Koło Morskie „ Wilczki Morskie” 2012 / 2013
Na uroczystym ślubowaniu klas I SP w Zespole Szkół nr 3 gościliśmy w naszej szkole i w kole „ Wilczki Morskie” gości ze Szczecina i Zamościa: p. Krzysztofa Linka - Prezesa Żeglugi Bałtyckiej, p. Pawła Kowalskiego NSZZ Solidarność w Polskiej Żegludze Morskiej, p. Mirosława Folta Kapitana Żeglugi Wielkiej w Polskiej Żegludze Morskiej i nasze Matki Chrzestne Statków „ Ziemia Zamojska p. Janinę Gąsiorowską i Statku „ Roztocze”p. Aleksandrę Zamoyską.
Tekst: A. Stabińska
Mini projekt na temat: „Morskie i jesienne klimaty na zajęciach w kole morskim”
„Wilczki Morskie” w miesiącu październiku przystąpiły do mini projektu, który realizowały w 3 etapach:
1. Liściaste i morskie klimaty u „Wilczków”
„ Wilczki” z opiekunem koła wybrały się na jesienno –morski spacer po kolorowe liście. Uczniowie zbierali piękne liście koło szkoły, a wiał w tym czasie tak silny wiatr jak znad Morza Bałtyckiego.
2. Morskie klimaty u „Wilczków”
„Wilczki” wykonały piękne rybki z jesiennych liści, które wcześniej zbierały na spacerze. Na gazetce w Sali Morskiej zaprezentowane są prace uczniów.
3. Liściaste i morskie klimaty w bibliotece gimnazjum
Uczniowie z klasy 2a gimnazjum Klaudia Kowalska i Michał Ziarkiewicz przeczytali zaproszonym uczniom z koła morskiego SP 3 legendę o tematyce marynistycznej „O pięknej Jegle i królu Żaltisie” z książeczki Marty Berowskiej „Klechdy. Klechdy”. Następnie „Wilczki Morskie” rozpoczęły pracę w grupach na temat przeczytanej legendy wykorzystując zebrane wcześniej jesienne, kolorowe liście.
Tekst: A. Stabińska
Niezwykła ryba
Opiekunka koła "Wilczki morskie" zaprasza wszystkich uczniów do udziału w konkursie pt. "Niezwykła ryba". Szczegóły dotyczące konursu
„Rzeki Roztocza – poznajemy Tanew”
8.11.2012 r. w Książnicy Zamojskiej odbyło się spotkanie z p. Małgorzatą Grabek reprezentującą Zamojskie Parki Krajobrazowe zorganizowane specjalnie dla „Wilczków Morskich”.
W spotkaniu na temat „Rzeki Roztocza – poznajemy Tanew” udział wzięli uczniowie należący do Koła Morskiego z opiekunem p. Anną Stabińską i uczniowie klasy 1c z wychowawczynią p. E. Wasil. Wszyscy uczniowie za udział otrzymali upominki książkowe. W/w spotkanie przygotowała na prośbę opiekuna koła p. Bogumiła Kasprzak z działu ekologicznego Książnicy Zamojskiej i p. Jolanta Gontarz - Doszla nauczyciel bibliotekarz SP w Zespole Szkół nr3.
Tekst: A. Stabińska
Wyniki Szkolnego Konkursu Plastycznego „ZADZIWIAJĄCA RYBA”
Nagroda specjalna: Martyna Dudek 2a, Maja Dziwulska 1a
I miejsce: Łukasz Ceniuk 1c, Jakub Wasil 1a, Kamil Kamiński 1a
II miejsce: Łukasz Szozda 1c, Patrycja Gwizdalska 3a
III miejsce: Jakub Denkiewicz 2b, Gabriela Muzyczuk 3a
Wyróżnienia: Wiktoria Rucińska 2b, Natalia Dudek 2a, Kacper Adamowicz 1d, Łucja Nieśpiał 1c, Natalia Rypina 1c, Natalia Bednarczuk 2a, Katarzyna Strenciwilk 3b, Max Kupiec 1b, Kamila Pawłowska 2c, Kacper Kuźnicki 3b
Uroczyste rozdanie nagród i dyplomów odbędzie się na najbliższym apelu dla klas 1-3. Gratulujemy!
