• Wydarzenia 2021/2022

• Dęby Katyńskie - Łańcuch Pamięci Kolejnych Pokoleń

• 16.04.2022 09:37
        • 13 kwietnia w naszej szkole odbyła się wzruszająca uroczystość z okazji obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.  Przypadająca w tym roku 82. rocznica zbrodni katyńskiej po raz kolejny przypomina o tragicznych losach polskich jeńców. Wydarzenia z 1940 r. zapisane na kartach historii Polski krwią i męczeńską śmiercią Polaków należą do najbardziej dramatycznych.

Celem programu edukacyjnego „Katyń…ocalić od zapomnienia” jest upamiętnienie niemal 22 tysięcy osób skrytobójczo zamordowanych poprzez sadzenie Dębów Pamięci – JEDEN DĄB, JEDNO NAZWISKO Z LISTY KATYŃSKIEJ, upowszechnianie wiedzy o Ofiarach Zbrodni Katyńskiej – od małej ojczyzny do wielkiej historii, a przede wszystkim aktywny przekaz historii Polski przez pryzmat Jej wybitnych Obywateli – z pokolenia na pokolenie.

• Podczas uroczystego apelu, uczniowie mieli okazję wysłuchać przemówienia Pani Dyrektor Marii Mołdoch, a także świadka historii – Pani Janiny Gąsiorowskiej, która przywołując wspomnienia, opowiedziała o strasznej przeszłości. Żywa lekcja historii była nauką wrażliwości na to, co wspólne i wymaga szczególnej dbałości – MIŁOŚCI DO OJCZYZNY, mądrej, pogłębionej wiedzą i zaangażowaniem.  W myśl idei upamiętnienia ofiar NKWD, został symbolicznie zasadzony Dąb Pamięci – poświęcony pamięci Starszego Posterunkowego Feliksa Kilarskiego, urodzonego 17 maja 1891 r. w Nieliszu, który został zamordowany w Twerze. „Tam, na nieludzkiej ziemi, zabito wiarę, nadzieję, miłość Jednym strzałem w tył głowy…”

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie uroczystości.

Galeria zdjęć z uroczystości(wklej poniższy link w swojej przeglądarce):