X Pielgrzymka Bierzmowanych do Tomaszowa Lubelskiego
- 29.05.2017 15:43
- W sobotę 27 maja uczniowie klas III naszego gimnazjum wraz ze swoimi katechetami wzięli udział w X Diecezjalnej Pielgrzymce Bierzmowanych do Sanktuarium Matki Bożej w Tomaszowie Lubelskim. Uroczystą Mszę świętą, którą odprawił ks. biskup M. Leszczyński, poprzedził program ewangelizacyjny skierowany do młodzieży „Wyrwani z niewoli”. Nawiązywał on do aktualnego roku liturgicznego i duszpasterskiego „Idźcie i głoście”. Zachęcał młodych, aby poczuli się misjonarzami i świadczyli o Jezusie. W rytmach hip-hopowych młodzież aktywnie i z wielkim entuzjazmem modliła się, a następnie wysłuchała świadectwa osoby, która dzięki modlitwie wyszła z nałogów. Również biskup M. Leszczyński w swojej homilii przypomniał, że każdy bierzmowany jest powołany do zaangażowania się na rzecz głoszenia światu Ewangelii, a jego entuzjazm i aktywne działanie są bardzo potrzebne Kościołowi. Istotną rolę odgrywa modlitwa, która pomaga szukać dobra, wartości duchowych, innych ludzi.Uczniowie naszej szkoły podczas wspólnego posiłku przygotowanego przez gospodarza parafii ks. Cz. Grzyba mieli okazję do zapoznania się z innymi uczestnikami, do rozmowy i wymiany doświadczeń na rozważany w trakcie pielgrzymki temat.
- więcej
Msza Święta z okazji święta patronalnego szkoły
- 23.05.2017 11:01
- Tradycyjnie, jak co roku, uczniowie Zespołu Szkół nr 3 dziękowali Bogu za dar papież Jana Pawła II. 22 maja uczestniczyli oni we Mszy św. kończącej obchody święta patronalnego. Msza św. została odprawiona przez ks. proboszcza W. Galanta oraz ks. R. Strusa, dyrektora Wydziału Nauki i Wychowania Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Zamościu. Homilię wygłosił ks. proboszcz. Zwrócił on szczególną uwagę na zadanie, jakie czeka każdego z nas, by przechowywać i przekazywać kolejnym pokoleniom wielkość pontyfikatu papieża-Polaka. Mówił, że zrozumienie tej wielkości wymaga wysiłku i łączy się z właściwym odczytaniem tych postaw Papieża, które oznaczały jego świętość: otwartości na powołane, rezygnacji z czegoś, by sięgnąć po większe rzeczy, oddanie Maryi, tajemnicę cierpienia. Miłym akcentem były słowa ks. R. Strusa, który na zakończenie Mszy św. podkreślił szczególne zasługi Gimnazjum nr 3 w promowaniu Papieża i jego nauczania w środowisku szkolnym i lokalnym poprzez szereg podejmowanych działań. Po uroczystej Mszy św. uczniowie i grono pedagogiczne złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą Patrona.
- więcej
„Jest wśród nas” - spotkanie z artystą malarzem panem Markiem Sołowiejem w ramach cyklu „ Moje spotkania z Papieżem JP II”
- 21.05.2017 18:45
- „Do tych, którzy z pasją i poświęceniem poszukują nowych «epifanii» piękna, aby podarować je światu w twórczości artystycznej. Dlatego artysta, im lepiej uświadamia sobie swój «dar», tym bardziej skłonny jest patrzeć na samego siebie i na całe stworzenie oczyma zdolnymi do kontemplacji i do wdzięczności, wznosząc do Boga hymn uwielbienia. Tylko w ten sposób może do końca zrozumieć samego siebie, swoje powołanie i misję. Nie wszyscy są powołani, aby być artystami w ścisłym sensie tego słowa. Jednak według Księgi Rodzaju, zadaniem każdego człowieka jest być twórcą własnego życia: człowiek ma uczynić z niego arcydzieło sztuki.”Jan Paweł II - frag. Listu do artystów
