3) pochwała ustna Dyrektora szkoły na apelu wobec całej społeczności szkolnej;
4) punkty dodatnie przekładające się na ocenę zachowania przyznawane przez wychowawcę klasy lub nauczycieli zgodnie z kryteriami przyjętymi w wewnątrzszkolnym systemie oceniania określonymi w Rozdziale VII niniejszego Statutu – wpisywane przez wychowawcę lub nauczycieli w karty obserwacji znajdujące się na końcu dziennika lekcyjnego każdej klasy;
5) dyplom uznania za szczególne osiągnięcia,
6) nagroda książkowa za 100% frekwencji,
7) nagroda książkowa za wzorowe zachowanie oraz średnią ocen co najmniej 5,00 (koniec roku szkolnego),
8) Złoty Medal ucznia oraz wpis do złotej Księgi Ucznia Gimnazjum Nr 3 im. Papieża Jana Pawła II za uzyskanie najwyższej średniej ocen w klasyfikacji końcoworocznej dla poszczególnych poziomów klas.
9) Nagroda rzeczowa dla absolwenta, który zdobył największą liczbę złotych Medali Ucznia,
10) list gratulacyjny dla rodziców ucznia, który uzyskał na zakończenie roku szkolnego średnią ocen 5 lub więcej oraz wzorową ocenę zachowania;
2. Wobec ucznia naruszającego określone w Statucie szkoły zasady stosuje się proporcjonalnie do wykroczenia oddziaływania wychowawcze – w tym kary:
1) upomnienie ustne nauczyciela lub wychowawcy wobec klasy;
2) punkty ujemne przekładające się na ocenę zachowania przyznawane
przez wychowawcę klasy lub nauczycieli zgodnie z kryteriami przyjętymi w wewnątrzszkolnym systemie oceniania określonymi w Rozdziale VII niniejszego Statutu – wpisywane przez wychowawcę lub nauczycieli w karcie obserwacji, która znajduje się na końcu dziennika lekcyjnego każdej klasy;
3) upomnienie wychowawcy w obecności rodziców (prawnych opiekunów)
4) upomnienie Dyrektora szkoły;
5) zakaz uczestnictwa w imprezach szkolnych;
6) zakaz pełnienia funkcji na terenie szkoły;
7) pisemna nagana dyrektora szkoły archiwizowana w arkuszu ocen przez okres 1 roku;
8) przeniesienie ucznia do równorzędnej klasy;
1. O zastosowanej karze w pkt. 3-8 wychowawca powiadamia na piśmie rodziców (prawnych opiekunów); kary te są zapisywane na końcu dziennika lekcyjnego;
2. Przed wymierzeniem kary w pkt. 4-8 uczeń ma prawo do złożenia wyjaśnień przed Dyrektorem szkoły, w obecności wychowawcy klasy, rodzica (prawnego opiekuna) i pedagoga szkolnego, który sporządza z niego notatkę, którą podpisuje uczeń, rodzice (prawni opiekunowie).
3. W szkole nie stosuje się kar naruszających nietykalność i godność osobistą uczniów.
4. Po wyczerpaniu kar wymienionych w ust. 1 uczeń może zostać przeniesiony do innej szkoły uchwałą Rady Pedagogicznej, na wniosek Dyrektora Szkoły i decyzją Kuratora Oświaty w przypadkach gdy:
1) pali papierosy , spożywa alkohol , zażywa i rozprowadza narkotyki,
2) dopuszcza się aktów wandalizmu i kradzieży,
3) oddziałuje demoralizująco na rówieśników, tworząc grupę nieformalna o charakterze przestępczym lub chuligańskim,
4) narusza nietykalność cielesną członków społeczności szkolnej.
6. Uczeń ma prawo odwołać się od kary wymienionej w ust. 1 w formie pisemnej do Rzecznika Praw Uczniowskich w terminie 2 dni od jej nałożenia.
7. Rzecznik Praw Uczniowskich po zasięgnięciu opinii właściwego Zespołu wychowawczego rozpatruje odwołanie ucznia i przedstawia stanowisko w formie pisemnej Dyrektorowi szkoły, który podejmuje ostateczną decyzję o odwołaniu, zawieszeniu bądź utrzymaniu kary.
8. Uczeń i jego rodzice mają prawo odwołać się do organu prowadzącego lub sprawującego nadzór pedagogiczny w zależności od rodzaju sprawy. Mogą też zwrócić się o pomoc do Rzecznika Praw Obywatelskich lub Rzecznika Praw Ucznia.