Tekst: A. Stabińska
Światowy Dzień Mokradeł w Kole Morskim
2 lutego obchodzony był Światowy Dzień Mokradeł.
W XX wieku zanikła i została zdegradowana ponad połowa mokradeł na świecie a „ Wilczki Morskie” wiedzą, że jest to przecież środowisko życiowe ptactwa wodnego. „Wilczki” wiadomości na ten temat poszerzały pracując z komputerem i dowiedziały się, że główną przyczyną niszczenia mokradeł jest m.in. to, że społeczeństwa często traktują obszary wodno-błotne jak nieużytki.
Tekst: A. Stabińska
„Łajba 2013”
„Wilczki” brały udział w XV Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Łajba 2013", który organizowany jest przez Szkołę Podstawową nr 9 w Słupsku.
Jesteśmy bardzo zadowoleni ponieważ Julia Gzik i Michał Mękal otrzymali wyróżnienie w kategorii: szkoła podstawowa klasa 0-3. Prace uczniowie wykonali pod opieką p. Anny Stabińskiej.
Tekst i foto: p. Anna Stabińska
Wilczki z klas I poznały Matkę Chrzestną statku „Ziemia Zamojska”
W maju p. Janina Gąsiorowska uczestniczyła w zajęciach Koła Morskiego.
Opowiadała jak chrzciła swój kochany statek, jak była ubrana, jak przeżyła podróż do Argentyny. Odpowiadała również na pytania dotyczące wyglądu i budowy statku i przesądach jakie panują na morzu. Przyniosła ze sobą pamiątki, książki, albumy, zdjęcia, które zaprezentowała dzieciom a dzieci nagrodziły ogromnymi brawami naszego gościa za piękne opowieści.
Tekst: A. Stabińska
Wieloletnia więź „Wilczków Morskich z m/s „Ziemia Zamojska” zakotwiczyła na Rynku Solnym w Zamościu
Na Rynku Solnym w Zamościu stanęła ogromna kotwica statku „Ziemia Zamojska” podarowana miastu przez Polską Żeglugę Morską.
Matką chrzestną statku jest pani Janina Gąsiorowska. Chrzest masowca „Ziemia Zamojska" odbył się 29 lat temu w Buenos Aires. Teraz pamiątki związane ze statkiem wróciły do miasta, które sprawowało patronat nad masowcem. Wielka, ważąca 7 ton kotwica jest darem Polskiej Żeglugi Morskiej ze Szczecina, z kolei mniejsza, 130-kilogramowa kotwica trafi do Zespołu Szkół nr 3 w Zamościu. Darem jest też dzwon ze statku, który na co dzień eksponowany jest na trasie turystycznej w podziemiach Ratusza. Kotwice i dzwon to prezenty po statku, który został sprzedany Rosjanom w 2012 roku (obecnie pływa pod nazwą „Saharin”).
Odsłonięcia kotwicy dokonali: prezydent Miasta Marcin Zamoyski i delegacja Polskiej Żeglugi Morskiej w składzie: kpt. ż. w. Ireneusz Gowin – Przewodniczący Rady Pracowniczej PŻM, kpt. ż. w. Leszek Kłoda oraz Paweł Kowalski – Przewodniczący NSZZ „Solidarność” przy PŻM.
„W imieniu dyrektora naczelnego PŻM i całej załogi mam honor i zaszczyt przekazać tę kotwicę. Kotwica na statku jest elementem bezpieczeństwa i niech symbolem tego bezpieczeństwa będzie ona u Was na Rynku. Wierzę, że więź wzorowej współpracy patronackiej między miastem Zamość a PŻM będzie dozgonna - powiedział kpt. ż. w. Ireneusz Gowin – Przewodniczący Rady Pracowniczej PŻM.
