- Opis
- Perwsze Spotkanie Projektowe
- Regulamin rekrutacji
- Harmonogram Mobilności
- Wieczór z programowaniem
- Wizyta uczniów z Włoch, Francji i Estonii
- Wymiana uczniów Erasmus+ Ribeauvillé, Francja
- Drugie spotkanie projektowe
- Wieczór projektowy z Programowaniem i Robotyką
- Wymiana uczniów Erasmus + Vigevano, Włochy
- Wizyta w Estonii w ramach mobilności uczniowskiej
Wymiana uczniów Erasmus+ Ribeauvillé, Francja
Późnym wieczorem 7 października zakończyła się wyjątkowa wyprawa do Ribeauville, jednego z malowniczych miejsc w Alzacji, położonego u podnóży Wogezów w północno-wschodniej Francji. W tym przepięknie ukwieconym miasteczku, którego początki sięgają XIII w. znajduje się szkoła partnerska, gdzie grupa uczniów klas trzecich naszego Gimnazjum spędziła intensywny tydzień zdobywając nowe doświadczenia. Wspólnie z kolegami z Włoch, Estonii i Francji trzecioklasiści uczestniczyli w kolejnym spotkaniu międzynarodowym realizowanym w ramach projektu Erasmus+ „Programowanie jako innowacyjna metoda uczenia się i nauczania w szkołach europejskich”.
Nasza podróż rozpoczęła się w sobotę rano, kiedy to wyruszyliśmy busem na lotnisko w Warszawie, stamtąd samolotem podążyliśmy do szwajcarskiej Bazylei, leżącej blisko granicy z Francją. Po wylądowaniu i zakwaterowaniu się w hotelu postanowiliśmy zwiedzić położone nad Renem miasto. Następnego dnia kontynuowaliśmy naszą podróż, tym razem pociągiem do Colmar we Francji, gdzie oczekiwali na nas nauczyciele i licznie zgromadzone rodziny partnerskie. W poniedziałek 2 października, gospodarze powitali wszystkich uczestników projektu w tutejszej szkole. Zapoznali nas z tradycjami regionu, zaproponowali kilka aktywności na przełamanie lodów: skecze, wspólne zdjęcia, a po obiedzie, udział w grze miejskiej „treasure hunt”. Kolejne dwa dni skoncentrowane były na intensywnej pracy z programami „Construct 2” i „Scratch”. Młodzież, pogrupowana w pary międzynarodowe, miała wiele zadań do wykonania w celu nabycia umiejętności samodzielnego obsługiwania komponentów charakterystycznych dla obu programów.
Dwa ostatnie dni były poświęcone raczej aktywnościom kulturowym. Zwiedzaliśmy Muzeum Pixela, poznawaliśmy programy do tworzenia projektów w wymiarze 3D w Cyfrowym Centrum Kultury na Uniwersytecie w Strasburgu, spacerowaliśmy po zabytkowym centrum miasta. W piątkowe popołudnie zwiedzaliśmy mury majestatycznego zamku Haut-Koenigsbourg, jednego z trzech górujących nad miasteczkiem Ribeuville. Kryje on w swoich zrekonstruowanych średniowiecznych wnętrzach wyrafinowane freski, meble i kolekcję zabytkowej broni. Był też czas na zakup charakterystycznych dla regionu pamiątek w barwnym Riquewhir.
Uczniowie z pewnością będą wspominać wyjątkowe chwile spędzone z rodzinami swoich francuskich kolegów i koleżanek. Bez wątpienia była to okazja do przełamywania barier kulturowych i zwyczajowych oraz znakomity sprawdzian umiejętności językowych i radzenia sobie w nietypowych sytuacjach.
W wymianie uczestniczyli uczniowie: Natalia Mazurek, Dominika Studzińska, Mateusz Buczak, Hubert Kulas, Dominik Tomkowski z klasy 3A oraz Katarzyna Jabłońska z klasy 3B pod opieką nauczycieli: Darii Król, Anny Wróbel i Marty Gromek.