Dzień Ziemi w świetlicy
24.04 w piątek w świetlicy szkolnej plastikowe butelki zyskały nowe życie z okazji Światowego Dnia Ziemi.
Pan Krzysztof Gęborys wraz z uczniami zbudował domek z butelek i przypomniał uczniom zasady dotyczące segregowania odpadów i dbania o środowisko.
Tekst: A. Stabińska
Konkurs plastyczny „Grzeczność na co dzień”
W kwietniu 2015 r. uczniowie klas pierwszych wzięli udział w szkolnym konkursie plastycznym pt.: „Grzeczność na co dzień”.
Wykonali prace, które przedstawiały wybrane zasady savoir- vivre. Konkurs był jedną z form realizacji autorskiego projektu edukacyjnego „DOBRE MANIERY-LUBIĘ TO!”. Został zorganizowany przez nauczyciela bibliotekarza- p. Jolantę Gontarz – Doszlę oraz nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej Edytę Wasil. Nagrodzeni uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy. A oto wyniki konkursu:
1 miejsce
Natalia Kozyra – klasa 1a
Wiktoria Waszyńska – klasa 1c
2 miejsce
Igor Sokołowski – klasa 1c
Natalia Sołtys – klasa 1e
3 miejsce
Oliwia Jachorek – klasa 1d
Kinga Lachawiec – klasa 1c
Klaudia Wojcieszko – klasa 1a
WYRÓŻNIENIA
Tomasz Ceniuk – klasa 1b
Zuzanna Sokołowska – klasa 1b
Wiktoria Juniewicz – klasa 1d
Aleksandra Samulak – klasa 1e
Paulina Piłat – klasa 1f
Oliwia Wolska – klasa 1f
Tekst: E. Wasil
Konkurs ZNAM I STOSUJĘ DOBRE MANIERY
27 kwietnia 2015 r. w ramach realizacji projektu edukacyjnego - „DOBRE MANIERY – LUBIĘ TO” odbył się szkolny konkurs dla klas drugich -„Znam i stosuje dobre maniery”.
Drużyny reprezentujące poszczególne klasy musiały wykazać się znajomością zasad kulturalnego zachowania w różnych sytuacjach. Uczestnicy rozwiązywali test, układali puzzle tematycznie związane z savoir-vivre, przedstawiali scenki, w których należało zastosować dobre maniery w praktyce. Uczniowie musieli też w odpowiedni sposób ułożyć zastawę stołową. Po rozgrywce okazało się, że 1 miejsce zdobyła drużyna klasy 2a, 2 miejsce – drużyna klasy 2c, a 3 miejsce – reprezentanci klasy 2b. Konkurs zorganizowały p. J. Gontarz – Doszla i p. E. Wasil.
Z wizytą w szkolnej bibliotece
28.04.2014 r. klasa 2 b odwiedziła szkolną bibliotekę i przeprowadziła wywiad ze szkolnym bibliotekarzem p. Jolantą Doszlą – Gontarz.
Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych wiadomości nt. pracy w bibliotece oraz o szkolnym księgozbiorze. Widzieliśmy najstarsze książki, które zostały wydrukowane w 1916r.
Tekst: Joanna Jastrzębska - Droździel
Wiosna w świetlicy
Do świetlicy zawitała wiosna. Wraz z nią przybyły wielobarwne motyle, zielone żabki, czarno-białe bociany - zwiastuny zmian nadchodzących w przyrodzie.
Tekst: M. Margol
Wiosna w poezji
„ Rób to co kochasz
i rób to z miłością,
a będziesz kim zechcesz.”Klasa 2a wraz z wychowawcą dnia 24 kwietnia 2015 r. brała udział w imprezie kulturalnej pt. „Wiosna w poezji” zorganizowanej przez słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy współpracy ze Świetlicą Osiedlową im. W. Łukasińskiego w Zamościu.
Panie Stefania Twardowska, Krystyna Łepik czytały dzieciom wiersze Wandy Chotomskiej i Agnieszki Frączak. Uczniowie naszej szkoły również czytali wiersze, śpiewali wiosenne piosenki, brali udział w rozwiązywaniu zagadek. Zabawy i uciechy było co niemiara. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem. Z uśmiechem na twarzy i pozytywną energią przywitaliśmy wiosnę.
Beata Zdybel
Klasa 1 f realizuje projekt edukacyjny
24.04.2015 r. klasa 1f była na wycieczce w zoo, w ramach realizacji projektu edukacyjnego.
Na początku odbyły się zajęcia dydaktyczne „Bioróżnorodność w zamojskim zoo”, w których dzieci aktywnie uczestniczyły i rozwiązywały różne zadania przyrodnicze. Następnie pani przewodnik oprowadziła nas po terenie zoo i zapoznała bliżej z jego mieszkańcami. Dzieci z wielkim zaangażowaniem oglądały zwierzęta, podziwiały ich różnorodność i słuchały ciekawostek. Najwięcej zainteresowania wzbudziły delikatne żyrafy, zwinny tygrys amurski i silne lwy. Wycieczka była atrakcyjna i bardzo ciekawa, a dzieci okazały się bardzo dobrymi turystami i w nagrodę otrzymały piękne pawie pióra. Wróciliśmy do szkoły trochę zmęczeni, ale uśmiechnięci i WARTO BYŁO!