Uroczystość odsłonięcia kotwicy odbyła się w piątek 07.06.2013 r. Poprowadził ją dyrektor Muzeum Zamojskiego pan Andrzej Urbański, który przybliżył zebranym wieloletnie kontakty Zamościa z morzem. Odsłonięcia kotwicy dokonał prezydent miasta Marcin Zamoyski wraz z delegacją Polskiej Żeglugi Morskiej. Całość tej wspaniałej ceremonii uświetniły „Wilczki Morskie” z klasy 1c i 2b z opiekunem Koła Morskiego p. Anną Stabińską i wychowawczyniami klas p.Edytą Wasil i p. Anną Sawką „Wilczki” z Zespołu Szkół nr3 zaśpiewały piosenki o tematyce marynistycznej „Gdzie ta keja?”, „Budujemy łódź”, „Morze, nasze morze”.
Zanim odbyła się ta piękna ceremonia odsłonięcia Kotwicy na Rynku Solnym to w Zespole Szkół nr 3 w Sali Morskiej gościliśmy Matkę Chrzestną p. Janinę Gąsiorowską i Naszych Kochanych Marynarzy, którzy przybyli na tę uroczystość ze Szczecina. „Wilczki Morskie” zawsze bardzo cieszą się z odwiedzin Marynarzy i tej łączącej nas więzi
Tekst i foto: p. Anna Stabińska
Spotkanie z miłośnikiem wędkarstwa
4.06.2013 r. w Kole Morskim „Wilczki Morskie” odbyło się spotkanie z miłośnikiem wędkarstwa panem EUGENIUSZEM ŻOŁYNIAKIEM. Zaproszony gość opowiadał o Kole Wędkarskim „ Delta”, którego przez wiele lat był Prezesem, a obecnie jest jego honorowym Prezesem. W czasie spotkania p. Prezes i miłośnik wędkarstwa opowiadał „Wilczkom” o naszej kochanej rzece Łabuńce. Chwalił, że nasza rzeka Łabuńka należy do czystych rzek, bo żyje w niej wiele gatunków ryb m.in. pstrąg, szczupak, karp, okoń , jaź, kleń, karaś, leszcz, płoć, ukleja. Uczniowie wysłuchali gdzie warto łowić?, jakie ryby występują w zbiornikach wodnych? , jaki sprzęt należy posiadać do łowienia ryb?, jak i kiedy należy łowić ryby? Zachęcał młodych „Wilczków” do zapisania się do koła wędkarskiego, bo wędkowanie, jest to bardzo ciekawe hobby zarówno dla dziewczynek jak i dla chłopców. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali w darze od miłośnika wędkowania książeczki „Na ryby! czyli niezbędnik wędkowania”. Zawiera ona informacje o metodach wędkowania, gatunkach ryb i o łowiskach w Polsce. Uczniowie otrzymali razem z książeczką kalendarz imprez wędkarskich. Na zakończenie spotkania „Wilczki” zaśpiewały piosenkę o tematyce morskiej „Budujemy łódź”, a pan Prezes otrzymał podziękowanie za sympatyczne i pełne ważnych informacji spotkanie.
Tekst: A. Stabińska
„Wilczki Morskie” wśród domowych przyjaciół
Prezentacja żółwia Mańka
13.06.2013 na zajęciach koła Manuel zaprezentował koleżankom i kolegom swojego żółwia o imieniu Maniek, którego pielęgnuje już od 5 lat. Jest to żółw żółtouchy - podgatunek żółwia ozdobnego z rodziny żółwi błotnych. Prezentowany ulubieniec Manuela to ciąg dalszy kontynuowanej prezentacji zwierzątek morskich przez uczniów należących do koła „Wilczki Morskie”. Manuel opowiedział ciekawostki z życia swojego żółwia a na zakończenie prezentacji zrobiono kilka pamiątkowych zdjęć Mańkowi i „Wilczkom” do kroniki.
Tekst: Anna Stabińska