Archiwum
"Cała Polska czyta dzieciom" i my też..."
PRZEBIEG AKCJI „Cała Polska czyta dzieciom” w Szkole Podstawowej nr 3 w Zamościu w I semestrze 2010/2011 r.
Całoroczne, cykliczne spotkania w świetlicy z pracownikiem biblioteki szkolnej.
Wrzesień – wznowienie akcji „Uwolnij książkę”: uczniowie SU klas I – III przypominają ideę akcji
Październik, listopad, styczeń – cykliczne, głośne czytanie w świetlicy szkolne
- 2 x w miesiącu głośne czytanie w świetlicy szkolnej uczniom klas I książki z serii o Franklinie
- 2 x w miesiącu głośne czytanie w świetlicy szkolnej uczniom” klas II książki Francesca Simon „Koszmarny Karolek”
- 2 x w miesiącu głośne czytanie w świetlicy szkolnej uczniom” klas III książki K. Drzewieckiej „Piątka z zakątka”Październik – zbiórka używanych książek dla chorych dzieci „Zapomnieć o bólu”
Listopad
- VI Międzyszkolny Konkurs Literacki dla klas II „Brzechwa i ja"
- Wystawa prac plastycznych dzieci ze świetlicy „Bohaterowie bajek Jana Brzechwy”Grudzień – głośne czytanie pod hasłem „Z baśnią w atmosferę świąt Bożego Narodzenia”
Zachęcenie rodziców uczniów do czytania dzieciom w domu (przedstawianie referatów ukazujących efekty głośnego czytania dzieciom, zapoznawanie z listą tytułów rekomendowanych przez Fundację ABCXXI).
Prowadzenie Księgi Czytania, w której zamieszczane są zdjęcia ze spotkań oraz wpisy naszych gości, zdjęcia zamieszczone są również na stronie internetowej szkoły.
Współpraca z Miejską Biblioteką Publiczną w Zamościu poprzez uczestnictwo w spotkaniach głośnego czytania oraz udział w konkursach plastycznych.
Zapomnieć o bólu
Przyłącz się do akcji „ZAPOMNIEĆ O BÓLU”. Podziel się książką z chorymi dziećmi z zamojskiego szpitala.
W ramach akcji „Uwolnij książkę” w naszej szkole rozpoczęła się zbiórka książek dla małych pacjentów z zamojskiego szpitala.
Uczniowie z klas 1-3 uwalniają książki dla swoich chorych kolegów i koleżanek Zbiórkę poprzedził pokaz prezentacji multimedialnej o bookcrossingu. Zbiórka odbywa się pod hasłem ”Zapomnieć o bólu”. Zebrane książki zostaną przekazane oddziałowi dziecięcemu zamojskiego szpitala.
Przypominamy, że od 2 lat na I piętrze naszej szkoły istnieje kącik z półkami dla uczniów i osób dorosłych, na których można zostawić swoją ulubioną książkę – czyli dać jej wolność, by inni mogli ją też przeczytać i pokochać. Można również zabrać książkę ze sobą, przeczytać ją i odłożyć z powrotem na półkę. Zachętą do czytania jest napis: Ta książka została tutaj zostawiona, aby znaleźć nowego czytelnika, książki bowiem żyją wtedy, kiedy są czytane
Głośne czytanie w świetlicy
Trwa cykliczne głośne czytanie w świetlicy szkolnej; 2 razy w miesiącu uczniowie klas I słuchają kolejnych przygód Franklina, uczniowie klas II poznają dalsze losy bohatera książki Francesca Simon „Koszmarny Karolek”, a klasy III z zainteresowaniem słuchają kolejnych fragmentów książki K. Drzewieckiej „Piątka z zakątka.”