Opracowała: Renata Ciebień
Prezentacja wiadomości na temat „Zwierzęta w zamojskim zoo”
22.04.2015r. w klasie 1f. odbyła się prezentacja wiadomości na temat „Zwierzęta w zamojskim zoo”.
Każdy uczeń opracowywał wcześniej w domu informacje, dotyczące przydzielonego przez nauczyciela zwierzęcia. Do pracy tej zaangażowani byli również rodzice, którzy pomagali swoim pociechom wzorowo wywiązać się z powierzonego zadania. W dzień prezentacji dzieci ubrane były uroczyście i w grupach przedstawiały opracowane wcześniej ciekawostki z życia zwierząt naszego zoo. Taka lekcja przyrody wszystkim nam się podobała, a dzieci wywiązały się z przydzielonego zadania na SZÓSTKĘ!!!
Opracowała: Renata Ciebień
Zapraszamy do eko zabawy!
Konkurs „Zielono mi” rozstrzygnięty!
W marcu został rozstrzygnięty IX Szkolny Konkurs Plastyczny z cyklu „Zielono mi” dla uczniów klas 1 - 3.
Tematem tegorocznej edycji były motyle; uczniowie mieli za zadanie wykonać ilustrację do wiersza Doroty Gellner „Motyle znad łąki”. Przyznano 13 nagród i 16 wyróżnień. Dyplomy i nagrody zostaną wręczone na najbliższym apelu klas 1 – 3. Z nagrodzonych i wyróżnionych prac powstała wiosenna dekoracja na korytarzu szkolnym. Konkurs zorganizowały: p. Elżbieta Karol i p. Marta Margol.
Tekst: M. Margol
Międzynarodowy Dzień Ptaków w świetlicy
Z okazji Międzynarodowego Dnia Ptaków w świetlicy szkolnej odbył się cykl zajęć o naszych skrzydlatych przyjaciołach.
Na zajęciach plastycznych uczniowie wykonywali ptaki z różnych materiałów: papieru, filcu, płyt CV, tapet, także lepili je z gliny. Obchodzenie Międzynarodowego Dnia Ptaków ma na celu przybliżanie i propagowanie idei ochrony ptaków, a także ma nam uzmysławiać, że stan i liczebność ptasich populacji to barometr ogólnego stanu przyrody naszej planety.
Tekst: M. Margol
ŚWIĘTO LICZBY PI
Być może zawiłości liczby Pi to trochę za trudny temat dla uczniów klas 1-3, ale Dzień Liczby Pi, który obchodzony jest na świecie 14 marca to świetna okazja do matematycznej zabawy.
Nauczycielki prowadzące w naszej szkole zajęcia innowacji matematycznej /p. J. Jastrzębska – Droździel, p. L. Palikot i p. E. Wasil/ przygotowały dla poszczególnych poziomów klas zestawy matematycznych zadań. Niektóre okazały się prawdziwie „twardym orzechem do zgryzienia”, ale wspólnymi siłami poradziliśmy sobie nawet z najtrudniejszymi zagadkami logicznymi. Uczniowie Samorządu klas 1-3 przedstawili w tym dniu historię Święta Liczby Pi i opowiedzieli, co kryje się za tajemniczym symbolem „π”.
Tekst: Edyta Wasil
„KANGUR” MATEMATYCZNY
Co mają wspólnego kangur i matematyka? Okazuje się, że bardzo wiele.
Wiedzą już o tym uczestnicy Międzynarodowego Konkursu Matematycznego KANGUR. Drugoklasiści rozwiązywali zadania w kategorii „Żaczek”, a ich o rok starsi koledzy - w kategorii „Maluch”. Ciekawi jesteśmy, jak im poszło? Na wyniki musimy jednak trochę poczekać. Za wszystkich trzymamy kciuki!
Zabawy z wodą
Z okazji Światowego Dnia Wody w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia „Tajemnicze bąbelki - zabawy z wodą”.
Uczniowie rozwiązywali zagadki drogą eksperymentalną, dostrzegali zależności przyczynowo – skutkowe, samodzielnie wyciągali wnioski i odkrywali w sobie naturę badacza. Tajemnice wody pomagały odkrywać uczennice Gimnazjum – uczestniczki zajęć ekologicznych prowadzonych przez p. Krzysztofa Gęborysa.
Tekst: M. Margol
„Dziecko w sieci”
W marcu w świetlicy szkolnej realizowany był projekt „Dziecko w sieci”, którego głównym celem jest edukacja dzieci w zakresie bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z nowoczesnych technologii.
W trakcie spotkań uczniowie klas 1 – 3
· zostali zapoznani z typowymi zagrożeniami czyhającymi w świecie wirtualnym
· poznali zasady ograniczonego zaufania w kontaktach z osobami znanymi wyłącznie z Internetu
· poznali zasady bezpiecznego używania Internetu
Uczniowie klas 1- 3 obejrzeli kreskówki "Owce w Sieci" i „Sieciaki” z projektu edukacyjnego Fundacji Dzieci Niczyje:
- Nie tańcz z wilkami” - wykorzystywanie fotografii i nagrań wideo
- „Papla’ - wyłudzanie danych osobistych i informacji majątkowych
W spotkaniach uczestniczyli uczniowie klas 1 – 3 z wychowawcami.
