Wycieczka do Kazimierza i Kozłówki
- 23.05.2016 09:33
- W dniach 19-20 maja, uczniowie klas 1A i 2A wyjechali na wycieczkę do Kazimierza Dolnego i Kozłówki. W Kazimierzu nad Wisłą zwiedzili Rynek z kamieniczkami, i zabytkową studnią oraz górujący nad Rynkiem Kościół Farny, ufundowany przez Kazimierza Wielkiego w XIV w. Król ten, który "zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną" wybudował tu także Warowny Zamek. Uczniowie weszli także na Górę Trzech Krzyży, skąd rozpościera się przepiękny widok na miasteczko. Krzyże zostały tam ustawione w XVII w. na pamiątkę pokonania zarazy. Wzgórze porasta chroniona prawnie rzadko spotykana roślinność. Aby przekonać się dlaczego Kazimierz jest ulubionym miejscem malarzy i artystów, należało się także wspiąć na Wzgórze Zamkowe i czternastowieczną Basztę, skąd podziwiać można malowniczy przełom Wisły i okoliczne miejscowości. Uczniowie zobaczyli również zabytkowe Spichlerze nad rzeką, którą dawniej spławiano zboże, a następnie popłynęli w godzinny rejs statkiem. Drugiego dnia zwiedzili Nałęczów, spacerowali w Parku Uzdrowiskowym i poznali lecznicze właściwości tamtejszej wody. Głównym punktem programu był jednak przejazd do Kozłówki i zwiedzanie Pałacu Rodziny Zamojskich. Przepiękne wnętrza i bogate wyposażenie zrobiły na wszystkich ogromne wrażenie. Następnie odbył sie spacer po ogrodach pałacowych, zwiedzanie muzeum zabawek, powozowni oraz jedynego w Polsce Muzeum Socrealizmu, z zachowanymi pamiątkami i rzeźbami z czasów komunizmu w Polsce, o którym większość dorosłych nie chce już pamiętać. Pogoda i dobry humor dopisały wszystkim podczas całej wycieczki, a miejsca, które zwiedzili można zobaczyć w galerii zdjęć z wycieczki.
- więcej
Spotkanie w ramach obchodów Dnia Patrona – Papieża JP II w Zespole Szkół nr 3 w Zamościu
- 22.05.2016 08:04
- Drugie bardzo ciekawe spotkanie dla uczniów klas III i 2A Gimnazjum odbyło się 17.05.2016r. z Tomaszem Źwiernikiem kapelanem Zakładu Karnego w Zamościu (data święceń 6.06.1998r.) na temat „Ja – wczoraj, dziś i jutro - moja wiara”. Ksiądz, to duchowny niemożliwy do zaszufladkowania. Zaskakuje ogromnym optymizmem, inteligencją i wielką osobowością. Wszystkie jego przemyślenia i obserwacje są jednak zakorzenione w głębokim szacunku dla wiary i drugiego człowieka, któremu chce pomóc i pomaga. W spotkaniu dla młodzieży gimnazjalnej ks. Tomasz Źwiernik ( ksywa „Dziki” wzięła się ze słuchania dzikiej, agresywnej muzyki, najpierw hard rocka, potem metalu) – kapelan więzienia w Zamościu, wielokrotnie podkreślał ważność komunikacji wśród młodzieży, ale również między młodymi ludźmi a dorosłymi. Niektórzy młodzi ludzie nie szanują siebie, swoich najbliższych, piją, biorą narkotyki, popełniają przestępstwa odbierają sobie życie, ogólnie popełniają życiowe błędy za które muszą ponosić wielkie konsekwencje. ks. Tomasz uważa, że aby dotrzeć do młodzieży, należy mówić ich językiem, treści stara się przekazywać za pomocą muzyki, teatru, filmu, czyli wszystkiego tego, czym młodzi ludzie żyją. Cytując księdza – „Nie ma złych ludzi - mówi - są tylko tacy, którzy w swojej naiwności przyjmują prawdę inną niż Boża”. Dając przykłady przeżyć ludzi młodych i starszych odwoływał się do życia Patrona Szkoły - Jana Pawła II i Roku Miłosierdzia. Młodzież słuchała księdza jak zaczarowana, zachowywała się kulturalnie i odpowiedzialnie. Na zakończenie odbyła się wspólna modlitwa z księdzem w różnych intencjach.
