• Wydarzenia 2021/2022

• PIRAMIDA CHEOPSA

• 27.04.2022 17:55
        • W dniu 25 kwietnia w Technikum im. Jana Zamoyskiego w Zwierzyńcu odbyło się podsumowanie projektu „Piramida Cheopsa” w ramach działalności Roztoczańskiej Akademii Matematyki.  Nasza szkoła wraz z dwudziestoma pięcioma szkołami podstawowymi uczestniczyła w tym projekcie.
          W czasie jego realizacji zostały przeprowadzone zajęcia on-line z GeoGebry dla uczniów i nauczycieli. Zajęcia dotyczyły podstaw obsługi aplikacji GeoGebra oraz zagadnień z podstawy programowej matematyki szkoły podstawowej. Uczniowie zostali zapoznani z nowoczesnym narzędziem służącym do wspomagania nauczania matematyki. Praca w zespole pozwoliła uczniom na podniesienie swoich umiejętności matematycznych jak i praktycznych.
          W ramach realizacji projektu powstał model Piramidy Cheopsa w skali 1:40. Model zbudowany został z dziesięciu warstw składających się z prostopadłościanów (256 elementów – pierwsza warstwa, 225 – druga warstwa, 100 elementów – trzecia warstwa, 100 – czwarta warstwa, 100 – elementów piąta warstwa, 100 – szósta warstwa, 25 elementów – siódma warstwa, 25 elementów – ósma warstwa, 25 – dziewiąta warstwa, 4 elementy – dziesiąta warstwa), tj. 960. elementów. Prostopadłościany, z których powstał model Piramidy Cheopsa, zostały wykonane z tektury przez uczniów po wcześniejszym zaprojektowaniu siatek tych brył.
          Model został ustawiony na placu Technikum im. Jana Zamoyskiego w Zwierzyńcu.
          W projekcie zaangażowani byli uczniowie z klas 7: Nikodem Dziduch, Nataniel Bieliński, Gabriel Gil, Wiktor Chaber, Jakub Kosz, Wiktor Łaniak, Gabriela Bednarska i Zuzanna Mazurek pod opieką nauczyciela Marty Gorzkiewicz.