Projekt zrealizowały: Marta Margol i Anna Stabińska
Lekcja biblioteczna w kl. 2 a - Świat osób niewidomych i niedowidzących
„Inny nie znaczy gorszy!”
27 lutego 2015 r. w Ośrodku Czytelnictwa Niepełnosprawnych w Zamościu/ Książnica Zamojska/ została przeprowadzona lekcja biblioteczna przez panią Danutę Wójcik.
Uczniowie zostali zapoznani z podstawowymi informacjami na temat środowiska osób niewidomych, różnicą pomiędzy biblioteką dla osób widzących, a niewidomych. Zaprezentowano książki pisane alfabetem Brajla, alfabetem Lorma/ dla głuchoniewidomych/ Pani Danuta Wójcik przeczytała uczniom poezję SZ. Karaś: Pełnosprawne marzenia, Do przyjaciela oraz na czytaku fragment lektury J. Porazińskiej: Szewczyk Dratewka w wykonaniu M. Bauman. Zwróciła uwagę na tolerancję w społeczeństwie.
B. Zdybel i J. Doszla
Zapraszamy uczniów klas 1- 3 do udziału w konkursie plastycznym
Klasa 1c na warsztatach biblioterapeutycznych
3 marca klasa 1c była na warsztatach biblioterapeutycznych "Przyjaźń - jedna z najważniejszych wartości w naszym życiu".
Uczniowie wysłuchali opowiadania pt: "Myszka Precelka szuka przyjaciela". Następnie wspólnie udzielaliśmy odpowiedzi i na temat czym jest przyjaźń, kto to jest prawdziwy przyjaciel. Każdy uczeń wykonał przyjaznego kwiatka. Na koniec warsztatów wszyscy wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę i zatańczyliśmy.
Tekst Lidia Palikot
Klasa 1c w Książnicy Zamojskiej - Światowy Dzień Kota
W Światowy Dzień Kota 17.02. klasa 1c udał się do Książnicy Zamojskiej na warsztaty plastyczne „Mój przyjaciel kot".
Każdy uczeń samodzielnie wykonał wspaniałego, kolorowego kota według własnego pomysłu. Na koniec warsztatów obejrzeliśmy wspólnie film „Przygody kota Filemona". Oto efekty naszej wspaniałe pracy.
Tekst Lidia Palikot
Goście z przedszkola „Słoneczko” w klasie 3 b
27 lutego 2015 r klasę 3b odwiedziły przedszkolaki ze Słoneczka.
Dzieci, które za kilka miesięcy zostaną uczniami, chciały poznać szkołę. Uczniowie z 3b przygotowali dla maluchów piosenkę, opowieści o szkole oraz zagadki. Za prawidłowe odpowiedzi były własnoręcznie zrobione upominki. Przedszkolaki dostały pierwsze szkolne zadanie - kolorowankę, ocenione przez nauczyciela. Mogły popisać na tablicy i pooglądać salę lekcyjną sześciolatków. Szkoła bardzo im się podobała, nie chciały wracać do przedszkola. We wrześniu powrócą tu bez stresu!
tekst: Jolanta Siuta
Klasa 1 e w Książnicy Zamojskiej
17 lutego obchodzony jest w Polsce Światowy Dzień Kota – święto mające podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka.
Chcąc uczcić ten dzień uczniowie klasy 1 e wybrali się na warsztaty plastyczne do Książnicy Zamojskiej poświecone tym tajemniczym zwierzętom. Każdy uczestnik zajęć samodzielnie wykonał kolorowego papieru postać kota, wykazując się przy tym ogromną wyobraźnią i inwencja twórczą. Uczniowie zgłębili również wiedzę na temat różnych ras, życia i zwyczajów kotów.
Tekst: E. Karol
Pastelki w Książnicy Zamojskiej
Uczniowie z kółka plastyczneg o Pastelki uczestniczyli w zajęciach plastycznych „Pan Kot” w Książnicy Zamojskiej”, które prowadziła p. Joanna Kołtun.
Najpierw obejrzeliśmy kocią wystawę – koty wykonane różnymi technikami, z różnych materiałów – prace dzieci z przedszkola „Słoneczko” – wszystkie bardzo nam się podobały.Następnie uczniowie tworzyli postać Pana Kota według własnej inwencji twórczej. Przedstawiamy efekty naszej pracy
Tekst: M. Margol
ŚWIĘTO KOTA W ŚWIETLICY
Bo koty są dobre na wszystko.
Na wszystko, co życie nam niesie.
Bo koty, to czułość i bliskość
na wiosnę, na lato, na jesień.
/F. Klimek/Od kilku lat obchodzimy w świetlicy Światowy Dzień Kota.
W tym roku świętowanie trwało cały tydzień. Uczniowie chętnie opowiadali o swoich czworonogach, poznali literackich kocich bohaterów, wykonali prace plastyczne różnymi technikami - lepili kotki z gliny, z masy solnej, wycinali z filcu i kolorowych tapet. Święto Kota cieszyło się wśród dzieci wielkim zainteresowaniem.
