonej z wiosennym programem edukacyjno - rekreacyjnym do miejscowości Łabunie Reforma pod nazwą „Kolorowe Ranczo”.
Dzieci poznały tam florę i faunę związaną z tym środowiskiem oraz sposoby otrzymywania z mleka różnych produktów takich jak masło, śmietana, twarożek. Ponadto uczniowie uczestniczyli w licznych konkursach, zabawach, grach i zawodach. Dzieciom dopisywał dobry humor i miło spędziły czas. Opiekunkami wycieczki były panie Maria Bojanowska oraz Renata Ciebień.
Tekst: R. Ciebień
Klasa 3 c w BWA
W czerwcu klasa 3c z wych. Edytą Wasil uczestniczyła w zajęciach plastycznych w Galerii Zamojskiej BWA.
Dzieci dowiedziały się, czym jest grafika. Mogły też wykazać swą pomysłowość podczas stworzenia pracy techniką monotypii. Zajęcia dostarczyły wszystkim wiele radości i satysfakcji z efektów swych działań.
Tekst: E. Wasil
Zielona szkoła
4 i 5 czerwca uczniowie wszystkich klas III uczestniczyli w „zielonej szkole” w Janowie Lubelskim. Program był bardzo atrakcyjny i intensywny.
Pierwszego dnia trzecioklasiści poznali faunę i florę janowskich lasów, zabytki i historię Janowa i okolicy. Zwiedzali Muzeum Przyrodnicze, przeszli ścieżką przyrodniczą, zwiedzili kościół w Momotach, odwiedzili Porytowe Wzgórze oraz ostoję konika biłgorajskiego w Szklarni. Wieczorem była wspaniała dyskoteka oraz ognisko. Drugi dzień był również bardzo ciekawy. Dzieci wzięły udział w ćwiczeniach w parku linowym, odbyły przejażdżkę samochodem terenowym. Bardzo dużą atrakcją był pobyt u garncarza, gdzie dzieci obejrzały pokaz robienia glinianych garnków. Każdy miał okazje własnoręcznie wykonać naczynie na kole garncarskim. Dzieci wróciły zmęczone, ale bardzo zadowolone. Przywiozły ze sobą bagaż nowych wiadomości i doświadczeń.
Tekst: M. Mołdoch
Klasa 2 b w Imperium uśmiechu
Klasa 2 b Dzień Dziecka spędziła w „Imperium uśmiechu”. Było wesoło i kolorowo.
Pierwszaki w BWA
25 maja 2012r. klasa 1 a wraz z wych. Ewą Martyniuk wzięła udział w imprezie pod nazwą Święto Sztuki w BWA - Galerii Zamojskiej.
Uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z panią Izabelą Winiewicz – Cybulską - historykiem sztuki, autorką oryginalnych publikacji z dwójką bohaterów: Dusiek i Bajdek. Była to wspaniała pogadanka o sztuce, historii i zabytkach Zamościa. Po zajęciach teoretycznych odbyły się zabawy plastyczne z nagrodami. Dzieci otrzymały książeczki autorstwa pani Izabeli Winiewicz - Cybulskiej pt. ,,Jak Dusiek i Bajdek zwiedzali zamojską Starówkę” oraz albumy ,,Henryk Sienkiewicz w ilustracji”.
Tekst: E. Martyniuk
Pierwszaki w ZOO
14 maja 2012 r. klasy 1a i 1d odwiedziły Ogród Zoologiczny w Zamościu. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach ekologicznych pod hasłem „Spotkania ze zwierzętami zamojskich parków krajobrazowych”.
Celem zajęć było zainteresowanie dzieci bioróżnorodnością otaczającego świata, kształtowanie postawy poszanowania przyrody, zwrócenie uwagi na udział ogrodów zoologicznych w ochronie gatunków, poznanie flory i fauny zamojskich parków krajobrazowych. Następnie dzieci zwiedzały pawilony ze zwierzętami. Wzięły udział w konkursie przyrodniczym oraz plastycznym.
Tekst: E. Martyniuk
Spotkanie klasy 3 c z ratownikami WOPR
W dniu 31 maja 2012 r. uczniowie klasy 3c uczestniczyli w spotkaniu z ratownikami WOPR – p. Jackiem Pysiewiczem i p. Mateuszem Ferens.
Poznali zasady bezpiecznego zachowania nad wodą, korzystania z kąpielisk. Mieli także okazję ćwiczyć udzielanie pierwszej pomocy. Mamy nadzieję, że wszyscy zapamiętają cenne rady i przestrogi w czasie wakacyjnego wypoczynku. Spotkanie zorganizowała p. Edyta Wasil.
Nasi uczniowie braIi udział w Święcie Sztuki
25 maja uczniowie klas 2 a i 3a wzięli udział w imprezie pod nazwą „Święto Sztuki w BWA Galerii Zamojskiej". Ogromną atrakcją święta był seans rysowania w wykonaniu Edwarda Lutczyna.
