• Opis

• Papież JP II w Lubaczowie i Zamościu.

• 14.06.2015 14:12
          • 18.03.2014r. w ramach oczekiwania na kanonizację JP II odbyło się spotkanie klas I gimnazjum z księdzem proboszczem Andrzejem Stopyrą. Księdza Andrzeja powitała dyrektor Zespołu Szkół nr3 pani Teresa Sołowiej Zaproszony gość miał wielkie szczęście być wielokrotnie bardzo blisko Papieża JP II. – Jeszcze, jako uczeń, później student i duchowny często uczestniczył w gronie Ojca Świętego. Ksiądz Andrzej podzielił się swoimi wspomnieniami w ciepłej, serdecznej i życzliwej atmosferze. Opowiedział uczniom o przygotowaniach, gdy był odpowiedzialny za przyjazd Papieża JP II do Lubaczowa, a Papież gościł w Lubaczowie 2 razy i kiedy gościł Ojciec Święty w Zamościu w 1999r. W tym czasie ksiądz Andrzej Stopyra był dyrektorem i dziennikarzem Katolickiego Radia Zamość (ks Andrzej stworzył Katolickie Radio Zamość, które działa do dziś). Na spotkanie z uczniami przywiózł album z pięknymi zdjęciami ze spotkań z Papieżem w Lubaczowie, Zamościu, Watykanie. Opowiedział o pamiątkach, jakie posiada od Ojca Świętego - jest to pióro z kałamarzem. Ksiądz Andrzej na spotkanie z uczniami przywiózł też bardzo cenne relikwie JP II, które znajdują się w Lubaczowie. Uczniowie mogli z bliska je zobaczyć i zrobić zdjęcia. Przekazał też uczniom informacje o swoich staraniach by te relikwie uzyskać. Uczniowie i nauczyciele – wychowawcy klas I obecni na spotkaniu z zainteresowaniem wysłuchali księdza Andrzeja i Jego wspomnień. Spotkanie przygotowała p. Elżbieta Smorowska – nauczyciel bibliotekarz.

• Ponadczasowy system wartości

• 14.06.2015 14:13
          •

Na lekcjach godzin wychowawczych zostały przeprowadzone zajęcia na temat “Ponadczasowy system wartości”. Dyskusje, rozmowy, praca w grupach pozwoliły uczniom spojrzeć i na nowo zrozumieć sens słów wartość i antywartość w życiu człowieka. Odwołanie się do Dziesięciu Przykazań Bożych, „Dekalogu Polaka” Z. Kossak-Szczuckiej, „Dziesięciu Ważnych Słów” M. Grechuty, Programu Wychowawczego Szkoły przekonały uczniów o konieczności istnienia kodeksu wartości i słusznemu dążeniu człowieka do bycia coraz lepszym i szukaniu autorytetów do naśladowania, jednym, z których był i nadal jest Papież Jan Paweł II. W ramach przygotowań do kanonizacji Papieża Jana Pawła II dnia 12.03.2014 r. uczennice klasy 2a Łucja Chruścińska, Natalia Malec i Jagoda Urelyk przeprowadziły wywiad z księdzem prałatem Januszem Romańczukiem – byłym proboszczem i budowniczym Kościoła p.w. Królowej Polski w Zamościu. W słoneczne popołudnie spotkałyśmy się z księdzem prałatem w jego mieszkaniu. Przyjął nas niezwykle serdecznie i otwarcie. Opowiedział on o swoich spotkaniach z Papieżem i szczególnej wizycie w Zamościu dnia 12.06.1999 r. Mogłyśmy posłuchać ciekawych relacji i obejrzeć pamiątki z tych wizyt. Wrażenia pozostaną na długo, ponieważ mogłyśmy rozmawiać z głównym organizatorem wizyty papieskiej i żywym świadkiem tych ważnych wydarzeń, o których dowiadujemy się tylko z relacji dorosłych. Cały wywiad z księdzem prałatem ukaże się w okolicznościowej gazetce szkolnej, która zostanie wydana w kwietniu.

• Wartości w życiu człowieka

• 14.06.2015 13:37
          • Dnia 19 marca 2014 roku o godzinie 10:00 odbyła się debata pt. "Wartości w życiu człowieka". ,Pięcioosobowe delegacje gimnazjów zamojskich wraz z opiekunami zaszczyciło to szczególne spotkanie. Na wstępie pani Bogusława Niezgoda przywitała gości i słowami kardynała Zenona Grocholewskiego rozpoczęła spotkanie. Przekazując słowa Kardynała, wskazała na cel tej debaty - "My Polacy lubimy świętować, ale chodzi o to żeby w tym świętowaniu nie zagubić wartości, które Ojciec Święty pragnął nam przekazać, żebyśmy żyli według nich, przyswajali je i czynili swoimi." Następnie szczególny gość ks. Marian Wyrwa z parafii pw. Świętego Mikołaja z Hrubieszowa rozpoczął w sposób nietypowy spotkanie z młodzieżą. Poprosił jednego z uczestników, żeby stanął na puszce wypełnionej napojem i drugiej pustej, co było odniesieniem do człowieka pełnego pozytywnych wartości i tego, który jest uosobieniem antywartości. Jego szczera i otwarta rozmowa z młodzieżą była odpowiedzią na pytanie, dlaczego młodzież tak bardzo kocha Papieża Jana Pawła II. Debata wzbudziła wśród uczestników głęboką refleksję na ile i jak wartości w naszym życiu są obecne. Spotkanie zakończyło się w miłej atmosferze przy kawie, herbatce i słodyczach.