Tekst: M. Margol
Zabawa choinkowa dla uczniów klas 1-3
29 stycznia odbyła się zabawa choinkowa dla uczniów klas 1 – 3.
Wszyscy świetnie się bawili przy dźwiękach ulubionych utworów. Było mnóstwo dedykacji. Nie zabrakło również słodkich poczęstunków, które przygotowali rodzice poszczególnych klas.
Tekst i zdjęcia: M. Mołdoch
Zaprosznie do konkursu recytatorskiego
DZIEŃ BABCI I DZIADKA W ŚWIETLICY
Są takie dni w roku, kiedy szczególnymi dowodami miłości i szacunku obdarzamy Babcie i Dziadków. Pamiętali o tym uczniowie ze świetlicy szkolnej – 19.01. przygotowali uroczystość, na którą zaprosili swoich bliskich. Dzieci zaprezentowały wzruszające wierszyki, piosenki i złożyły swoim bliskim życzenia - podziękowały za cierpliwość i wielkie serce, za cudne opowieści na dobranoc i wsparcie w trudnych chwilach, a następnie wręczyły gościom samodzielnie wykonane upominki.
Babcie i dziadkowie obejrzeli również inscenizację „Tak! On jest królem!”
Na uroczystości obecna była p. dyr. Teresa Sołowiej, która podkreśliła olbrzymią rolę Babci i Dziadka we współczesnej rodzinie; wnoszą w wychowanie wnucząt doświadczenie, cierpliwość i ogromne pokłady energii oraz ciepła i serdeczności.
Anna Dymna powiedziała kiedyś: "Pan Bóg nie mógł być wszędzie, dlatego stworzył Babcię i Dziadka” - takie przesłanie towarzyszyło uroczystości – było okazją do wspomnień i wzruszeń.
Wszystkim Babciom i Dziadkom życzymy dużo zdrowia, aby mogli razem z wnukami radośnie przeżywać każdy dzień swojego życia.
Tekst: M. Margol
Wigilia w klasie 1f
Dnia 19. 12. 14 r. w klasie 1f odbyła się KLASOWA WIGILIA.
Uroczystą atmosferę tej chwili podkreślały galowe stroje dzieci jak i świąteczny wystrój klasy. Przy urokach klasowej choinki dzieliliśmy się opłatkiem, składaliśmy sobie życzenia i śpiewaliśmy ulubione kolędy oraz pastorałki. I tak w serdecznej i przedświątecznej atmosferze rozstaliśmy się, aż do Nowego Roku.
Tekst: R.Ciebień
"Wiolinki" w przedszkolach
W dniach 17, 18 i 19 grudnia zespół wokalny „Wiolinki” zaprezentował w przedszkolach nr 8, 9 i 13 piękny program artystyczny.
Piosenki świąteczne oraz wspólne kolędowanie wprowadziły wszystkich w radosny czas oczekiwania na Boże Narodzenie.
Tekst: Anna Sawka
Goście z przedszkola „Słoneczko”
18 grudnia w naszej szkole gościły dzieci z przedszkola „Słoneczko”.
Pięciolatki wraz ze swoimi wychowawczyniami wzięły udział w zajęciach pt. „Tradycje świąt Bożego Narodzenia” zorganizowanych przez nauczycieli świetlicy. Obejrzeli prezentację na wyżej wymieniony temat i wykonali papierowe choinki. Największą atrakcję stanowiła możliwość rysowania na tablicy interaktywnej. Mali goście mogli zobaczyć jak wyglądają zajęcia w świetlicy szkolnej, obserwowali również lekcje w klasie drugiej, zwiedzili bibliotekę, czytelnię i sale gimnastyczne. Przedszkolaki wyszły ze szkoły uśmiechnięte i radosne.
Tekst: A. Stabińska
Mikołajkowy występ Wiolinek
Choć na pewno to wszystko są baje, Takie wiecie, baje baju-baju
To jednakże tak coś mi się zdaje; Że przyjemnie wierzyć w Mikołajów.
Świat się nimi co roku zaludnia O północy dnia szóstego grudnia.(L.J. Kern)
5 grudnia, korytarz szkolny wypełniły wesołe piosenki,które dla swoich koleżanek i kolegów, aby umilić czas w oczekiwaniu na św. Mikołaja przygotował zespół wokalno – taneczny Wiolinki”.
Tekst: Anna Sawka
Anioły ze starych książek
Gdy śpiewasz z rodzinką w Wigilię kolędy,
wtedy się pojawia w domu anioł święty.
Nuci razem z wami, w pieśni zasłuchany,
śpiewa cichuteńko - chce być niewidzialny.12.12.2014 r. uczniowie ze świetlicy szkolnej brali udział w warsztatach plastycznych w Książnicy Zamojskiej prowadzonych przez p. Joannę Kołtun.
Dzieci wykonywały anioły ze starych książek, a następnie ozdabiały je przy pomocy wstążek, koronek, własnej inwencji twórczej i fantazji. Głównym celem zajęć było pobudzenie wyobraźni i zachęcanie do czerpania inspiracji z klimatu Świat Bożego Narodzenia. Mamy nadzieję, że taka niebanalna ozdoba okaże się świetnym prezentem dla kogoś bliskiego.