Dzieci wysłuchały informacji na temat życia i twórczości
Tekst: M. Mołdoch
Uczniowie klas 3 wzięli udział w OBUT
22 maja uczniowie trzecich klas naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Badaniu Umiejętności Trzecioklasistów.
Pisali dwa testy: z zadaniami z zakresu języka polskiego oraz z matematyki. Na rozwiązanie każdego z nich mieli 40 minut.
Moja Ojczyzna - apel przygotowany przez 2 a
11 maja 12 r. kl. 2a przedstawiła społeczności uczniowskiej kl. I-III apel na temat „Moja Ojczyzna”.
Wyjazd edukacyjny w ramach projektu „Zwierzęta bez tajemnic"
9 maja w ramach projektu „Zwierzęta bez tajemnic” uczniowie klasy 2a i 3a uczestniczyli w wyjeździe edukacyjnym do gospodarstwa agroturystycznego „Kolorowe ranczo”.
Dzieci brały udział w zajęciach „Mleczne przygody”. W ramach zdobywania nowych doświadczeń miały okazję dowiedzieć się, jak dawniej w domowych warunkach wyrabiano śmietanę, masło i biały ser. Po zajęciach edukacyjnych odbyła się degustacja samodzielnie wykonanych wyrobów. Uczniowie aktywnie uczestniczyli również w życiu gospodarstwa poprzez karmienie i pielęgnację zwierząt - przeżyły niezapomniane chwile podczas zabaw z małymi zwierzętami mieszkającymi w gospodarstwie. Każde dziecko miało okazję wejść w bezpośredni kontakt z czworonogami i poznało bezpieczne sposoby ich dotykania i zabawy z nimi. Dużą atrakcją było ognisko z pieczeniem kiełbasek i ziemniaków oraz zabawy na świeżym powietrzu: przeciąganie liny, wyścigi w workach, rzuty woreczkami do celu i wiele innych. Na zakończenie pobytu odbyło się wspólne ubieranie stracha na wróble Zenka, który od tej pory będzie witał gości przyjeżdżających na ranczo.
Tekst: M. Margol
Happening z okazji Dnia Ziemi
20 kwietnia uczniowie klas I – III tradycyjnie obchodzili DZIEŃ ZIEMI. Z tej okazji odbył się happening, którego głównym celem było propagowanie ochrony środowiska.
Uczniowie przemaszerowali ulicami osiedla w uroczystym korowodzie; nieśli plakaty i transparenty z hasłami promującymi działania proekologiczne. Hasła te uczniowie głośno skandowali również podczas przemarszu. Nasza Szkoła od lat uczestniczy w cyklicznych akcjach, jak „Sprzątanie Świata" i „Dzień Ziemi", a także w zbiórce odpadów, dokarmianiu zwierząt, w organizacji imprez promujących dbałość o środowisko.
Tekst: M. Margol
Liczbowe zmagania Kubusia Puchatka
29 marca 2012r.odbył się II etap szkolnego konkursu matematycznego "Liczbowe zmagania Kubusia Puchatka" dla klas drugich. Do międzyszkolnego etapu konkursu matematycznego przeszli uczniowie:Mateusz Gawryś 2a wych. Beata Zdybel, Konrad Glinka 2b wych. Danuta Nowak, Kamil Skóra 2c wych. Maria Bojanowska.
Tekst:B. Zdybel
W królestwie króla Maciusia I
Rok 2012 został ogłoszony jako Rok Janusza Korczaka. Zorganizowanie szkolnego konkursu plastycznego „W królestwie króla Maciusia I” jest formą włączenia się w tak istotne wydarzenie społeczne.
Celem konkursu jest propagowanie idei i działalności Starego Doktora wśród dzieci, nauczycieli i rodziców, a mottem stały się słowa: „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”.
Tekst: M. Margol
Happening z okazji Dnia Ziemi
Wielkanocny turniej sportowy klas 3
27.03.2012 roku w naszej szkole odbył się Turniej Sportowo-Rekreacyjny pod hasłem „Niech Wielkanoc i piękno wiosny przyniosą nam radość”.
Do rozgrywek przystąpili uczniowie klas trzecich, wychowawcy oraz rodzice. Honorowym gościem turnieju był pan Kazimierz Chrzanowski - dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu w Zamościu.