VI Miejski Konkurs Literacki
Już od 6 lat w naszej szkole organizowany jest Miejski Konkurs Literacki. Konkurs odbył się 23 listopada i został zorganizowany w ramach prowadzonej w szkole akcji "Cała Polska czyta dzieciom". W tym roku konkurs nosił tytuł "Brzechwa i ja". Wiersze Jana Brzechwy to klasyka literatury dziecięcej. To świat pełen przygód. Wpadające w ucho wierszyki pomagają pocieszyć dzieci, pokazują im wzór zachowania, pomagają rozwiązać dziecięce problemy. W konkursie wzięły udział 4 osobowe drużyny z siedmiu zamojskich szkół podstawowych z klas II. Konkurs składał się z 3 etapów: z części pisemnej (test), ustnej (prezentacja grupy, pytanie ustne) i z zdania specjalnego – przedstawienie wybranego utworu J. Brzechwy. W przerwie konkursu uczestnicy mieli słodki poczęstunek a potem obejrzeli w pracowni komputerowej prezentację multimedialną "W magicznym świecie wierszy Jana Brzechwy". Nad całością konkursu czuwała komisja w składzie: p. Jolanta Gontarz - Doszla - przewodnicząca, p. Anna Rychter, p. Anna Nogas oraz p. Marta Geneja.
I miejsce zajął zespół ze Szkoły Podstawowej nr 9
II miejsce zespół ze Szkoły Podstawowej nr 4
III miejsce zespół ze Szkoły Podstawowej nr 8
Gratulujemy!
Poziom konkursu był wysoki, uczestnicy wykazali się bardzo dobrą znajomością wierszy J. Brzechwy.
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, książki, zakładki do książek oraz drobne prezenty.
Udział sponsorów pozwolił na zorganizowanie konkursu na wysokim poziomie i nagrodzenie wszystkich uczestników za ich wiedzę i trud. Nasi sponsorzy to: właściciele hurtowni "AZET", którzy ufundowali nagrody rzeczowe, Cukiernia "Mariusz Wasil" i Firma AQUATOR, dzięki którym zorganizowaliśmy smaczny poczęstunek, pani Marta Pfeifer - Przewodnicząca Zarządu Osiedla Kilińskiego, która ufundowała nagrody książkowe.
Mamy nadzieję że nasz konkurs to ciekawa próba sposobienia dzieci od najmłodszych lat do czytania książek mimo pokus gier komputerowych, czy Internetu.
Organizatorkami konkursu były panie: Marta Margol i Maria Mołdoch.
Podsumowanie akcji „Zapomnieć o bólu”
W listopadzie w ramach akcji „Uwolnij książkę” zbieraliśmy wśród uczniów klas I-III naszej szkoły książki dla małych pacjentów z zamojskiego szpitala.
Zbiórka odbywała się pod hasłem ”Zapomnieć o bólu”. Uczniowie naszej szkoły pokazali, że są wrażliwi na los chorych dzieci i chętnie podzielili się z nimi swoimi ulubionymi książkami. Udało nam się zebrać aż 277 książek – pięknych, ciekawych i kolorowych.
6 grudnia uczniowie klasy II b (klasy która oddała najwięcej książek): Zuzia i Kuba wraz z organizatorkami akcji odwiedzili Oddział Pediatryczny szpitala w Zamościu. Podarowaliśmy dzieciom książki i mamy nadzieję, że wraz z nimi również radość! Mali pacjenci jak również personel oddziału, od razu po rozpakowaniu prezentów, z zainteresowaniem oglądali ten dar serca uczniów naszej szkoły!
Z tego względu, iż ilość książek była bardzo duża, część z nich, tuż przed świętami Bożego Narodzenia, podarowaliśmy dzieciom z Pogotowia Opiekuńczego w Zamościu. Mamy nadzieję, że nasz gwiazdkowy prezent przyniesie im wiele radości.
Z baśnią w atmosferę świąt
W grudniu, tuż przed świętami, głośne czytanie odbywało się pod hasłem "Z baśnią w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia".
Na spotkania zaproszone zostały panie Natalia Rogoża i Halina Szajba – babcie uczniów klas II a i II b oraz pani Kinga Caban siostra uczennicy z klasy III a. Baśnie czytane w piękny i wzruszający sposób wprowadziły dzieci w atmosferę świąt, przypomniały świąteczne tradycje. Spotkania połączone były ze wspólnym śpiewem kolęd, piosenek o tematyce świątecznej oraz ze wspólną zabawą.
