Ekoludek
Dużo wdzięku, dużo witamin – Ekoludki poznają zdrowotne właściwości dyniowatych
Dynia odegrała w życiu uczniów wiele niezapomnianych ról. Z wczesnego dzieciństwa pamiętamy Dobrą Wróżkę, która wyczarowała Kopciuszkowi dyniową karocę.
W naszych czasach uśmiechnięta dynia jest symbolem beztroskiej, halloweenowej zabawy. Ale dynia, to nie tylko symbol Nocy czarów, to przede wszystkim bardzo smaczny i odżywczy owoc, którego rodzina obejmuje aż 760 gatunków. Brzuchate dynie zawierają sporo witamin: A, B1, B2, C, PP, ponadto składniki mineralne, zwłaszcza fosfor, żelazo, wapń, potas i magnez oraz mnóstwo beta-karotenu, który w organizmie przekształca się w witaminę A. Dynia to również niezwykle medialny owoc. Niemal każdego roku pasjonaci jej hodowli próbują pobić rekord Guinessa w rozmiarze i wadze dyni (rekordzistka Polski ważyła ponad 550 kg). Ekoludki na zajęciach odkrywały jeszcze więcej tajemnic dyni. Każdy dowiedział się, co kryje w środku dynia i skąd się biorą pestki, jakie pyszności można z niej zrobić oraz jak ozdobić dynię. Zadowolone i skupione miny dzieci były dowodem na świetną zabawę tego dnia.
Tekst: M. Margol
Ekoludki i Dzień Tolerancji
Tolerancja? Co takiego?
To szacunek do odmienności bliźniego.
Każdy z nas jest inny, każdy wyjątkowy.
Szanujmy naszą odmienność,
świat stanie się lepszy i bardziej kolorowy.Ekoludki po raz pierwszy wzięły udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Tolerancji. Święto to zostało ustanowione przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1995 r. jako święto szacunku, akceptacji i uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie. Miały okazję poznać „Czarną książkę kolorów”, która porusza temat niepełnosprawności - mówi o przyjaźni dwóch chłopców, z których jeden - Tomek jest niewidomy, a jego widzący przyjaciel opowiada, jak Tomek potrafi poczuć, dotknąć i usłyszeć kolory. Uczniowie uczyli się czuć, dotykać, słyszeć i próbować kolorów razem z Tomkiem i poznawania tego, co nas otacza za pomocą różnych zmysłów. Zajęcia z „Czarną książką kolorów” były niezwykle pouczające - uczniowie stwierdzili, że bycie niewidomym wcale nie ogranicza normalnego funkcjonowania w społeczeństwie, a osoby sprawne inaczej należy w pełni akceptować.
Tekst: M. Margol
Drugie życie starych książek – Ekoludki w Książnicy Zamojskiej
15 listopada Ekoludki brały udział w zajęciach w Książnicy Zamojskiej. Uczyły się oryginalnych sposobów na powtórne wykorzystanie starych, zniszczonych książek.
Okazało się, że takich pomysłów jest sporo: ze starych książek mogą powstać koty, myszy, sowy, jeże. Dzięki zajęciom zniszczone książki dostały nowe życie, a Ekoludki dowiedziały się, jak powtórnie można wykorzystać zużyte materiały ekologiczne. Ekoludki zwiedziły tez wystawę „Mysi domek” zainspirowaną książką Kariny Schaapman pt. „Mysi domek - Sam i Julia".
Tekst: M. Margol
Podpisz pieska – Ekoludki poznają grupę Pięciu Swobód Zwierząt
W roku 2013/2014 szkolnym Ekoludki po raz kolejny włączyły się do projektu PODPISZ PIESKA - Ogólnopolskiej Edukacyjnej Kampanii Społecznej i realizują konspekty zajęć ze szczególnym uwzględnieniem Pięciu Swobód Zwierząt.
Celem projektu jest rozwijanie u dzieci wrażliwości oraz empatii, a także nauka takich umiejętności jak opieka, wychowanie i komunikacja. Dzięki poznanym wartościom (szacunek, uczciwość, odpowiedzialność, mądrość, przyjaźń, sprawiedliwość) dzieci będą mogły stawiać sobie dobre cele i podejmować w przyszłości słuszne decyzje, dotyczące zarówno ich samych, jak i osób, zwierząt, za które będą w swoim życiu odpowiedzialne. Dotychczas w ramach projektu Ekoludki brały udział w spotkaniu z przewodnikami psów służbowych, wykonały też plakat „Pieskowo –miasto szczęśliwych psów”.
Tekst: M. Margol
Spotkanie z weterynarzem
4 grudnia odbyło się z spotkanie z weterynarzem – p. Ewą Świątkowską.
Pani doktor opowiedziała o specyfice pracy weterynarza i o swoich pacjentach. Uczniowie poznali sposoby dbania o zdrowie pupila, porozumiewania się z nim oraz dowiedzieli się o potrzebach i prawach czworonożnych domowników. Oprócz nauki umiejętności takich jak opieka, wychowanie czy komunikacja ze zwierzętami dzieci miały okazję poznać jedną z metod diagnozowania – nowoczesny aparat USG, który informuje lekarza o stanie narządów wewnętrznych chorego zwierzęcia. Pani doktor przypomniała również podstawowe zasady bezpieczeństwa w kontaktach ze zwierzętami. Uczniowie byli bardzo zainteresowane tym, o czym opowiadała pani Ewa, zadawali pytania, mówili o swoich pupilach. W spotkaniu brała udział klasa 3b z wychowawcą p. A. Sawką.
