• Wydarzenia 2022/2023

• Witaj szkoło!

• 01.09.2022 08:09

• Drodzy uczniowie i nauczyciele!

Witam Was serdecznie w nowym roku szkolnym 2022/2023.

Uczniom życzę, aby czas spędzony w szkole pozwolił odkrywać nowe pasje, rozwijać zainteresowania i nawiązać trwałe przyjaźnie. Niech nie zabraknie Wam energii i zapału w poznawaniu świata, a zdobywanie wiedzy niech dostarcza Wam wiele radości.

Nauczycielom zaś życzę satysfakcji płynącej z pracy z uczniami, dużo zdrowia
            i wytrwałości.

Dyrektor Maria Mołdoch

• Wybuch II Wojny Światowej

• 01.09.2022 10:41
          • 1 września zazwyczaj kojarzy się nam z zakończeniem wakacji i powrotem do szkoły. To czas kiedy ponownie możemy spotkać się ze swoimi rówieśnikami, przyjaciółmi dzieląc się wspomnieniami z wakacyjnych podróży. Musimy też pamiętać, że był w historii Naszego kraju czas, w którym to powrót do szkolnych ławek został zakłócony przez hitlerowską agresję. Miało to miejsce 1 września 1939 r., kiedy to  rozpoczęła się długa, wyczerpująca i bardzo krwawa II wojna światowa. Była ona pokłosiem imperialnej polityki Adolfa Hitlera, który dążył do podporządkowania sobie Europy i świata. Jego działania trwające sześć lat przyczyniła się do śmierci i kalectwa wielu ludzi, w tym również Polaków.
            Pomimo agresji niemieckiej, która w żadnej sposób nie została formalnie wypowiedziana, nasz kraj postanowił powstrzymać działania Hitlerowców. Heroiczna postawa polskich żołnierzy, pod Westerplatte, nad Bzurą, Wizną oraz w innych miejscowościach naszego kraju nie powstrzymała nazistowskiej maszyny zła. W walkach przeciwko Niemcom zaangażowani byli również cywile, którzy robili wszystko aby nie dopuścić do utraty niepodległości Polski. Nie udało się nam zatrzymać agresora, gdyż nie otrzymaliśmy odpowiedniego wsparcia ze strony naszych zachodnich sąsiadów. Dodatkowo zostaliśmy zaatakowani 17 września od wschodu przez ZSRS, co zdecydowanie utrudniło walkę obroną Polakom.
            Dzisiaj żyjemy w wolnym, niezależnym państwie. Jesteśmy członkami UE i Nato. Możemy czuć się bezpiecznie wiedząc, że w trudnej sytuacji pomoc przyjdzie z Europy.  Nie możemy jednak zapominać o tym, co działo się 83 lata temu, gdyż to naszym obowiązkiem jest pamiętać i wspominać bohaterską postawę naszych Rodaków, którzy ginąć lub narażając swoje życie wywalczyli wolność, z której to właśnie My korzystamy obecnie.