Czytanie w II semestrze
PRZEBIEG AKCJI „Cała Polska czyta dzieciom” w Szkole Podstawowej nr 3 w Zamościu w II semestrze 2010/2011 r.
Całoroczne, cykliczne spotkania w świetlicy z pracownikiem biblioteki szkolnej.
Luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec – głośne czytanie w świetlicy szkolnej
- 2 x w miesiącu głośne czytanie w świetlicy szkolnej uczniom klas I książki z serii o Martynce
- 2 x w miesiącu głośne czytanie w świetlicy szkolnej uczniom” klas II książki Francesca Simon „Koszmarny Karolek”
- 2 x w miesiącu głośne czytanie w świetlicy szkolnej uczniom” klas III książki K. Drzewieckiej „Piątka z zakątka”Luty – spotkanie autorskie z p. Jarosławem Siekiem tworzącym wiersze dla dzieci o Zamościu i nie tylko
- wykonanie prac plastycznych o Zamościu
Marzec – Szkolny Konkurs Recytatorski „W sprawie kota” dla uczniów klas I-III
- wystawa prac plastycznych o Zamościu
Kwiecień – stworzenie szkolnej bazy prezentacji multimedialnych o książce, pisarzach i Zamościu
Maj – przygotowanie i realizacja projektu „Noc w Muzeum”
Czerwiec – organizacja Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom
Współpraca z Miejską Biblioteką Publiczną w Zamościu poprzez uczestnictwo w spotkaniach głośnego czytania oraz udział w konkursach plastycznych.
Spotkanie autorskie
4 marca uczniowie klas I a i II a uczestniczyli w spotkaniu autorskim z panem Jarosławem Siekiem, które odbyło się w Książnicy Zamojskiej. Pan Jarosław tworzy piękne i pełne humoru wiersze dla dzieci. Jest twórcą książki „Gość z Zamościa” i innych pozycji, dzięki którym młodzi czytelnicy mogą poznawać ciekawe miejsca Polski. W czasie spotkania uczestnicy słuchali recytacji utworów w wykonaniu pisarza i jednocześnie obserwowali prezentację multimedialną do tych utworów. Na koniec zakupili książki zamojskiego pisarza i otrzymali pamiątkowe autografy.
Wystawa prac plastycznych "Zamość zadziwia"
8 marca w Klubie 3 Batalionu Zmechanizowanego w Zamościu w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” odbył się wernisaż prac plastycznych pt. „Zamość zadziwia”.
Prace wykonali mali artyści z klas I a i II a. prace zainspirowane zostały spotkaniem autorskim z panem Jarosławem Siekiem, autorem książki dla dzieci o Zamościu oraz prezentacją multimedialną o naszym mieście. Uroczystego otwarcia wystawy dokonał ppkł Piotr Fajkowski dowódca 3 Batalionu Zmechanizowanego w Zamościu, który wyraził zadowolenie z takiego rodzaju współpracy i zachęcił uczniów do dalszego takiego działania. Na wernisażu obecny był również autor książki „Gość z Zamościa” p. Jarosław Siek. Kontynuacją w/w działań będzie 2 edycja nocnych spotkań z kulturą z okazji Międzynarodowego Dnia Muzeów pt. „O czym opowiada Zamość nocą”. Wystawę można obejrzeć do końca marca. Zapraszamy! Organizatorkami wystawy były panie: Marta Margol, Maria Mołdoch i Beata Zdybel.
O czym opowiada Zamość nocą?
O czym opowiada Zamość nocą 20 maja dowiedzieli się uczniowie wszystkich klas I – III naszej szkoły.
Po raz drugi nasza szkoła wraz Liceum Sztuk Plastycznych im. Bernarda Morando zorganizowała projekt „O czym opowiada Zamość nocą” w ramach Międzynarodowej Nocy Muzeów oraz prowadzonej w szkole akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.
Zasadniczym celem projektu było potraktowanie zabytków i kamieniczek Starego Miasta jako miejsc, w których przeszłość podkreśla obecność człowieka w historii ze szczególnym naciskiem na poszukiwanie nowych sposobów opowiadania o niej.