Tekst: M. Margol
Klasa 3 d na warsztatach plastycznych w Książnicy Zamojskiej
11 grudnia 2014 r. klasa 3 d wraz z p. Danutą Nowak uczestniczyła w zajęciach w Książnicy Zamojskiej.
W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia wysłuchaliśmy opowiadania o Mikołaju, a potem wykonaliśmy prace plastyczne. Były to sanie św. Mikołaja z reniferami. Atmosfera była przyjemna i pracowaliśmy z wielkim zapałem. Wykonane przez nas prace, będą ozdabiały salę lekcyjną.
Tekst: D. Nowak
Nasza pomoc dla psów z zamojskiego schroniska
11 grudnia została przekazana karma dla psów z zamojskiego schroniska, którą zebrali uczniowie z klas 1 – 3.
Karma dla bezdomnych kotów została przekazana zamojskiej fundacji ZEA. Klasy i uczniowie najbardziej zaangażowani w akcję otrzymali dyplomy i podziękowania. Dziękujemy wszystkim, którym nie jest obcy los bezdomnych czworonogów.
Tekst: M. Margol
Warsztaty edukacyjne – pokaz czerpania papieru
9 grudnia w klasie 1 c odbyły się warsztaty edukacyjne – pokaz czerpania papieru.
Uczniowie zapoznali się z dziejami powstania papieru i początkami piśmiennictwa. Własnoręcznie wykonały papier metodą, która nie zmieniła się od 2000 lat. Zapoznały się również ze sposobami odciskania pieczęci lakowych. Każdy uczeń otrzymał czerpany przez siebie papier, papier ze swoim imieniem pisanym własnoręcznie gęsim piórem oraz certyfikat uczestnictwa w warsztatach. Warsztaty wszystkim dzieciom bardzo się podobały.
Lidia Palikot
Klasy 2 c i 3 a w Fabryce Bombek Choinkowych
2 grudnia uczniowie klas 2 c i 3 a byli na wycieczce w Fabryce Bombek Choinkowych w Nowej.
Zwiedzili Muzeum Bombki Choinkowej. Obejrzeli ekspozycje ukazujące tradycje bożonarodzeniowe z różnych krajów świata. Poznali technologię produkcji i zdobienia bombek. Brali również udział w warsztatach plastycznych. Każdy z uczestników samodzielnie ozdobił bombkę. W sklepie z ozdobami choinkowymi zakupili prezenty dla swoich najbliższych. Magia tego miejsca sprawiła, że wszyscy poczuli atmosferę nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.
Tekst: M. Mołdoch
Inscenizacja w wykonaniu uczniów ze świetlicy pt. „Tak On jest królem!"
Przedstawienie grudniowe w świetlicy szkolnej od wielu lat wpisane jest do kalendarza uroczystości organizowanych w naszej szkole.
W tym roku uczniowie ze świetlicy szkolnej przedstawili inscenizację pt. „Tak On jest królem!”. Mamy nadzieję, że ta uroczystość wprowadziła nas wszystkich w magię świąt, integrując dom rodzinny i szkołę oraz pokazując rodzicom umiejętności dzieci. Słowa płynące ze szkolnej sceny uświadomiły nam istotę Świąt Bożego Narodzenia. Wieczór był również okazją do złożenia świątecznych życzeń oraz wspólnego kolędowania.
08.12.2014 inscenizację obejrzeli zaproszeni rodzice oraz Pani Dyrektor Teresa Sołowiej.
09.12.2014r. inscenizację obejrzeli uczniowie klas 1 oraz ich wychowawcy.
Spotkania przygotowały panie: M.Margol, A.Stabińska
Klasa 1 f na warsztatach plastycznych w Książnicy Zamojskiej
05.12.14 r. uczniowie z klasy 1f uczestniczyli w warsztatach plastycznych w Książnicy Zamojskiej.
Pani bibliotekarka zapoznała dzieci z zasadami korzystania z książnicy i wypożyczania książek. Następnie cała klasa uczestniczyła w warsztatach plastycznych związanych ze Świętami Bożego Narodzenia, które poprzedzone były rozmową związaną z tradycjami w/w świąt. Dzieci wykonały bardzo ładne aniołki z bibuły i starannie je ozdobiły. Wszystkie cieszyły się z wytworów własnej pracy, a uśmiechnięte aniołki będą ozdobą ich własnej choinki w domu.
Tekst: R.Ciebień
Mikołaj w klasie 1 c
5 grudnia klasę 1 c odwiedził św. Mikołaj.
Dzieci powitały Go wierszami i piosenkami, a Święty - wyraźnie wzruszony - w zamian obdarował je prezentami.
Tekst Lidia Palikot
Mikołaj w klasie 1 f
05.12.14r. klasę 1f odwiedził Mikołaj, który przyszedł z pełnym workiem prezentów.
Dzieci przywitały Mikołaja piosenką i uczciły ten dzień akcentując w swoim ubiorze kolor czerwony. Wszystkie otrzymały słodkie i pyszne podarunki, a radości i uśmiechu nie było końca. Dzieci kochają Mikołaja i ładnie go pożegnały, pozwalając aby poszedł do innych klas.