Otwarcia turnieju sportowego dokonała pani dyrektor Teresa Sołowiej. Nad prawidłowym przebiegiem imprezy wspierała nas pani v-ce dyrektor Alina Dziki. Atmosferę rywalizacji podkreślały przygotowane piękne transparenty, plakaty, hasła oraz okrzyki zawodników, dopingujące do wspólnej zabawy. Wszystkie konkurencje związane były ze Świętem Wielkanocnym. Wielokrotnie do sportowych zmagań wykorzystywano jajko, co sprawiało dużą atrakcję, gdyż rzadko używa się go do celów sportowych.Kolorytu sportowej imprezie nadały występy zespołów taneczno – gimnastycznych uczennic z klas V i VI pod opieką pani Elżbiety Borowik. Zawodnicy przestrzegali zasady fair-play, rywalizacja przebiegała prawidłowo, było wesoło i zapanował świąteczny nastój. Po bardzo wyrównanej walce zwyciężyła klasa III c pod opieką wychowawczyni – pani Edyty Wasil. Po dogrywce II miejsce zajęła kl. III b, której wychowawczynią jest pani Jolanta Siuta natomiast III miejsce zdobyła kl. III a - wychowawczyni pani Maria Mołdoch. Zmaganiom sportowym uczniów wspierali rodzice, którzy również wykazali się sportowymi umiejętnościami. Każda ze startujących drużyn została nagrodzona pamiątkowym dyplomem, upominkiem oraz słodyczami. Turniej przygotowali nauczyciele wychowania fizycznego: Elżbieta Borowik, Michał Gromadzki i Dariusz Pałkowski.Tekst: Elżbieta Borowik
Spotkanie w Sali Patrona w Gimnazjum nr 3
Klasa 1c z wychowawczynią p. Lidią Palikot 26.03.2012 r. uczestniczyła w spotkaniu międzypokoleniowym z p. Stefanią Twardowską na temat „Moje spotkania z Papieżem - JP II w Zamościu”.
Uczniowie wysłuchali wspomnień, obejrzeli pamiątkowe zdjęcia, zwiedzili Salę Patrona w tworzeniu której zaproszony gość miał ogromy wkład udostępniając ze swojej domowej biblioteczki materiały do dekoracji Sali. Spotkanie przygotowała
p. Elżbieta Smorowska – nauczyciel bibliotekarz Gimnazjum nr 3
Klasa 3 a zna polskie tradycje
27 marca uczniowie klasy 3a i świetlicy szkolnej odwiedzili Muzeum Zamojskie. Uczestniczyli w zajęciach o tematyce „Plastyka obrzędowa – palma wielkanocna”.
Spotkanie w muzeum było wspaniałą lekcji polskiej historii i tradycji. Dzieci obejrzały prezentację „Polska Wielkanoc”, następnie wykonały palmy wielkanocne w tradycyjny sposób. Praca dała dzieciom ogromną satysfakcję, a wykonane piękne plamy są teraz świąteczną ozdobą w ich domach.
Tekst: M. Mołdoch
Szkolny Konkurs Plastyczny „Zielono mi”
W marcu odbyła się kolejna - VI edycja Szkolnego Konkursu Plastycznego „Zielono mi” dla uczniów klas 1 – 3.
Celem konkursu było inspirowanie dzieci do wyrażania środkami plastycznymi piękna wiosennego krajobrazu oraz rozwijanie wyobraźni i wrażliwości. Nagrodzone i wyróżnione prace zostały zaprezentowane na wystawie na korytarzu szkolnym. Dzięki tej wystawie w naszej szkole zagościła wiosna. Konkurs zorganizowały po raz kolejny panie
: Elżbieta Karol i Marta Margol.
Klasa 3 b w muzeum
23 marca klasa 3b wzięła udział w warsztatach plastycznych w Muzeum.
Dzieci z uwagą obejrzały slajdy i oraz wysłuchały opowieści o zwyczajach związanych z Wielkim Tygodniem i Świętami Wielkanocnymi. Potem samodzielnie wykonywały palmy wielkanocne. Były dumne ze swoich pięknych, kolorowych prac, które będą ozdobą w czasie nadchodzących świąt.
tekst: Jolanta Siuta
Światowy Dzień Wody
Światowy Dzień Wody obchodzony jest co roku w dniu 22 marca Jego celem jest podkreślenie niezwykle ważnej roli, jaką odgrywa woda w codziennym życiu każdego mieszkańca Ziemi.
Wody pitnej brakuje setkom milionów ludzi na całym świecie. Światowy Dzień Wody to dobry moment, by przypomnieć, że wodę trzeba szanować. Z tej okazji uczniowie z Koła Morskiego i Koła Ekologicznego Ekoludek przygotowali krótką scenkę o roli wody w codziennym życiu i konieczności jej ochrony, którą zaprezentowali we wszystkich klasach 1-3 W tym dniu wszyscy uczniowie ślubowali być przyjacielem wody i zachęcać do jej oszczędzania innych.
Tekst: M. Margol
Leśny detektyw - zwierzęta i ich tropy
8.03.2012 r. w Książnicy Zamojskiej odbyło się spotkanie zorganizowane przez p. Bogumiłę Kasprzak z działu ekologicznego z p. Małgorzatą Grabek reprezentującą Zamojskie Parki Krajobrazowe. W spotkaniu na temat „Leśny detektyw - zwierzęta i ich tropy” udział wzięły klasy 3a i 3c z opiekunami p. M. Mołdoch, p. E. Wasil i p. A. Stabińską. Wszyscy uczniowie za udział otrzymali dyplomy i książki, a ci którzy celująco rozwiązali test otrzymali nagrody rzeczowe.
