Archiwum
PRZEBIEG AKCJI w roku szkolnym 2014/2015
PRZEBIEG AKCJI „Cała Polska czyta dzieciom” w Zespole Szkół nr 3 w Zamościu
w 2014/2015 r. ( Szkoła Podstawowa)
1. Całoroczne, cykliczne głośne czytanie w klasach przez pracowników biblioteki
· Całoroczne wyjścia do Książnicy Zamojskiej i bibliotek na zajęcia czytelnicze.
- Październik
· Spotkania zorganizowane wokół książki „Las. Pytania i odpowiedzi”
· Spotkania zorganizowane wokół książki „Koń na receptę” – z okazji Światowego Dnia Tolerancji i Światowego Dnia Zwierząt
3. Listopad
· Głośne czytanie książki Buscaglia Leo „Jesień liścia Jasia” i rozmowy
o rozstaniach (w klasach 3 i w świetlicy szkolnej)· Życzenia dla Pluszowego Misia. Wykonanie makiety misia z okazji Dnia Pluszowego Misia.
4. Grudzień
· Loteria fantowa - nauczyciele i uczniowie chorym dzieciom
· Głośne czytanie pod hasłem „Z książką w atmosferę świąt Bożego Narodzenia” (głośne czytanie w klasach 2 przez zaproszonych gości)
5. Luty
· Konkurs fotograficzny dla uczniów ZS nr 3 „Wolę sobie poczytać”
· Podróż w świat wartości – realizacja scenariuszy na podstawie książki I. Koźmińskiej
- Marzec
· V Szkolny Konkurs Recytatorki „W sprawie kota” dla uczniów klas 1 - 3
· Spotkania wokół Światowego Dnia Wody
- Kwiecień/maj
· Głośne czytanie w klasach 1 przez zaproszonych gości książki „Pstryk! Jak oszczędzać energię”
- Czerwiec
· Ogólnopolski Tydzień Czytania w SP 3 (we współpracy z SU klas 1 – 3)
Prowadzące akcję:
Marta Margol i Anna Stabińska
Koń na receptę!
W październiku i w listopadzie w klasach 3 w ramach akcji „Cala Polska czyta dzieciom” i akcji „Zbieraj makulaturę – ratuj konie” czytana będzie książka „Koń na receptę” Agaty Widzowskiej - Pasiak.
Książka zostanie również przedstawiona i polecona do czytania w klasach 4.
Koń na receptę to poruszająca opowieść o wielkiej sile przyjaźni, radzeniu sobie z przeciwnościami losu i satysfakcji ze wspólnego działania. Jednak przede wszystkim to historia o miłości pomiędzy człowiekiem a zwierzęciem; miłości, która niesie uzdrowienie, bo miłość do koni bywa lekiem.
Przekonała się o tym grupa dzieci spędzająca wakacje na wsi w ośrodku hipoterapii. Między podopiecznymi a zwierzętami tworzy się silna więź. Szczególnie ważny staje się tytułowy koń na receptę, Szogun, którego chce odebrać stadninie jego właścicielka. Dzieci szukają rozwiązania. Rozbijają swoje skarbonki, zbierają w lesie jagody i grzyby. Piszą również wiersze o koniach, malują do nich ilustracje i próbują sprzedać swoje dzieła turystom. Czy ich wysiłki okażą się skuteczne, a zarobione pieniądze wystarczą na wykupienie Szoguna, by mógł nadal służyć ich niepełnosprawnym kolegom?
Książkę będzie czytała p. Anna Bełz.
W szkolnej bibliotece znajduje się 1 egzemplarz tej niezwykłej książki. Zapraszamy!
Organizatorki akcji: Jolanta Doszla – Gontarz, Marta Margol, Anna Stabińska, Anna Bełz
„Las. Pytania i odpowiedzi”
W ramach projektu „Las. Pytania i odpowiedzi” uczniowie klas 3 zostali zapoznani z książką Pawła Fabijańskiego pod tym samym tytułem.
Książka jest bogato ilustrowana; forma pytań i odpowiedzi w ciekawy sposób przybliża najbardziej powszechne w Polsce środowisko przyrodnicze, czyli las. W książce znajdziemy odpowiedzi na wiele interesujących zagadnień, które mogą się nasuwać w czasie wyprawy do lasu nie tylko dzieciom.