Tekst: R. Ciebień
Inscenizacja w wykonaniu uczniów ze świetlicy pt. „Tak On jest królem!"
Przedstawienie grudniowe w świetlicy szkolnej od wielu lat wpisane jest do kalendarza uroczystości organizowanych w naszej szkole.
W tym roku uczniowie ze świetlicy szkolnej przedstawili inscenizację pt. „Tak On jest królem!”. Mamy nadzieję, że ta uroczystość wprowadziła nas wszystkich w magię świąt, integrując dom rodzinny i szkołę oraz pokazując rodzicom umiejętności dzieci. Słowa płynące ze szkolnej sceny uświadomiły nam istotę Świąt Bożego Narodzenia. Wieczór był również okazją do złożenia świątecznych życzeń oraz wspólnego kolędowania.
08.12.2014 inscenizację obejrzeli zaproszeni rodzice oraz Pani Dyrektor Teresa Sołowiej.
09.12.2014r. inscenizację obejrzeli uczniowie klas 1 oraz ich wychowawcy.
Spotkania przygotowały panie: M.Margol, A.Stabińska
Andrzejki w klasie 1 e
27 listopada uczniowie klasy 1 e uczestniczyli w zabawach, grach i wróżbach andrzejkowych.
Wróżyliśmy z butów, były serca z imionami, życzenia ukryte w kolorach, magiczne liczby i wiele, wiele innych. Wiemy już kto pierwszy z naszej klasy wyjdzie za mąż, jaki będzie wykonywał zawód w przyszłości i czy będzie szczęśliwy. W trakcie zabawy odbył się słodki poczęstunek i zabawy przy muzyce.
Tekst: E. Karol
Uczniowie klas 3 znają historię swojej szkoły
27 listopada odbył się cykliczny konkurs dla uczniów klas III „Znam historię mojej szkoły”.
Uczniowie, którzy zgłosili chęć podjęcia konkursowych zmagań rozwiązywali zadania indywidualnie oraz drużynowo. Poziom wiedzy uczestników był bardzo wysoki, wykazali się dużą znajomością historii i teraźniejszości swojej szkoły. Poszczególne klasy zajęły następujące miejsca:
I miejsce - klasa 3a (Jakub Wasil, Filip Pietkiewicz, Roksana Mróz, Natalia Galewska)
II miejsce - klasa 3c (Hanna Tymura, Maja Harasim, Gabriela Wiatrzyk, Łukasz Szozda)
III miejsce - klasa 3b (Hanna Niećko, Julia Turzyniecka, Aleksandra Pałczyńska, Adrian Suwała)
IV miejsce - klasa 3d (Martyna Szewc, Martyna Tokarczyk, Bartłomiej Drączkowski, Karolina Adamska).
Serdecznie gratulujemy i jesteśmy pod wrażeniem bogatej wiedzy uczestników!
Konkurs zorganizowały panie E. Karol, E. Martyniuk i E. Ciszewska.
Zwierzaki cudaki
Dnia 10.11.2014 r. najmłodsi uczniowie naszej szkoły z klasy 1f wykonali niezwykle ciekawe prace plastyczno - techniczne związane z tematem lekcji „ZWIERZAKI CUDAKI”.
Pierwszoklasiści wykazali dużą inwencję twórczą, pomysłowość i oryginalność. Gratuluję dzieciom wyobraźni i wspaniałych pomysłów.
Tekst: R. Ciebień
Koncert pt. „Mój Chopin”
18 listopada 2014 r. uczniowie klas 2 a, 2 b i 3 a uczestniczyli w koncercie pt. „Mój Chopin”.
Koncert odbył się w Państwowej Szkole Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Zamościu. Wykonawcami utworów byli uczniowie tej szkoły. Przepiękną grą na fortepianie przybliżyli nam utwory światowej sławy kompozytora i pianisty. Oprócz muzyki uczniowie poznali fakty z życia Fryderyka Chopina. Wiemy już dlaczego Cyprian Kamil Norwid napisał o Chopinie „Rodem warszawianin, sercem Polak a talentem świata obywatel”.
Tekst: M. Mołdoch
Na Rotundzie
6 listopada klasa 3 a odwiedziła Zamojską Rotundę.
Poznaliśmy tragiczną historię tego miejsca oraz losy ludzi Zamojszczyzny w czasie II wojny światowej. Uczciliśmy pamięć pomordowanych i zwiedziliśmy to Muzeum Martyrologii Zamojszczyzny. Podczas spaceru mieliśmy też okazję do podziwiania zabytków Zamościa w jesiennej scenerii. Nasze miasto po rewitalizacji wygląda przepięknie.
Tekst: M. Mołdoch
Koncert pt. „Mój Chopin”
18 listopada 2014 r. uczniowie klas 2 a, 2 b i 3 a uczestniczyli w koncercie pt. „Mój Chopin”. Koncert odbył się w Państwowej Szkole Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Zamościu. Wykonawcami utworów byli uczniowie tej szkoły. Przepiękną grą na fortepianie przybliżyli nam utwory światowej sławy kompozytora i pianisty. Oprócz muzyki uczniowie poznali fakty z życia Fryderyka Chopina. Wiemy już dlaczego Cyprian Kamil Norwid napisał o Chopinie „Rodem warszawianin, sercem Polak a talentem świata obywatel”.