Podczas obchodów Dnia Patrona Szkoły od 2007r. odbywają się spotkania z ciekawymi ludźmi, którzy spotkali się z Patronem naszej szkoły, byli blisko Papieża, pisali, grali i śpiewali dla Niego, rozwijali swoje pasje, cieszyli się z pracy dla siebie i dla wspomnień o Papieżu. W Gimnazjum Zespołu Szkół nr3 co roku kontynuowane są spotkania i czujemy, że Patron naszej szkoły – jest obecny wśród nas ciągle, a nie tylko podczas uroczystości. W tym roku klasy Ia,b,c i II a,b Gimnazjum miały przyjemność spotkać się z artystą malarzem związanym z zamojskim środowiskiem plastycznym panem Markiem Sołowiejem. Pan Marek jest absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. Studiował w Instytucie Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie. Dyplom uzyskał w pracowni malarstwa prof. Mariana Stelmasika w 1981 roku. Zaproszony gość zajmuje się twórczością w dziedzinie malarstwa, rysunku i grafiki komputerowej. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Stowarzyszenia Pastelistów Polskich, organizatorem i komisarzem plenerów na Roztoczu i w Zamościu, kuratorem wystaw międzynarodowych oraz założycielem pierwszej autorskiej galerii obrazów plenerowych "ŚCIANA" w Zamościu. Uczestniczył w wielu plenerach w Polsce i Europie, jest autorem 44 wystaw indywidualnych, uczestniczył też w ponad 300 konkursach i wystawach zbiorowych w kraju i Europie. W czasie spotkania z młodzieżą 16.05.2017r. w Zespole Szkół nr3 nasz Gość podzielił się historią swojej artystycznej drogi oraz zdradził, skąd bierze inspiracje do tworzenia swych dzieł. Artysta fascynująco opowiadał uczniom o kolejnych etapach. powstawania obrazów i omawiał techniki plastyczne wykorzystane podczas ich tworzenia. Mieliśmy podczas tego spotkania okazję zobaczyć wyjątkowe obrazy Papieża z zamojskim akcentem namalowane przez pana Marka i zaprezentowane na spotkaniu, podzielił się też wspomnieniami z wizyty Papieża w Zamościu. Nasz gość podzielił się też wiadomością, że został zaproszony do pracy w międzynarodowym zespole do realizacji projektu „Amargas lamentacioneas”. Pan Marek otrzymał zadanie opracowania projektu okładki książki oraz płyt CD „ Gorzkich żali”dla Papieża Franciszka. Było to jak mówił artysta bardzo interesującym wyzwaniem artystycznym. Nasz gość zachęcał uczniów do realizowania własnych pomysłów. Mówił o potrzebie rozwijania talentów i zainteresowań. Wszyscy zauważyli jego wrażliwość i wyjątkowe, pełne akceptacji podejście do młodzieży. Spotkanie było też ilustrowane prezentacją dokumentującą twórczość autora i wydane materiały o artyście. Tekst i foto: Elżbieta Smorowska
- więcej
Spotkanie z kapelanem Zakładu Karnego ks. Tomaszem Źwiernikiem
- 21.05.2017 10:58
17 maja 2017 roku miało miejsce spotkanie młodzieży gimnazjalnej z kapelanem Zakładu Karnego w Zamościu ks. Tomaszem Żwiernikiem na temat „ Systemu wartości w życiu człowieka”. Księdzu towarzyszyły dwie osoby osadzone. W swoim wykładzie Ks. Tomasz mówił, że nie ma złych ludzi, ludzi straconych . Są tylko tacy, którzy w swojej naiwności przyjmują prawdę inną niż Boża i na bakier żyją z wartościami. Pracując w zakładzie w Zamościu przekonał się, że w tych, o których świat mówi, że są źli, można znaleźć dobro. A w więzieniu nie siedzi tylko margines. Ks. Tomasz bardzo mocno podkreślił rolę Żołnierzy Niezłomnych, ich poświęcenie i wierność takim wartościom jak „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Ks. Tomasz pracując z osadzonymi namawia ich do dawania świadectwa przed ludźmi z tzw. wolnego świata. I to właśnie oni podczas spotkania dali mocne świadectwa, jak z przestępców stali się wartościowymi ludźmi. Pokazali, jak Pan Bóg może wiele zdziałać w życiu człowieka, jeśli się Mu zaufa. Na podstawie tych świadectw ks. Tomasz wyliczył podstawowe trudności, z jakimi młodzi mogą się spotkać we współczesnym świecie.
- więcej
12 BIEG NADZIEI PRZESZEDŁ DO HISTORII
- 21.05.2017 19:36
- więcej