Pozycja ma jeszcze jedną zaletę. Udając się na spacer leśnymi dróżkami zaczniemy dzięki niej zwracać uwagę na rzeczy, które dotychczas były poza kręgiem naszych zainteresowań. Bo przecież las to nie tylko drzewa, grzyby i jagody. Las to skomplikowany, barwny ekosystem, zmieniający się w dodatku w zależności od pory roku. I dzięki tej pozycji odkryjemy – czy to my, czy dzieci – sekrety, o których nie mieliśmy pojęcia, a które są niemalże na wyciągnięcie ręki. W dzisiejszym, zdominowanym przez wirtualne media świecie, takie pozycje są bezcenne.
W szkolnej bibliotece znajduje się 1 egzemplarz tej interesującej książki. Zapraszamy!
Organizatorki akcji:
Marta Margol i Anna Stabińska
JESIEŃ LIŚCIA JASIA 2014
Podobnie jak w roku ubiegłym 04. - 05. listopada w klasach 3 w ramach akcji „Cala Polska czyta dzieciom” panie dyr. Teresa Sołowiej, dyr. Alina Dziki i dyr. Marta Zwolan czytały książkę Leo Buscaglia „Jesień liścia Jasia”.
Jesień liścia Jasia to ciepła, cudownie mądra i uderzająco prosta opowieść o życiu i śmierci splatających się w jedną całość. W tej książce liść Jaś i jego przyjaciele zmieniają się wraz z następującymi po sobie porami roku i zbliżającą się zimą, aby w końcu ze śniegiem spokojnie opaść na ziemię. Sposób przedstawienia tego niezwykle delikatnego tematu, który jest przecież elementem prawdziwego życia, skłania do przemyśleń i porusza zarówno dzieci, jak i dorosłych. To piękna książka o przemijaniu, ale przede wszystkim o tym, że nawet Jaś, mały listek na wielkim drzewie, jest potrzebny. Zarówno dzieci i dorośli odnajdą w tej książce ciepło, mądrość i pokrzepienie. Sprzedawana w milionowych nakładach i przetłumaczona na kilkanaście języków - w szkolnej bibliotece znajduje się 2 egzemplarze tej niezwykłej książki.
Zapraszamy!
Organizatorki akcji:
Marta Margol
Anna Stabińska
ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
25 listopada swoje 122 urodziny obchodzi najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka – Pluszowy Miś.
Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez Pluszowego Misia - jest nieodłącznym towarzyszem dzieci i pierwszym i największym przyjacielem.
Z tej okazji życzymy wszystkim pluszowym Misiakom, żeby były kochane przez dzieci, często przytulane i nigdy nie rzucane w kąt!!
Uczniowie klas 1 – 3 z wychowawcami włączyli się w obchody tego święta i wykonali wspaniałe kartki urodzinowe z życzeniami dla Misia. Obejrzeli również w świetlicy prezentacje multimedialne o znanych niedźwiadkach.
Uczniowie ze świetlicy szkolnej z tej okazji wykonali różnym technikami prace plastyczne przedstawiające misie.
Wszyscy uczniowie poznali ulubieńca dzieci w Anglii - misia Paddingtona. Miś jest pomysłowym i ciekawym świata niedźwiadkiem, który wiedzie życie pełne przygód. Mawia nienaganną angielszczyzną, choć do Wielkiej Brytanii przybył z dalekiego Peru. Paddingtona można poznać przede wszystkim po ubraniu dostosowanym do typowej angielskiej pogody - miś nosi przeciwdeszczowy granatowy płaszcz oraz kapelusze w różnych kolorach, koniecznie z rondem wywiniętym do góry.
W szkolnej bibliotece znajdują się książeczki o misiu Paddingtonie – zapraszamy do poznania jego kolejnych przygód!
Organizatorki akcji: Marta Margol i Anna Stabińska
Z książką w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia
15 i 16 grudnia w świetlicy szkolnej uczniowie klas 2 wysłuchali opowiadania „Boże Narodzenie w Bullerbyn”.