Tekst: A. Stabińska
Bezpieczna Szkoła-Bezpieczny Uczeń
Nasza szkoła przystąpiła do konkursu „Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń”. W związku z tym realizowaliśmy zadania konkursowe:
Konkurs Poetycki - Jestem Bezpieczny
Konserwatorium „Przestrzeganie prawa to obowiązek każdego, także ucznia”
Konwersatorium „Chcę pomagać - nie jestem sam”
Szkolny konkurs plastyczno – literacki „Żyjmy w zgodzie”
Debata „Państwo, prawo, społeczeństwo, obywatel”
Problem blokersów, szalikowców i kiboli – spotkanie ze Strażą Miejską
Konwersatorium - Bezpieczna szkoła- bezpieczny uczeń/nie jesteś sam
Sejmik Samorządów Szkolnych o tematyce bezpieczeństwa
Spotkania uczniów z przedstawicielami instytucji wspierających pracę szkoły
Szkolny Konkurs Recytatorski "W sprawie kota"
7 marca odbyła się druga edycja Szkolnego Konkursu Recytatorskiego dla uczniów klas 1 – 3 „W sprawie kota”. W konkursie wzięło udział 30 uczniów (wyłonionych po eliminacjach klasowych), którzy recytowali wiersze o kotach Franciszka Klimka – poety z Krakowa.
Konkurs cieszy się dużym powodzeniem wśród najmłodszych uczniów naszej szkoły. Pan F. Klimek jest zainteresowany konkursem i przeżywał go razem z uczniami; laureatka Julia Świętanowska otrzyma tomik wierszy dla dzieci (o kotach) z dedykacją poety. Konkurs zorganizowały: M. Margol i A. Stabińska.
Wyniki II Szkolnego Konkursu Recytatorskiego dla uczniów klas I-III „W sprawie kota”:
I miejsce: Julia Świętanowska kl.1b
II miejsce: Iga Uchymiak kl.1bIII miejsce: Patrycja Wybranowska kl.2a, Omar Kara Moustafa kl.3a
Wyróżnienia: Piotr Pułtorak kl.1c, Jakub Bełz kl.1b, Aleksandra Tryka kl.3bFranciszek Jan Klimek - poeta z Krakowa, autor ponad 200 wierszy o kotach. Współpracuje
z miesięcznikiem "Kocie sprawy" i "KOT". Zdobywca tytułu „Zwierzolub" (2003) oraz "Kociarz Roku" (2006), przyznawanego przez czytelników miesięcznika „Kot" podczas obchodów Światowego Dnia Kota. Poezja pana Klimka otwiera ludzkie serca na los zwierząt i sprawia, że świat choć na chwilę staje się przyjemny, ciepły. Wszystkie wiersze czyta się z przyjemnością; czasem są okraszone łezką, często wywołują uśmiech na twarzy, zawsze niezapomniane…Miło przebywać w zaczarowanym świecie zwierząt czytając „ kocią” poezję pana Franciszka Klimka.
Tekst: M. Margol
Konkurs na plakat rozstrzygnięty!
W Szkolnym Konkursie na plakat p.t. „Kocie marzenia”, który został zorganizowany z okazji Światowego Dnia Kota oceniane były pomysłowość, oryginalność i znajomość kocich potrzeb.
1miejsce: kl. 1a
2 miejsce: kl. 2c
3 miejsce: kl.1d, kl. 2b, kl. 3a, kl. 3b
Wyróżnienia: kl. 1b, kl. 1c, kl. 2a, kl. 3c
Tekst: M. Margol
Z życia klasy 2 a
9 maja 12 r. kl. 2a i 3a uczestniczyły w wyjeździe edukacyjno- integracyjnym w Gospodarstwie Agro- Edukacyjnym „Kolorowe Ranczo"
Z okazji Dnia Ziemi 22 kwietnia społeczność uczniowska klas I-III, a więc i nasza klasa 2a przygotowywała plakaty ekologiczne oraz barwnym pochodem przeszła ulicami naszego miasta skandując hasła ekologiczne.
21 marca 2012r. Wiosna wokół nas - kl.2a Jesteśmy tropicielami wiosny, zakładamy wiosenne ogródki.
7 marca 2012r. Szkolny konkurs recytatorski „W sprawie kota" klasę 2a reprezentowali uczniowie: Paulina Żołopa, Łukasz
Jaremczuk, Patrycja Wybranowska - III miejsce
24.01.2012 r. - Bal noworoczny połączony z inscenizacją
22.12.2011 r. - Spotkanie wigilijne
06.12.2011r. - Mikołajki w naszej klasie 2 a
Zabawa choinkowa uczniów klas 1-3
24 stycznia odbyła się zabawa choinkowa dla uczniów klas I-III.
Zarówno uczniowie jak i rodzice wspaniale bawili się przy dźwiękach ulubionej muzyki w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej. Rodzice przygotowali dla dzieci smaczne poczęstunki.