Tekst: M. Mołdoch
PAN LISTOPAD
Nadszedł listopad, świat wpadł w jesienną nostalgię, otulił się mglistą poświatą. W taki czas uczniowie z klas 1 ze świetlicy szkolnej wysłuchali wiersza Wandy Grodzieńskiej „Listopad”, uruchomili wyobraźnię i narysowali starego pana Listopada w kaloszach. Z prac powstała pięknie ilustrowana książeczka, która wzbogaci świetlicową biblioteczkę. Mamy nadzieje, że staruszek listopad odwdzięczy się promykami słońca.
Zajęcia otwarte w klasie 3c
28 października 2014r. uczniowie klasy 3c gościli panią wicedyrektor Alinę Dziki oraz rodziców.
Zajęcia pt. „Co wiem o lesie?” były podsumowaniem bloku tematycznego realizowanego w poprzednim czasie. Rodzice mieli okazję obserwować swoje dzieci w sytuacjach zadaniowych podczas lekcji. Możliwość zaprezentowania swojej wiedzy i umiejętności przyniosła trzecioklasistom wiele satysfakcji.
Edyta Wasil
Jesteśmy leśnymi ekspertami!
W październiku klasa 3 c poznawała środowisko leśne. Wspaniałą lekcją przyrody była wycieczka do lasu, gdzie mogliśmy na własne oczy przekonać się o jego pięknie.
Pełni wrażeń i pomysłów do dzielenia się wiedzą wykonaliśmy samodzielnie wiele projektów. Chętnie korzystaliśmy z ciekawych źródeł. Łukasz, na podstawie samodzielnie wykonanych plansz i zgromadzonych informacji, wprowadził nas w tajniki zbierania grzybów i zapoznał z ich gatunkami. Natalka podczas spaceru po leśnych ścieżkach znalazła niezwykłe skarby i wspaniale o nich opowiedziała, a Maks zachwycił wszystkich przygotowaną z pomocą rodziców „żywą” makietą lasu. Gabrysia, Weronika i Dominika „prześcigały” się w wyszukiwaniu coraz to bardziej zaskakujących ciekawostek o życiu lasu, a Karolina okazała się ekspertem do spraw leśnych drzew i krzewów. Dzięki przygotowanemu przez nią „zielnikowi” nauczyliśmy się rozpoznawać liście i igły wielu gatunków. Nie zapomnimy też opowieści Kuby i Łucji o leśnych zwierzętach. Za swoje zaangażowanie i aktywność wielu z nas zdobyło klasowy tytuł „Leśnego eksperta” i pamiątkowy dyplom.
Edyta Wasil
Projekt „LAS. PYTANIA I ODPOWIEDZI”
W październiku realizowany był w świetlicy projekt „Las. Pytania i odpowiedzi”
Cel ogólny projektu:
- propagowanie wiedzy o lesie
- kształtowanie wrażliwości i szacunku dla ojczystej przyrody
- wyrabianie nawyków proekologicznych
Działania:
- Spotkania wokół książki „Las. Pytania i odpowiedzi”, zajęcia multimedialne (kl.3a, 3b, 3c, 3d)
- Europejski Dzień Ptaków czyli skrzydlaci mieszkańcy lasu – prace plastyczne z wykorzystaniem surowców wtórnych (uczniowie uczęszczający do świetlicy)
- Projektowanie, lepienie, wypiekanie i malowanie listów z masy solnej (uczniowie uczęszczający do świetlicy)
- Udział w zajęciach o lesie w Książnicy Zamojskiej (dział ekologiczny) (kl.1d)
- Quiz ekologiczny z nagrodami (kl.3a, 3b, 3c, 3d)
Projekt realizowały: Marta Margol i Anna Stabińska
Lekcje Halloween
31 października w krajach anglojęzycznych obchodzone jest święto Halloween.
Uczniowie klas 1-3 naszej szkoły zapoznali się z tradycją i zwyczajami tego święta na lekcjach języka angielskiego. Dowiedzieli się o symbolach tego święta np. o dyni i zwyczaju „słodycz albo psikus”. Chętni uczniowie mogli przebrać się za postacie ze święta Halloween.
Agnieszka Urbaniec
Rajd integracyjny klas I
Następnego dnia po uroczystym ślubowaniu odbyły się rajdy integracyjne uczniów klas 1.
Pierwsza wspólna podróż odbyła się do Stadniny Koni Debry, która mieści się 20 km od Zamościa. W malowniczej Lipinie Nowej dzieci aktywnie bawiły się i wypoczywały na świeżym powietrzu. Tu także rozpoczęła się ich wielka przyjaźń z końmi – chętni uczniowie jeździli konno pod opieką instruktora. Niewątpliwą atrakcją była przejażdżka bryczką po pięknych okolicach Skierbieszowa. Wrażenia po takiej przygodzie na długo pozostaną w pamięci uczniów i wychowawców.
Tekst: E. Karol
Jesienna inspiracja w Książnicy Zamojskiej
24.10. uczniowie ze świetlicy szkolnej i z kl. 2b uczestniczyli w jesiennych zajęciach plastycznych w Książnicy Zamojskiej.