Cząstka świątecznej historii - Ekoludki wypiekają reniferki
Ekoludki poznały Karibu, gatunek renifera żyjącego w północnych rejonach Kanady, który jest zagrożony wyginięciem.
Problem z karibu polega na tym, że żyją one na terenach, gdzie rozwija się przemysł naftowy i drzewny; ekspansja stanowi ciągłe zagrożenie dla ich przeżycia i odbudowy. Ekolodzy chcą wymusić na kanadyjskim rządzie szybkie działania w celu jego ochrony. Renifery kojarzą się ze świętami Bożego Narodzenia; ciągną sanie Świętego Mikołaja, mają zatem niezwykle ważną rolę w świątecznym czasie. Aby ten czas oczekiwania na święta stal się dla wszystkich przyjemniejszy – razem wypiekaliśmy reniferki z masy solnej.
Zobacz jak tańczą i śpiewają renifery pod dyrekcją Świętego Mikołaja:)
Tekst: M. Margol
Dzień świstaka u Ekoludków
Galeria
Ekoludki poznały świstaka – uroczego mieszkańca Tatr, którego widok wzbudza sympatię turystów.
Poznały również właściwości gliny i drogę, jaką musi pokonać kawałek materiału, by stać się własnoręcznie ulepionym świstakiem.Świstak jest wielkim miłośnikiem zabaw, gonitwy i objadania się łatwo dostępnymi dobrami. Zaniepokojony wydaje z krtani przenikliwy gwizd, ostrzegający inne osobniki prze niebezpieczeństwem.
Głównym zagrożeniem dla świstaków jest kłusownictwo oraz płoszenie przez ciekawskich turystów podchodzących w pobliże świstaczych nor.
Obecnie, według nomenklatury Światowej Unii Ochrony Przyrody ten największy polski gryzoń jest zaliczany do gatunków zagrożonych. Warto więc zadbać o właściwą ochronę żyjących w naszym kraju świstaków, by z początkiem wiosny móc usłyszeć na halach charakterystyczne, przeciągłe gwizdy.
Na początku lutego świstaki przewidują jak szybko nadejdzie wiosna. Czy mają dla nas dobre wieści?
Tekst: M. Margol
Selkirk Rex u Ekoludków
Z okazji Światowego Dnia Kota Ekoludki poznały nową rasę kota - Selkirk Rex oraz kotkę tej rasy – Elżbietkę.
W kotach tej rasy najbardziej zachwyca ich wygląd - jakby nierealny, bajkowy; selkirki mają niesamowitą sierść i wzrok pogodnego misia. Ich charaktery są również niezwykłe - zrównoważone, życzliwe, stworzone są wręcz do głaskania, przytulania; zaczynają mruczeć jak tylko się na nie spojrzy.
Pielęgnacja tej rasy nie jest zbyt skomplikowana, bo choć mają długie, gęste kręcone futro, to nie ma problemu z jego pielęgnacją - wystarczy raz w tygodniu je czesać. Nie mają też skłonności do chorób - są bardzo odporne.
Ekoludki dowiedziały się również co oznaczają określenia:
· Rodowód (jedyny dokument potwierdzający rasę kota; jest jego dowodem osobistym, świadectwem urodzenia)
· kot rasowy (kotem rasowym jest każdy kot, który posiada rodowód).
Tekst: M. Margol
Ekoludki i bocian biały
Ekoludki przeszły trudną wędrówkę przez kontynenty z bocianem białym.
Dowiedziały się, co może przydarzyć się między lęgowiskiem, czyli miejscem gdzie latem wychowują młode, a zimowiskiem, czyli miejscem gdzie spędzają naszą zimę.
Interesujący świat ptaków czeka na Ciebie tutaj: http://www.otopjunior.org.pl/
Wędruj z bocianem białym: http://www.otopjunior.org.pl/pl/multimedia/quizy/bocian_bialy
Teskt: M. Margol
EKOLUDKI, WIELKANOC I KRÓLIK DOMOWY
Na zajęciach przedświątecznych Ekoludki poznały kolejnego pupila domowego – królika - bardzo towarzyskie zwierzątko, które może sprawiać wiele radości swoim właścicielom.
Zanim jednak kupisz królika – pamiętaj:
Króliki są zwierzętami, które śpią zarówno w ciągu dnia jak i w nocy, a najbardziej aktywne są rano i wieczorem. Twój królik będzie wymagał, żebyś się nim zajmował i często się z nim bawił. Przynajmniej jedną godzinę dziennie powinien spędzać biegając i bawiąc się poza klatką. Codziennie trzeba dawać mu świeże warzywa i owoce oraz sprzątać klatkę. Musisz być przygotowany na to, że królik będzie w Twojej rodzinie aż 10 lat, gdyż tyle wynosi jego przeciętna długość życia.
Tekst: M. Margol
Dużo wdzięku, dużo witamin cz.2
Znacie dynię nasi mili
Nikt jej przecież nie pomyli
To warzywo dobrze znane
Przez dzieciaki uwielbianeW październiku Ekoludki poznały zdrowotne właściwości dyniowatych.
Na zajęciach w kwietniu zdobyły informacje o uprawie dyni – jakie lubi stanowisko, jak często musi być podlewana i jak poznać, że jest już dojrzała. Wysiewały również dynię do specjalnych pojemników. Każdy Ekoludek zabrał do domu swoją mini plantację, by opiekować się rośliną i obserwować jej rozwój. Następnym etapem będzie zasadzenie dyni w przydomowym ogródku. Może jesienią okaże się, że jedna z dyń jest wyjątkowa – ogromna J. Dynia jest dojrzała, gdy przy puknięciu w nią wydaje głuchy odgłos.
Tekst: M. Margol