W sprawie kota
Zaproszenie dla miłośników zwierząt
Zwierzęta bez tajemnic
17.01. w ramach projektu „Zwierzęta bez tajemnic” odbyło się kolejne spotkanie; tym razem jego tematem był kot - towarzysz człowieka od najdawniejszych czasów, zwierzę niezwykłe.
Gościem uczniów była p. Lila Gąsiorowska – Duda i jej koty – kocur Macho i kotka rasy egzotycznej – Misia. W czasie spotkania dzieci miały okazje poznać budowę ciała kotów oraz różnice w ich charakterze; dowiedziały się też o sposobie komunikacji czworonogów z otoczeniem poprzez „mowę ciała”. Wysłuchały przejmującej historii Macho – kocura z charakterem. Spotkania takie to wspaniały sposób nawiązywaniu kontaktów z dziećmi poprzez wspólną płaszczyznę jaką jest świat zwierząt; pomagają one dzieciom wyrażać własne emocje, a także odbierać emocje innych. W spotkaniu uczestniczyła klasa 1b z wychowawcą.
Święto Babci i Dziadka w świetlicy
16.01.2012 r. w świetlicy szkolnej odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka, na której dzieci recytowały okolicznościowe wierszyki, wręczyły swoim bliskim przygotowane wcześniej upominki oraz zaśpiewały 100 lat.
Zebrani goście obejrzeli również inscenizację „Księżniczka na ziarnku grochu”. Szanowni goście trud dzieci nagrodzili ogromnymi brawami.
Były również życzenia, podziękowania, uściski, oraz łzy wzruszenia, bo Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla dziadków. Jeszcze raz wszystkim Babciom i Dziadkom składamy najserdeczniejsze życzenia, zdrowia i wszelkiej pomyślności w życiu; żebyście przez rozmowy z Waszymi wnukami przekazywali im swoją mądrość. To dzięki Wam, wasze wnuki poznają dzieje swojej rodziny – jesteście "stróżami tradycji”.
MIĘDZYSZKOLNY KONKURS POETYCKI ,,CUDOWNE BOŻE NARODZENIE"
18 stycznia w Szkole Podstawowej nr 9 odbyło się rozstrzygnięcie MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU POETYCKIEGO ,,CUDOWNE BOŻE NARODZENIE".
W uroczystości wzięły udział uczennice z klasy 3b MARTYNA ZIEMIŃSKA i ADA FLIS razem ze swoją wychowawczynią JOLANTĄ SIUTA. Martyna została laureatką konkursu a Ada uzyskała wyróżnienie. Tego wieczoru wróciliśmy do magicznej atmosfery świąt poprzez słuchanie i śpiewanie kolęd oraz recytację nagrodzonych wierszy. Miejmy nadzieję, że talent młodych poetek będzie się dalej rozwijał.
tekst: Jolanta Siuta
Warsztaty plastyczne ,,Poczuj się artystą! Twórcze zabawy w sztukę.”
W dniu 14 grudnia 2011r. uczniowie klasy I a odwiedzili Biuro Wystaw Artystycznych-Galerię Zamojską.
Dzieci obejrzały obrazy Łukasza Konieczko oraz wystawę ilustracji do książek i bajek Wiesławy Studenckiej - Grosset ze zbiorów BWA - Galerii Zamojskiej. Mali artyści rozwijali swoją wyobraźni i umiejętności plastyczne tworząc techniką collage zimowe pejzaże.
Tekst: E. Martyniuk
Jasełka 2012 r.
5 stycznia uczniowie klas 1-3 obejrzeli Jasełka - widowisko związane z Bożym Narodzeniem i otaczających je wydarzeniach religijnych i historycznych.
Jasełka przedstawili uczniowie klasy 3 c oraz zespół wokalny „Wiolinki”, który śpiewał kolędy. Uczniowie zostali przygotowani przez panie Renatę Świstowską i Annę Sawkę.
Przed świętami...
Przed świętami we wszystkich klasach odbyły się spotkania opłatkowe. W klasie 3 a spotkanie miało szczególnie uroczysty charakter.
Zaproszonym gościem była babcia Kacpra pani Natalia Rogoża, która czytaniem bajek o tematyce świątecznej wprowadziła uczniów w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Opowiedziała o tradycjach związanych ze świętami. Przygotowała słodką niespodziankę – pyszny piernik. Przy pięknie udekorowanym stole uczniowie wraz z gościem śpiewali kolędy.
Tekst: M. Mołdoch
Klasa 3 b w muzeum
21 grudnia klasa 3b uczestniczyła w zajęciach plastycznych w muzeum.
Dzieci z zainteresowaniem słuchały opowieści o tradycjach bożonarodzeniowych na wsi. Oglądały slajdy, obrazy i eksponaty muzealne związane ze świętami. Potem samodzielnie, z wielkim zaangażowaniem wykonywały tradycyjne kartki świąteczne.