Dzieci wykonały sympatyczną sówkę z rączek; mamy nadzieję, że będzie ona inspiracją dla kolejnych prac. Zajęcia prowadziła p. Joanna Kołtun .
Tekst: M. Margol
Spotkanie z policjantem
17 października uczniowie klasy 1b, 1c i 1e uczestniczyli w spotkaniu z policjantem Wydziału Ruchu Drogowego w Zamościu.
Dzieci miały okazję porozmawiać z Policjantem o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę, prawidłowym zachowaniu się podczas jazdy rowerem. Policjant zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dziecko na drodze. Uczulił także uczniów, aby zawsze pamiętali o zapinaniu pasów podczas podróży samochodem. Ponadto podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe. Dzieci odpowiadały na zadawane pytania, wykazały się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Na koniec spotkania pan policjant w nagrodę za dużą wiedzę dzieci podarował każdemu dziecku znaczek odblaskowy.
Tekst Lidia Palikot
Jesienne barwy i dźwięki
9 października klasy 3 a i 3 c odwiedziły Gospodarstwa Agro Edukacyjnego „Kolorowe Ranczo" .
Uczniowie uczestniczyli w programie edukacyjnym „Dźwięki i barwy natury". W ramach tego programu dzieci odbyły wycieczkę do lasu, w trakcie której dowiedziały się: w jakim rodzaju lasu się znajdują, jak zbudowany jest las, jakie drzewa, krzewy i rośliny w nim rosną i jak je rozpoznać, jakie zwierzęta i owady mieszkają w lesie, w jaki sposób pozyskuje się drzewo, a także jak sadzi się młody las. Na ranczo czekało na nich mnóstwo atrakcji. Był smaczny poczęstunek w postaci pieczonych ziemniaków, podpłomyków oraz kiełbasy. Dzieci mogły opiekować się zwierzętami, karmić je i poznawać ich zwyczaje. Nie zabrakło również wesołych zabaw. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że wycieczka była bardzo udana. Ponadto dzięki bezpośredniemu kontaktowi z naturą uczniowie łatwiej przyswoili wiedzę ze środowiska przyrodniczego; na lekcjach omawiane były bowiem zagadnienia dotyczące lasu.
Tekst: M. Mołdoch
Jesień w świetlicy
I znowu przyszła jesień. W świetlicy zagościła już na dobre!
Ażeby nie wydawała się taka smutna, zaprosiła dzieci do wspólnej zabawy – robienie kolorowych szaszłyków z owoców, bo nasi uczniowie doskonale wiedzą, że warzywa i owoce są źródłem wielu witamin i mikroelementów.
Uczniowie ze świetlicy szkolnej napracowali się również przy wykonywaniu jeżyków z masy solnej, tych z ziemniaków i tych papierowych oraz jesiennych drzewek, bukietów, bukiecików.
Teraz efekty pracy uczniów można podziwiać na świetlicowych gazetkach.
Dzieciom gratulujemy kreatywności, a wszystkim życzymy słonecznej, kolorowej i optymistycznej jesieni.
Tekst: M. Margol
Spotkanie z jesienią
Za oknami króluje piękna, złota jesień. Klasa 1c z wych. Lidią Palikot wybrała się w słoneczny dzień do parku miejskiego na spotkanie z jesienią.
Uczniowie spacerowali po parku, obserwowali przyrodę, słuchali jej odgłosów. Przyglądali się drzewom, poznawali ich liście i owoce. Najwięcej radości sprawiła zabawa wśród miękkich, pachnących liści. Wyjście na wycieczkę poprzedziła rozmowa ,,Jak należy zachować się w parku” – dzieci dzieliły się swoją wiedzą, w jaki sposób należy dbać o środowisko przyrodnicze. Zgodnie stwierdziły, iż nie należy niczego zrywać, łamać ani zaśmiecać.
Tekst: Lidia Palikot
Święto pieczonego ziemniaka w Krasnobrodzie
Wraz z Biurem Podróży Antea klasy 2a i 2b wybrały się na jesienną wycieczkę do Krasnobrodu.
Odbyliśmy spacer do kapliczki św. Rocha. Następnie były super zabawy rekreacyjno - integracyjne dla klas: mega sumo, mega twister, „mumia”, przeciąganie liny, biegi w workach, narty wieloosobowe, szczudła, potrójne spodnie i inne. Piekliśmy również kiełbaski i oczywiście ziemniaki. Wyjazd uważamy za bardzo udany.
Tekst i zdjęcia : Beata Zdybel
Nauka gry w szachy
Nauka gry w szachy to inwestycja w umysł! CZYTAJ
Spotkanie z policjantami z Sekcji Ruchu Drogowego
26 września klasy I a i I d spotkały się z policjantami z Sekcji Ruchu Drogowego.
Podczas spotkania uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie zasady bezpiecznego zachowania się na drodze a szczególnie podstawowe informacje i znaki drogowe potrzebne pieszemu. Pod koniec spotkania uczniowie zasypali pytaniami zaproszonych gości. Życzymy wszystkim bezpiecznej drogi do szkoły.
wychowawca klasy Ia Ewa Martyniuk, wychowawca klasy Id Elżbieta Ciszewska