Spotkanie przygotowała, tekst i foto: Elżbieta Smorowska – nauczyciel bibliotekarz - więcej
Spotkania w ramach obchodów Dni Patrona Szkoły - Papieża JP II w Zespole Szkół nr 3 w Zamościu
- 22.05.2016 07:54
- 17 maja 2016r. w Gimnazjum im. Papieża JP II Zespołu Szkół nr 3 odbyły się niecodzienne spotkania całej społeczności uczniowskiej. Na ten wyjątkowy dzień zaproszenie przyjął ks. mgr lic. teol. Jerzy Sopel - proboszcz Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tomaszowie Lubelskim. (data święceń 1.11.1987r.). W spotkaniu w ramach kontynuowanego cyklu „Moje spotkania z Papieżem JP II” uczestniczyły klas I, II Gimnazjum i wyjątkowo klasa 6a Szkoły Podstawowej nr3. W ciepłej i bardzo serdecznej atmosferze ksiądz mówił o wielu spotkaniach swoich i spotkaniach wyjazdowych z młodzieżą do Papieża, o spotkaniu z JP II w Zamościu (gdzie pełnił ważną „funkcję kantora i dyrygenta” – cytat z książki Janusza Kawałko „Zamojskie spotkania z Janem Pawłem II” s.70). Mówił też o świętości i wielkości Papieża Polaka. Dla wielu ludzi Papież był autorytetem i duchowym ojcem .Ks. Jerzy Sopel podkreślał, że on i jego rówieśnicy podążali śladami JP II , naśladowali go i często swoje życie wiązali w kapłaństwie. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali opowiadań księdza, obejrzeli przygotowaną prezentację ze spotkań księdza proboszcza z naszym patronem Papieżem JP II. Zaproszony gość, to muzykalny ksiądz - przywiózł ze sobą akordeon i na koniec spotkania zagrał dwie ulubione pieśni JP II „ Barkꔄ „Czarną Madonnę” , którą młodzież, nauczyciele i dyrekcja śpiewała z księdzem proboszczem. Dziękujemy Księdzu Jerzemu za poświęcony czas i piękne świadectwa z życia i spotkań z naszym Patronem. Spotkanie przygotowała, tekst i foto: Elżbieta Smorowska – nauczyciel bibliotekarz
- więcej
W strugach deszczu złożyli hołd Polskiemu Papieżowi
- 24.05.2016 12:27
Niebo płakało, a oni wytrwale biegli do wyznaczonego celu...Przyjechali z odleglych stron, by upamiętnić 96 rocznicę urodzin Karola Wojtyły. Spisali się na medal, a na ich twarzach malował się uśmiech i słońce, pomimo, że niebo zakryły ciemne, burzowe chmury. Dopisywał humor i nie zabrakło dobrej zabawy, a sportowa rywalizacja nie przesłoniła nadrzędnej idei biegu-wciąż żywych i ponadczasowych wartości, przekazanych nam przez Polskiego Papieża. Na starcie XI Międzyszkonej Imprezy Sportowej <Bieg Nadziei> stanęli uczniowie z dwudziestu szkół z terenu miasta Zamość i szkół papieskich z Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. A oto bohaterowie dnia:
- więcej
Sukces w konkursie języka francuskiego!
- 19.05.2016 13:55
- 14 maja br. w Gimnazjum Nr 5 w Zamościu odbyła się V edycja Międzyszkolnego Konkursu Języka Francuskiego, w której uczestniczyły cztery uczennice z klasy 1A. Zadania konkursowe sprawdzały umiejętności rozumienia tekstów słuchanych i pisanych oraz wiedzę leksykalno-gramatyczną uczestników. Laureatkami konkursu zostały: Julia Jakubowska, która zajęła II miejsce i Natalia Mazurek - III miejsce. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów ! Tekst: Beata Pawliszak
- więcej