Tekst: Jolanta Siuta
Przedświąteczne czytanie
20 grudnia w świetlicy szkolnej odbyło się przedświąteczne czytanie. Gościem była pani Krystyna Łepik - babcia uczennicy klasy 3b Lenki Kwiatkowskiej.
W spotkaniu uczestniczyły klasy 3b i 2b. Dzieci z uwagą słuchały świątecznych opowieści. Potem było wspólne śpiewanie kolęd, samodzielnie zrobione upominki i słodkie niespodzianki. Uczniom 3b tak podobały się czytane fragmenty książki, że zaprosiły Gościa do klasy, gdzie odbyła się dalsza sympatyczna część spotkania.
Tekst: Jolanta Siuta
Przedświąteczne wieczorne bajanie
13 grudnia uczniowie klas 3a, 3 b, i 3 c wraz z wychowawczyniami uczestniczyli w „Wieczornym bajaniu klas trzecich dla klas trzecich”. Wieczór przygotowali uczniowie Gimnazjum nr 3 w Zamościu pod opieką pań: Elżbiety Smorowskiej i Agnieszki Stepaniuk.
Mikołaje, renifer i elfy wprowadziły dzieci w świat bajek. Trzecioklasiści z uwagą wysłuchali utworów o tematyce świątecznej. Obejrzeli film „Renifer Niko ratuje święta”. Organizatorzy przeprowadzili wiele konkursów z nagrodami. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku. Mimo późnej pory i zabranych ze sobą poduszeczek oraz przytulanek nikomu nie chciało się spać. Ten wieczór był pełen wzruszeń i niespodzianek. Wszyscy wrócili do domu zadowoleni. Miło nam było gościć w gimnazjum. Gratulujemy pomysłu i dziękujemy!
Tekst: M. Mołodoch
Klasy 1 c i 3 a w muzeum
13 grudnia uczniowie klasy 1c z wych. Lidią Palikot uczestniczyli w lekcji muzealnej na temat „Zanim pierwsza gwiazdka zaświeci - zwyczaje i obrzędy Świąt Bożego Narodzenia”. Uczniowie zostali zapoznani z dawnymi zwyczajami i tradycjami okresu Bożego Narodzenia oraz interpretacją głównych symboli świąt. Lekcja połączona była z warsztatami plastycznymi, na których uczniowie wykonali ozdoby choinkowe.
Tekst: L. Palikot
Galeria klasy 3a
14 grudnia w takiej samej lekcji w muzeum uczestniczyli uczniowie klasy 3 a pod opieką pań M. Mołdoch i M. Margol. Trzecioklasiści wykonali piękne kartki świąteczne tradycyjną metodą.
Nauczyciele doskonalą warsztat pracy
12 grudnia nauczycielki nauczania zintegrowanego i świetlicy szkolnej uczestniczyły w warsztatach plastycznych.
Panie uczyły się zdobić różne przedmioty metodą decoupage. Motywem przewodnim było Boże Narodzenie. Własnoręcznie wykonane drobiazgi będą piękną świąteczną ozdobą. Mamy nadzieję, że nabyte umiejętności wzbogacą też lekcje plastyki.
Tekst: M. Mołdoch
Mikołajki w klasie 1a
Już 5 grudnia Mikołaj zrobił wielką niespodziankę i odwiedził uczniów z klasy1a. Dzieci przywitały gościa wesołą piosenką i wierszykami. Wszystkie były bardzo grzeczne, więc otrzymały prezenty.
Tekst: E. Martyniuk
Uczniowie klas 3 znają historię szkoły
30 listopada 2011r. odbył się konkurs dla klas trzecich ,,Znam historię mojej szkoły”.
Konkurs składał się z pięciu zadań. Był to test wyboru, krzyżówka, puzzle (portret patronki szkoły), rozsypanka sylabowa (motto szkoły), tekst z lukami (hymn szkoły). Uczniowie pracowali indywidualnie i drużynowo. Wszyscy wykazali się dużą znajomością historii szkoły. Konkurs przygotowały panie: E. Martyniuk, L. Palikot, A. Sawka.
Wyniki konkursu:
I miejsce - klasa 3a wych. Maria Mołdoch. Drużyna: Filip Chwiejczak, Bartłomiej Babicz, Adrian Rogowski, Emilia Kawałek
II miejsce - klasa 3b wych. Jolanta Siuta. Drużyna: Zuzanna Maluha, Oskar Świstowski, Mateusz Janowski, Hubert Kulas
III miejsce- klasa 3c wych. Edyta Wasil. Drużyna: Dominika Studzińska, Aleksandra Stepaniuk, Julia Kupiec, Natalia Mazurek.
Tekst: E. Martyniuk
Zabawa w teatr w świetlicy szkolnej
5 grudnia w świetlicy szkolnej odbyło się kolejne coroczne spotkanie wigilijne; zaproszonymi gośćmi byli rodzice uczniów klas 1 – 3 uczęszczających do świetlicy szkolnej.