W książce najbardziej znane polskim dzieciom szwedzkie dzieci - Lasse, Bosse, Olle, Anna, Britta, Lisa i mała Kerstin - wprowadzają nas w klimat szwedzkich świąt, trochę podobnych, a trochę różnych od naszych, ale przede wszystkim przeżywanych przez dzieci z równie wielkim zaangażowaniem, oczekiwaniem i radością. Opowiadanie jest bardzo krótkie, ale ma w sobie bardzo dużo ciepła i uroku, a także atmosfery bajki dzięki dużym i kolorowym, trochę staroświeckim ilustracjom Ilon Wikland.
Szorstkość kartek dodaje tekstowi uroku, potęguje nastrój i klimat surowych świat na północy. Polecamy książeczkę małych czytelnikom - to doskonały gwiazdkowy prezent!
„Boże Narodzenie w Bullerbyn” czytały zaproszone babcie: babcia Kamila Świątko – ucznia kl. 2 b i babcia Mateusza Pawluka – ucznia kl. 2 a.
Organizatorki akcji:
Marta Margol i Anna Stabińska
Anielskie sprawki
12 i 13 stycznia w klasach 2 i 3 w ramach akcji DAR SERCA dla przewlekle i nieuleczalnie chorych dzieci Podopiecznych Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia uczennice gimnazjum czytały fragment książki Agnieszki Przywary „Anielskie sprawki”.
Bohaterką książki jest Muszelka, 8-letnia dziewczynka, która ma chore serce. Z powodu choroby nie może uczestniczyć w zwykłym dziecięcym życiu. Przez okno w swoim pokoiku może tylko obserwować zabawy swoich rówieśników. Nie może też się za daleko oddalać, jednak nie przeszkadza jej to w pomocy innym.
Pewnego dnia w jej świat wkraczają niezwykli Przyjaciele - to grupa Aniołów szukających u małej Muszelki pomocy i rady. Muszelka nie tylko widzi anioły, ale z nimi rozmawia, poznaje ich problemy i próbuje im pomóc. Dzięki tym spotkaniom przeżywa przygody,
o których nawet nie marzyła.,Anielskie sprawki” to książka nie tylko dla najmłodszych, ale także dla każdego z nas, gdyż w tym pędzie życia często zapominamy o tym, co tak naprawdę powinno być dla nas najważniejsze, co powinno być wyznacznikiem naszego życia. Czasem drobny uczynek może zdziałać bardzo wiele.
W szkolnej bibliotece znajduje się 1 egzemplarz tej wzruszającej książki. Zapraszamy!
Uczennice gimnazjum przybliżyły również dzieciom cele i zadania hospicjum, opowiedziały o swoich zajęciach w ramach wolontariatu oraz uświadomiły młodszym kolegom i koleżankom jak ważne jest niesienie bezinteresownej pomocy.
Organizatorki akcji:
Marta Margol
Anna Stabińska
Konkurs recytatorski „W sprawie kota”
Wyniki konkursu recytatorskiego "W sprawie kota"
Szkolny Konkurs Fotograficzny
Pstryk! Jak oszczędzać energię
20, 21 i 23 kwietnia w klasach 1 w ramach akcji „Cala Polska czyta dzieciom” i z okazji Dnia Ziemi czytana była książka „Pstryk! Jak oszczędzać energię”.
Ludzie potrzebują na co dzień wielu urządzeń wymagających elektryczności. Jednak jej wytwarzanie nie jest łatwe. Z tej książki dowiesz się, skąd pochodzi energia i jak się ją przetwarza. Nauczysz się także, jak unikać jej marnowania. Książka uświadamia, dlaczego energia stanowi tak istotny element w życiu człowieka i co by się stało, gdyby jej zabrakło. Przedstawia kilka pomysłów z serii „Zrób to sam!”.
A teraz idziemy zrobić "pstryk"!:)
Książeczkę czytały: p. M. Czyżewska – emerytowany nauczyciel Sp3, p. S. Twardowska - emerytowany nauczyciel SP3, słuchaczka zajęć Zamojskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i p. J. Opiela - słuchaczka zajęć Zamojskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
W szkolnej bibliotece znajduje się 1 egzemplarz tej interesującej książki. Zapraszamy!
Organizatorki akcji: Marta Margol, Anna Stabińska