Działam i rozumiem – matematyka jest wszędzie
WIELKANOCNA MATEMATYKA
- 12.07.2015 15:01
Trzecioklasiści na ostatnich zajęciach innowacji matematycznej „Działam i rozumiem – matematyka jest wszędzie” odkryli, że dzielenie się wielkanocnym jajkiem może być problemem prawdziwie matematycznym.
Obliczali liczbę pisanek w naprawdę „zagmatwanych” zadaniach i zastanawiali się, ile margaryny potrzeba do upieczenia kilku wielkanocnych bab. A dla Was też mamy zagadkę, oczywiście wielkanocną. Oto ona:
Zgodnie z wielkanocną tradycją w domu Basi maluje się pisanki. Basia zrobiła pisanki w czterech kolorach: żółtym, niebieskim, zielonym i czerwonym. Liczba pisanek czerwonych to dwukrotność cyfry oznaczającej miesiąc, w którym w tym roku obchodzimy Wielkanoc. Liczba pisanek żółtych to połowa liczby dni w miesiącu, w którym obchodzimy Wielkanoc. Liczba pisanek zielonych jest równa sumie pisanek czerwonych i żółtych, a liczba pisanek niebieskich jest równa najmniejszej liczbie dwucyfrowej podzielnej przez 3. W tym roku Basia zaplanowała obdarować pisankami kuzynkę. Postanowiła dać jej po dwie pisanki każdego koloru. Ile pisanek przygotowanych przez Basię zostało w domu?
Trzech pierwszych uczniów klas 1-3, którzy podadzą po świętach prawidłową odpowiedź do p. E. Wasil otrzymają małą wiosenną niespodziankę. WESOŁYCH ŚWIĄT!
Tekst: E. Wasil
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły