Wizyta w Bułgarii
- 18.09.2019 17:31
W maju nauczycielki matematyki i fizyki odwiedziły bułgarską szkołę Sredno uchilishte Jordan Yovkov w mieście Burgas , w ramach projektu "Ucz się uczyć". Wizyta miała charakter " job shadowing", czyli tygodniowej obserwacji modelu nauczania i pracy szkoły partnerskiej. Panie miały okazję zapoznać się ze sposobem prowadzenia lekcji z wykorzystaniem środków technologii informatyczno- komputerowej, uczestniczyły w lekcjach z wykorzystaniem tabletów i doświadczyły możliwości jakie daje cyfrowa platforma edukacyjna, z której na stałe korzysta szkoła w ramach e- nauczania. Każdy uczeń ma własne konto, na którym może pracować na lekcjach lub w domu, za jego pośrednictwem utrzymuje też kontakt z nauczycielami. Poza tradycyjnymi formami zadawania prac domowych, zadawane są też prace online w formie większych indywidualnych projektów. Szkoła szczyci się tym osiągnięciem gdyż jest jedną z nielicznych szkół w Bułgarii mogących tak powszechnie korzystać z nowoczesnych technologii. Nauczyciele chętnie dzielili się wiedzą z partnerami z Polski, wymieniali doświadczenia podczas dyskusji i debat na temat kierunków rozwoju edukacji i realizacji projektów unijnych. Współpraca nawiązana między szkołami doprowadziła również do zorganizowania wizyty w innej, nowo otwartej szkole w Burgas. Jest to The Professional High School for Computer Programming and Innovation , szkoła średnia pracująca w sposób innowacyjny w ramach programu rządowego. Głównym celem kadry jest na wyedukowanie przyszłego pokolenia programistów, którzy zasilą gospodarkę i rozwiną przemysł nowoczesnych technologii w Bułgarii. W miejscu tym odbyło się spotkanie z pedagogami i przekazanie doświadczeń i pomysłów na niekonwencjonalne metody kształcenia uczniów w dziedzinie technologii ICT już od bardzo wczesnych lat.
- więcej
Dzielimy się wiedzą nabytą na kursach metodycznych
- 24.05.2019 16:02
Nauczycielki języka angielskiego, które uczestniczyły w Kursie w Londynie w ramach projektu unijnego " Ucz się uczyć" podzieliły się zdobytą wiedzą z koleżankami z zespołu przedmiotowego. Panie Katarzyna Krężel i Agnieszka Stepaniuk zorganizowały w październiku 2018r. szkolenie wewnętrzne dla Zespołu Nauczycieli Języków Obcych. Wyjazd do Anglii i udział w kursie "Teaching with Technology" pozwolił im na nabycie umiejętności dotyczących stosowania nowoczesnych rozwiązań ICT w metodyce nauczania języków, które zaprezentowały następnie podczas szkolenia. Głównym celem było wzbogacenie warsztatu pracy pozostałych nauczycieli o metody nauczania z wykorzystaniem Internetu odpowiednie do zastosowania podczas zajęć dydaktycznych i pracy uczniów w domu. Tematyka szkolenia obejmowała: obsługę platformy Moodo, zakładanie kont w aplikacjach online, wykorzystanie gotowych materiałów i tworzenie własnych (e-Twinning, Prezi, Hot Potatoes, WebQuest, wykorzystanie multipodręczników oraz tablicy interaktywnej w procesie lekcyjnym, quizziz, Paint3D, ćwiczenia online BBC, agendaweb). Nauczyciele uczestniczący w szkoleniu: Dobromilska Monika, Michalczuk Jolanta, Gromek Marta, Pawliszak Beata, Litwajtis Maja, Mazurek Weronika, Kozłowska Paulina. Ponieważ szkolenie miało formę warsztatów wszystkie Panie pracowały online i miały okazję samodzielnie wypróbować poszczególne metody co z pewnością wpłynęło na ich ciekawość, kreatywność i nabycie nowych umiejętności dotyczących wykorzystania narzędzi ICT w procesie dydaktycznym.
- więcej
Kurs metodyczny w Wielkiej Brytanii
- 05.10.2018 15:40
Podczas ostatnich wakacji dwie nauczycielki języka angielskiego z naszej szkoły uczestniczyły w kursie organizowanym w Londynie przez jedną z angielskich instytucji edukacyjnych. Tym razem program Erasmus + pozwolił na udział anglistek w kursie „ Teaching with technology”, który był realizowany w ramach projektu „ Ucz się uczyć”. Tematyka zajęć i warsztatów dotyczyła innowacyjnych metod wykorzystania technologii informatycznej i komputerowej w nauczaniu języka angielskiego. Głównymi celami kursu było wyposażenie uczestników w wiedzę i umiejętności poprzez eksperymentowanie z różnymi narzędziami technologii informacyjno–komunikacyjnej, zapoznanie z językiem ICT oraz wskazanie sposobów motywowania uczniów poprzez ćwiczenia z użyciem technologii w celu rozwijania ich kreatywności i wyobraźni. Wśród nowopoznanych narzędzi znalazły się ciekawe aplikacje i platformy edukacyjne, w tym m.in.: Edmodo, Flipped learning, Jing and Snagit, edublogs i wiele innych, które były testowane podczas ćwiczeń praktycznych. Poznane metody z pewnością poszerzyły warsztat pracy nauczycieli, a wykorzystywane na lekcjach przyczynią się także do podniesienia jakości pracy szkoły. Ponadto kontakty nawiązane z nauczycielami z innych krajów europejskich podczas trwania kursu wpłyną również na motywację uczestników do dalszej pracy w ramach projektów międzynarodowych. Poza udziałem w ciekawych zajęciach prowadzonych przez brytyjskich edukatorów, wyjazd do Londynu była także okazją dla nauczycielek do poznania oferty kulturalnej miasta, w tym wizyt w muzeach i galeriach. Uczniowie z pewnością będą zadowoleni z nowinek technologicznych, które urozmaicą naukę języka, natomiast nauczyciele naszej szkoły, dzięki wymianie doświadczeń także nabędą nowe umiejętności.
- więcej
Szkolenie metodyczne w Barcelonie
- 26.09.2018 18:06
W czasie wakacji, w dniach 13 – 17.08.18 dwoje nauczycieli naszej szkoły – anglista i matematyk uczestniczyło w międzynarodowym szkoleniu metodycznym w Barcelonie. Było ono możliwe dzięki realizowaniu przez szkołę projektu „Ucz się uczyć”, dofinansowanego przez Unię Europejską w ramach programu Erasmus+. Zajęcia odbywały się w formie warsztatów, w języku angielskim i dotyczyły innowacyjnego podejścia do nauczania, wykorzystywania technologii informacyjno – komunikacyjnej jako narzędzia pracy w szkole, a w szczególności zastosowania mediów społecznościowych jako narzędzi edukacyjnych. Siedmiu nauczycieli z różnych państw Europy uczyło się obsługi takich stron jak WordArt, Kahoot, Quizizz, Instagram oraz platform komunikacyjnych – Facebook, SeeSaw. Po teoretycznym wstępie dotyczącym zasad działania konkretnego narzędzia następowała burza mózgów na temat kreatywnych sposobów wykorzystania danego narzędzia na lekcjach. Zajęcia te były również okazją do wymiany doświadczeń, pomysłów, spostrzeżeń i refleksji oraz budowania sieci kontaktów dla przyszłej współpracy międzynarodowej. Uczestnicy kursu mieli również możliwość zwiedzić wraz z przewodnikiem Barcelonę. Kurs w Barcelonie, poza wymienionymi wcześniej korzyściami, podniósł także kompetencje językowe i kulturowe naszych nauczycieli oraz wzbogacił ich profil zawodowy.
- więcej
Na konkursie w Barcelonie
- 09.09.2018 10:51
W czasie wakacji, w sierpniu 2018 roku kolejna 2 – osobowa grupka naszych nauczycieli (matematyk i fizyk) uczestniczyła w ramach projektu „Ucz się uczyć”, realizowanemu dzięki finansowemu wsparciu Unii Europejskiej i programu Erasmus+, w międzynarodowym kursie „ Web Solution for your classroom” w Barcelonie. Uczestnicy szkolenia poszerzali swoją wiedzę na temat korzystania z technologii ICT na zajęciach lekcyjnych i poza nimi. Kurs skupił się na rozwiązaniach internetowych, takich jak Edmodo, narzędzia edukacyjne Google, Canva, quizy online i inne.
Uczestnicy uczyli się poprzez pracę w grupach i działania praktyczne. Mieli możliwość przetestowania różnych narzędzi bezpośrednio na zajęciach i wymiany pomysłów na ich wykorzystanie w klasie. Zwiększyła się ich świadomość mocnych i słabych stron wielu różnych narzędzi ICT.
Techniki nabyte podczas kursu sprawią, że lekcje będą bardziej angażować uczniów, przez co zwiększy się ich skuteczność.
Koleżanki, które brały udział w tym kursie, podzielą się zdobytą wiedzą z innymi nauczycielami podczas rady pedagogicznej oraz w trakcie szkolenia, które zorganizują w naszej szkole.
Materiały dotyczące nowych narzędzi zostaną umieszczone na stronie internetowej szkoły.
Udział w międzynarodowym szkoleniu zachęcił je do pisania kolejnych wniosków o dofinansowanie z programu Erasmus+.
Prezentacja >>>>>- więcej