Uroczysta inauguracja rozpoczęła o godz. 20 na Rynku Wielkim. Ponad 220 uczniów obejrzało pokaz walk w wykonaniu Zamojskiego Bractwa Rycerskiego.
Następnie - podzieleni na 2 grupy - udali się na nocne spotkania z historią. Pierwsza grupa w towarzystwie trzech przewodników zwiedzała Trasę Turystyczną Bastionu VII, by później w zabytkowych murach narysować swoje wrażenia.
Druga grupa udała się do Liceum Plastycznego. Młodzi uczniowie przy świetle latarek i świec - prowadzeni przez swoich starszych kolegów z Liceum Plastycznego - szukali skarbów ukrytych w starych murach, spotykając po drodze czarownice, duchy, tajemniczego skrzypka i inne postacie. Następnie uczestniczyli w nocnym spotkaniu z artystą malarzem Markiem Rzeźniakiem oraz spotkali się z przedstawicielami Zamojskiego Bractwa Rycerskiego; słuchali opowieści rycerskich i poznali specyfikę stroju rycerskiego.
O godz. 22 obie grupy po raz kolejny spotkały się na Rynku Wielkim, by przy dźwiękach utworu Vangelisa 1492 - Conquest of Paradis w barwnym korowodzie przemaszerować po zabytkowych podcieniach.
Mamy nadzieje, że ta jedyna noc w roku - Noc Muzeów - pełna niespodzianek, magii
i tajemnic na zawsze pozostanie w pamięci uczniów.
Serdecznie dziękujemy tym, którzy bezinteresownie pomogli nam zorganizować tę imprezę. Szczególne podziękowania dla:
- Pani Dyrektor Hanny Maziarczyk za udostępnienie pięknych szkolnych murów Liceum Plastycznego
- Pana Prezesa Zakładu Gospodarki Lokalowej w Zamościu Stanisława Kozieja za nieodpłatne udostępnienie Trasy Turystycznej
- Pana Dyrektora Zamojskiego Domu Kultury Janusza Nowosada za nieodpłatne wypożyczenie sprzętu nagłaśniającego
- Pań przewodniczek; Pani Ewy Strumidło, Pani Bożeny Smutniak, Pani Agnieszki Jagody za nieodpłatne oprowadzenie dzieci po trasie turystycznej
- Pani Małgorzaty Godzisz i młodzieży z zamojskiego „Plastyka” za pomoc w przygotowaniu i prowadzeniu imprezy.
- Straży Miejskiej za czuwanie nad bezpiecznym przebiegiem imprezy.
To dzięki państwa wsparciu i życzliwości przeżyliśmy wyjątkową noc!
X Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom w naszej szkole
Od 30 maja do 3 czerwca uczniowie klas I-III uczestniczyli X Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom.
Już od kilku lat organizujemy dla uczniów różne akcje związane z tym tygodniem. Dzieci chętnie w nich uczestniczą, jednocześnie rozwijając zainteresowania czytelnicze. Każdego roku staramy się przybliżyć dzieciom postać polskiego pisarza. W tym roku była to Wanda Chotomska; najpopularniejsza polska, współczesna autorka wierszy dla dzieci, dziennikarka, prozaik, dramaturg, scenarzystka, autorka piosenek, odznaczona Orderem Uśmiechu. Tydzień rozpoczęliśmy prezentacją multimedialną pt. „Polskie legendy”. Od wtorku do piątku uczniowie wraz z wychowawczyniami przygotowywali inscenizacje w oparciu o książkę Wandy Chotomskiej „Kabaret na jednej nodze” oraz zapoznali się z postacią pisarki dzięki gazetce na korytarzu szkolnym. Wykonali również albumy pt. „Klasa … prezentuje książki warte przeczytania”. Albumy były wyeksponowane na korytarzu i cieszyły się dużym zainteresowaniem społeczności uczniowskiej. W środę sala gimnastyczna zamieniła się w Kabaret: uczniowie przedstawili inscenizacje do tekstów W. Chotomskiej. Była to wspaniała zabawa pełna humoru i niezapomnianych wrażeń. Mamy nadzieję, że uczniowie naszej szkoły przekonali się, że czytanie jest również świetną zabawą.