• Wydarzenia 2017/2018

• SIÓDMOKLASIŚCI JUŻ WIEDZĄ JAK TRZYMAĆ FORMĘ

• 18.01.2018 15:22
          • Uczniowie z klas 7 Szkoły Podstawowej mieli okazję zapoznać się z podstawowymi zasadami, które pozwolą im zachować zdrowie i dobrą formę. Przydatną wiedzę na temat zdrowego stylu życia mogli zdobyć podczas prelekcji pod hasłem „Piramida żywienia dla dzieci i młodzieży oraz aktualne problemy związane z jej stosowaniem”, którą w dniu 18 stycznia poprowadziła p. Marzena Gąska, koordynator Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego Trzymaj Formę. Siódmoklasiści zapoznani zostali z podstawowymi pojęciami dotyczącymi żywienia, piramidą żywienia, oraz podstawowymi błędami żywieniowymi, wynikającymi z niewłaściwego doboru produktów. Uświadomieni zostali o przykrych konsekwencjach wynikajacych ze złego odżywiania w postaci zaburzeń stanu zdrowia i rozwoju młodego człowieka. Studium przypadku młodych pacjentów z otyłością, nadwagą, anoreksją i bulimią było wyraźnym przykładem błędów żywieniowych, których nie można popełniać. Podkreślono, że codzienna aktywność fizyczna i odpowiednia dieta są kluczem do zdrowia. Zapamiętać tylko należy 10 Przykazań zdrowotnych, które brzmią następująco:

1. Codzienna aktywność fizyczna i odpowiednia dieta są kluczem do zdrowia. Przede wszystkim strzeż się nadwagi i otyłości.

2. Podstawą prawidłowej diety jest różnorodność spożywanych produktów. Jedz 3 – 5 posiłków dziennie, w tym koniecznie śniadanie. Pamiętaj, że przerwy między posiłkami nie powinny być dłuższe niż 4 godziny.

3. Znaczną część twojej diety powinny stanowić warzywa. Codziennie jedz też owoce.

4. Pełnoziarniste produkty zbożowe (np. chleb razowy czy pełnoziarnisty, grube kasze) powinny być dla ciebie głównym źródłem energii.

5. Codziennie co najmniej dwa razy dziennie spożywaj mleko i jego przetwory: jogurty, kefiry czy sery.

6. Spożywaj mniej tłuszczów zwierzęcych, więcej roślinnych, szczególnie oleju rzepakowego i margaryn miękkich.

7. Spożywaj głównie mięso drobiowe, ryby oraz nasiona roślin strączkowych np. grochu, fasoli czy soi, ograniczaj spożycie tłustego mięsa czerwonego.

8. W codziennej diecie ograniczaj spożycie cukru i soli.

9. Dostarczaj organizmowi wystarczającą ilość płynów (wody) – minimum 2 l dziennie.

10. Unikaj alkoholu.

TRZYMAJ FORMĘ!!! Tekst i zdjęcia Marzena Gąska

• XIII AKCJA „POMÓŻ DZIECIOM PRZETRWAĆ ZIMĘ” 2017

• 23.12.2017 11:31
          • Już po raz trzynasty nasza szkoła wzięła udział w akcji „PDPZ”, byliśmy zarejestrowani jako sztab nr 73 (www.pdpz.pl).

Prowadzone było  również Oddziałowe Biuro Akcji, które wydawało materiały akcyjne na teren powiatu zamojskiego. ZEBRALIŚMY: 389,37. W akcji wzięło udział: 19 nauczycieli oraz 105 uczniów klas 1-7 SP oraz uczennice klasy 3C i 2B Gimnazjum.
            „Wielka uliczna zbiórka”: pod opieką pani Anny Tybulczuk, Jolanty Gontarz-Doszla, pani Danuty Kulaszy: Martyna Szewczuk 4a, Nicole Zimon 4a, Matylda Chachler 5a, Bartosz Fedorowicz 5a, Igor Kwiatkowski 5a, Julia Pałczyńska 5a, Dominika Radecka 5a, Jakub Tomaszczuk 5a, Filip Trześniewski 5a, Paulina Twardowska 5a, Maja Dziwulska 6a, Natalia Galewska 6a, Kinga Kunicka 6a, Bartłomiej Kwiatkowski 6a, Bartłomiej Mroczkowski 6a, Jakub Mroczkowski 6a, Aleksandra Pałczyńska 6a, Oliwia Zub5a, Hanna Niećko 6b, Weronika Kuroń 6c, Małgorzata Ciurysek 7c.