Historia szkoły
HISTORIA SZKOŁY W LATACH 1917 - 1939
- 1 LISTOPADA 1917r. - SZKOŁA NR 3 ROZPOCZĘŁA SWĄ DZIAŁALNOŚĆ JAKO DWUKLASOWA SZKOŁA MIESZANA
Nauka odbywała się w dwu wynajętych izbach u gospodarza p.Gruszackiego przy ulicy Lubelskiej. Opiekunem tej szkoły jeszcze w zaborze rosyjskim był Polak, prezes sądu powiatowego p.Jaśkiewicz. 1 września 1920 roku szkołę przejął Bronisław Dobrowlski wraz z żoną Sabiną i prowadzili ją do 30 listopada 1923 roku.
- WRZESIEŃ 1924r. - SZKOŁA PRACUJE JAKO TRZYKLASOWA W SKŁADZIE (3 NAUCZYCIELKI) DO 1926 ROKU
Kierownikiem szkoły był w tym okresie Aleksander Kłośiński. W skutek jego zabiegów szkoła otrzymała pieniądze, za które zakupiono pomoce, szczególnie do rachunków, parę książek metodycznych i zaprenumerowano "Płomyk"
- 1 WRZEŚNIA 1926r. - DO SZKOŁY NASZEJ PRZYŁĄCZONO DWUKLASOWĄ SZKOŁĘ Z JANOWIC DUŻYCH
W kronice szkoły odnotowano odwiedziny prezydenta II Rzeczpospolitej Ignacego Mościckiego. Nasze dzieci obsypały go kwiatami /18.06.1926r./.
- 1 WRZEŚNIA 1927r. - SZKOŁA ZOSTAJE PRZEKSZTAŁCONA NA PIĘCIOKLASOWĄ SZKOŁĘ MIESZNĄ
W tym roku zorganizowano Dozór Szkolny, sprawujący opiekę szkolną. Głównym opiekunem został p. Pomarański. W listopadzie 1928 roku po raz pierwszy obchodzono w szkole uroczystość odzyskania niepodległości. Tegoż roku Dozór Szkolny podjął starania zmierzające do budowy szkoły. W tym celu wytypowano delegację i odpowiednio przygotowaną petycję do Magistratu i Kuratorium.
- WRZESIEŃ 1932/33 - ROK TEN ROZPOCZĘTO Z KILKUDNIOWYM OPÓŹNIENIEM
W pierwszych dniach września wykańczano nowy ,ale już własny budynek szkolny. Był to drewniany parterowy barak o ośmiu salach lekcyjnych, w tym sala nr 7 przeznaczona była na zajęcia sportowe i uroczystości szkolne. W tym roku na terenie szkoły zorganizowano po raz pierwszy spółdzielnię uczniowską, której opiekunem została p.Wł.Trębaczewska,a wiosną 1934 założone zostało w szkole Koło Krajoznawczo - Turystyczne, którego opiekunem została p. Wanda Nowicka.
- 20 SIERPNIA 1934/35 - GRONO PEDAGOGICZNE ZOSTAŁO ZASILONE NOWYMI SIŁAMI
Nowymi nauczycielami zostali : p. Maria Wysocka i ks. Franciszek Zawisza. Szkoła powitała dzieci bielonymi ścianami choć budynek był nadal obity papą i okna zostały nie pomalowane. Szkoła liczyła w tym czasie 718 uczniów.
- WRZESIEŃ 1935/36 - TO CZAS WYŻU DEMOGRAFICZNEGO W OKRESIE MIĘDZYWOJENNYM
Do szkoły zapisano 744 uczniów. Istniało 14 oddziałów i do każdego z nich uczęszczało ponad 50 uczniów. Na szczególną uwagę zasługuje w tym okresie działanie kół zainteresowań i organizacji szkolnych tj.: Spółdzielnia Uczniowska - pod opieką p.Trębaczewskiej Koło Krajoznawcze - pod opieką p.Nowickiej,PCK - pod opieką p.Antoniny Sobolewskiej, LOPP - pod opieką p. Klementyny Marchwianowej, Harcerstwo (druż. żeńska) - pod opieką p. Felicji Juśkowej i Harcerstwo (druż. męska) - pod opieką p. Jana Juśko. W 1936 roku we wrześniu nastąpiła zmiana w kierownictwie szkoły.Miejsce p. St. Abraszewskiego zajął p. St. Przybyłowicz. Liczba uczniów spadła do 616. W pażdzierniku z funduszu Komitetu Rodzicielskiego zakupiono głośniki - , które zainstalowane zostały w dwóch punktach na korytarzu dla audycji zbiorowych i w salach lekcyjnych.Pierwszej audycji wysłuchano 16 pażdziernika 1936 roku o godzinie 8.00.
- WRZESIEŃ 1938/39 - ROK TEN PRZEBIEGAŁ POD HASŁEM "TYSIĄC KSIĄŻEK W BIBLIOTECE SZKOLNEJ"
Szkoła zakupiła aż 150 nowych egzemplarzy.Ostatecznie biblioteka liczyła ponad 800 tomów.
- LATA OKUPACJI HITLEROWSKIEJ
31 sierpnia 1939 roku Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego w radiu polskim odwołał rozpoczęcie roku szkolnego 1939/40. W oparciu o dekret Hitlera z 12 X 1939 roku Hans Frank wydał 31 X 1939 r." Pierwsze rozporządzenie o szkolnictwie ".Zawiadamiało ono między innymi o tym, że dzieci niemieckie mogą uczęszczać do szkół niemieckich, dzieci polskie do powszechnych szkół polskich. Program nauczania ograniczał się tylko do podstawowych wiadomości i umiejętności z języka polskiego, arytmetyki i nauki o przyrodzie, rysunków, śpiewu, religii i zajęć praktycznych. W siatce godzin pominięto zupełnie historię, geografię, wychowanie obywatelskie i wychowanie fizyczne. Największe ograniczenia wprowadzono w zakresie nauczania języka polskiego. Nie uwzględniał on zupełnie zapoznania uczniów z dziejami literatury polskiej i osiągnięciami naszej narodowej kultury. Wydane w tej sprawie zarządzenie Generalnego Gubernatorstwa z dnia 10 XII1939r nakazywało aby kierownicy szkół osobiście zabrali i zabezpieczyli podręczniki do historii, geografii oraz czytanki polskie.
- W lipcu 1940 r. budynek szkoły został zajęty przez Niemców. Dzieci ze szkoły nr 3 i 7 uczyły się na pierwszym piętrze Szkoły nr 1.
- W roku 1941/42 obie te szkoły wynajmowały lokale przy ulicy Ciepłej i Lubelskiej oraz przy ulicy Powiatowej. Lekcje trwały po 40 minut. Każdy oddział uczył się 3 godziny lekcyjne .
- Od maja 1941 r. Szkole pozostaje tylko jeden lokal przy ulicy Lubelskiej. Dzieci z klas starszych uczyły się 6 godzin tygodniowo, a młodsze 4,5 godziny w tygodniu
- W 1941 roku Gestapo rozpoczęło aresztowania, którym objęło kadrę kierowniczą . Wśród nich był Stanisław Przybyłowicz - zamordowany w Dachau, inspektor przedwojenny - Jan Szczepaniec, prezes ZNP Stanisław Banach, prefekt Szkół zamojskich KS. Antoni Gomółka.
- TAJNE NAUCZANIE W OKRESIE OKUPACJI