W tym roku dzieci zaprezentowały inscenizację „Księżniczka na ziarnku grochu”. Mali aktorzy, przebrani w wymyślne stroje przygotowane przez rodziców, z wyczuciem recytowali swoje role i zasłużyli na duże brawa. Wieczór był również okazją do złożenia życzeń świątecznych oraz wspólnego zaśpiewania kolędy.
6 grudnia inscenizację „Księżniczka na ziarnku grochu” obejrzeli uczniowie klas 1 – 3 i wychowawcy.
Wieczór i inscenizację przygotowały: p. E. Ciszewska, p. Elżbieta Karol i p. M. Margol
Tekst: M. Margol
Dzięki Waszemu wsparciu odmienił się los Gai!
28 listopada do Schroniska dla Bezdomnych Psów w Zamościu dostarczona została karma, która została zebrana w naszej szkole podczas trwania zbiórki z okazji Tygodnia Ochrony Zwierząt.
Uzyskane w trakcie trwania w/w zbiórki pieniądze zostały przeznaczone na pomoc bezdomnemu szczeniakowi – Gai (szczepienie, odrobaczenie, odpchlenie, zakup karmy i prawie miesięczny pobyt w hoteliku dla psów). Gaja znalazła już nowych właścicieli i zamieszkała w Lublinie.
Tekst: M. Margol
Uczniowie klas III lubią matemtykę
23 listopada 21 uczniów z klas III po raz pierwszy wzięło udział Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym „Alfik”zorganizowanym przez firmę edukacyjną „Łowcy Talentów – Jersz”. Teraz z niecierpliwością czekamy na wyniki i mamy nadzieję, że wśród tej grupy uczniów znajdą się utalentowani matematycy.
Tekst: M. Mołdoch
Razem uczymy się i bawimy w naszej szkole
Nauka w naszej klasie 2 a połączona jest z zabawą. Z naszą wychowawczynią bawimy się i uczymy. Ostatnio projektowaliśmy w grupach jesienną modę, czytaliśmy z podziałem na role teksty, zorganizowaliśmy zabawę andrzejkową połączoną z wróżbami. Razem jest nam dobrze i wesoło! Zapraszamy do obejrzenia galerii z życia klasy 2a.
Tekst: B. Zdybel
Uczniowie klas II znają Tuwima
W VII Międzyszkolnym Konkursie Literackim „Tuwim i ja” naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Aleksandra Teterycz i Patrycja Wybranowska z kl. 2a - wych. B. Zdybel, Natalia Petryna z kl.2b wych. D. Nowak, Natalia z kl. 2c - wych. M. Bojanowska. Drużyna zajęła IV miejsce – gratulujemy!
Tekst: B. Zdybel
Ratujemy i uczymy ratować
16 i 18 listopada uczniowie klasy 3 a uczestniczyli w zajęciach z programu „Ratujemy i uczymy ratować”. W zajęciach teoretycznych i praktycznych uczyli się udzielania i wzywania pomocy.
Dzieci dowiedziały się jak dbać o bezpieczeństwo swoje i osoby potrzebującej pomocy, jak wzywać pomoc, sprawdzać oddech, ułożyć osobę w bezpiecznej pozycji oraz jak wykonywać oddechy ratunkowe. Każdy uczeń otrzymał podręcznik do nauki pierwszej pomocy. Zajęcia zakończyły się uzyskaniem certyfikatu ukończenia kursu pierwszej pomocy. Zajęcia prowadził p. Robert Martyniuk.
Uczniowie klas 1 c i 2 c są z książką za pan brat
3.11.2011r. dzieci z klasy 1c wych. p. Lidia Palikot i 2c wych. p. Maria Bojanowska przystąpiły do Quizu czytelniczego „Z książką za pan brat".
Zadaniem uczestników było poprawne wypełnienie kuponów konkursowych dotyczących znajomości książek dla dzieci. Organizatorem quizu była Filia nr 2 Książnicy Zamojskiej. W konkursie wzięło udział 48 uczestników. Poprawnie wypełnionych kuponów złożono 33.bDrogą losowania wyłoniono sześciu laureatów; klasa 1c: Bartek Czajka, Magdalena Sochacka, Michał Karolczak, klasa 2c: Dawid Rak, Ola Ciupak, Ola Dembicka.
Laureaci otrzymali nagrody, a wszyscy uczestnicy jako nagrodę pocieszenia otrzymali słodkie lizaki. Wszystkim uczestnikom gratulujemy!Tekst L. Palikot
Poczuli się artystami
15 listopada uczniowie klasy 3 a i świetlicy szkolnej wzięli udział w kolejnym spotkaniu z cyklu „POCZUJ SIĘ ARTYSTĄ! TWÓRCZE ZABAWY W SZTUKĘ" organizowanym przez Biuro Wystaw Artystycznych w Zamościu. Spotkania te mają na celu rozwijanie wyobraźni i umiejętności plastycznych dzieci oraz przybliżenie im różnych form plastycznych.
Dzięki takim spotkaniom, dzieci poznają również zagadnienia z podstaw wiedzy o sztuce, a także tematy związane z wystawami prezentowanymi w BWA Galerii Zamojskiej. Tym razem dzieci podziwiały prace zamojskiego artysty – plastyka Marka Sołowieja. Podczas zajęć plastycznych tworzyły prace z ziarenek dyni. Okazało się, że ten maleńki, jesienny dar, pobudził dzieci do twórczej aktywności. Powstały bardzo ciekawe – małe dzieła artystyczne. Zajęcia dostarczyły dzieciom wiele radości, co widać na zdjęciach. Udział w takich spotkaniach to wspaniała edukacja estetyczna.
Tekst: M. Mołdoch
Lekcja historii w klasach III
3 listopada uczniowie klas 3 a, 3 b i 3 c odwiedzili Rotundę Zamojską. Zapoznali się z tragiczną historią tego miejsca, które jest symbolem tragedii mieszkańców Zamościa i Zamojszczyzny w okresie II wojny światowej. Złożyli hołd tym, którzy zginęli na Rotundzie, jak również poległym żołnierzom, walczącym o wolność naszej Ojczyzny. Ta lekcja historii na długo pozostanie w ich pamięci.
Tekst: M. Mołdoch
Zamość zachwyca pięknem swej architektury
W październiku klasa 2 a wraz z wychowawcą B. Zdybel oraz przewodnikiem wybrała się na wycieczkę, aby podziwiać uroki miasta:Rynek Wielki, na którym usytuowany jest Ratusz, zabytkowe ormiańskie kamienice, katedrę, gmach Akademii Zamojskiej, Arsenał, Bramę Lubelską, Lwowską, Szczebrzeską. Zamojska Starówka jest unikalną „perłą architektury europejskiego odrodzenia” wpisaną w 1992 r. na listę Światowego Dziedzictwa Naturalnego i Kulturalnego UNESCO.
Tekst: B. Zdybel
Wycieczka- obserwujemy nasze środowisko
W październiku klasa 2 a wraz z wychowawcą B. Zdybel wybrała się na wycieczkę w celu obserwacji roślin, zwierząt w najbliższym środowisku.
Poszczególne grupy w klasie miały przydzielone zadania:
- obserwacja zwierząt, szczególnie ptaków
- zbieranie okazów przyrody, rozpoznawanie wybranych drzew, ich liści, nasion i owoców
- mierzenie obwodu drzew, zebranych okazów, porównywanie, przeliczanie
Zwróciliśmy uwagę na właściwe zachowanie się podczas wycieczki, ustaliliśmy wspólnie regulamin postępowania przyjaciela przyrody.
Tekst: B. Zdybel
Pierwszoklasiści na rajdzie
W dniu 17 października 2011r. uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w rajdzie integracyjnym po Roztoczu.
Dzieci wędrowały szlakiem turystycznym wzdłuż rzeki Szum, podziwiały piękno lasu w jesiennej szacie. Zwiedziły drewniany kościół w Górecku Kościelnym, ludowe kapliczki wyrzeźbione w drewnie oraz aleję starych dębów. Piękna pogoda, ciepły posiłek, ognisko i wspólne zabawy dostarczyły pierwszakom wiele radości.
Tekst: E. Martyniuk
W szkole czuję się dobrze
Od września uczniowie klas I biorą udział w zajęciach z Programu Wychowawczego „W szkole czuję się dobrze”.
Zawarte w Programie propozycje mają na celu bliższe poznanie pierwszoklasistów, uwolnienie ich od lęków związanych z rozpoczęciem nauki w szkole, zapoznanie z normami, regułami i zasadami funkcjonowania w społeczności szkolnej, wspieranie prawidłowego rozwoju emocjonalnego i społecznego.
Chcemy, by dzieci umiały radzić sobie z rozwiązywaniem problemów, których dostarcza im życie, aby rozumiały siebie, umiały współżyć z innymi i potrafiły również znajdować w samym sobie oparcie w trudnych sytuacjach. Udział w zajęciach sprawia pierwszakom wiele radości. Zaspokaja potrzebę ruchu, potrzebę kontaktu z rówieśnikami a także rozwija ich twórczą inwencję.Zajęcia prowadzą panie Marta Margol, Maria Mołdoch.
Rajd integracyjny
7 października uczniowie klas III a i III c uczestniczyli w rajdzie integracyjnym.
Rajd rozpoczął się w Starej Hucie. Stąd wzgórzami Roztocza powędrowaliśmy do Senderek. Uczniowie mogli podziwiać piękno naszego regionu jesienią oraz poznać rośliny i zwierzęta żyjące w lesie. Na miecie było ognisko z pieczeniem kiełbasek oraz konkurs krajoznawczy z nagrodami. Taki rajd to wspaniały sposób na zacieśnienie więzi pomiędzy uczniami oraz doskonała lekcja przyrody w naturalnych warunkach.
Tekst: M. Mołdoch