Upowszechnianie
W lipcu 2016 roku pani Jolanta Gontarz-Doszla uczestniczyła w ramach projektu Kierunek Europa w kursie metodycznym na Malcie. Zdobyte umiejętności wykorzystywała w projektach i działaniach realizowanych w bibliotece szkolnej. Dzieliła się również zdobytą wiedzą z bibliotekarzami na blogu: bibliotekiszkolneonline. Zdobyte umiejętności pozwoliły również na stworzenie strony internetowej projektu: Młody kreatywny Europejczyk.
TECHNOLOGY___Enhanced___Learning.ppsx
Pan Krzysztof Gęborys na poprzednich wakacjach uczestniczył w szkoleniu CLIL na Malcie w ramach programu Erasmus +. W związku z tym chcąc rozpowszechnić zdobytą wiedzę i umiejętności przygotował krótką prezentację, jak krok po kroku stworzyć krzyżówkę interaktywną w programie HotPotatoes- JCross
Nauka programu do tworzenie interaktywnych materiałów dydaktycznych HotPotatoes - JCross
W czwartek 9 marca 2017r. Nauczyciele języka angielskiego z Zespołu Szkół nr 3 zorganizowali Seminarium : „ Jak urozmaicić lekcję języka angielskiego wykorzystując techniki atrakcyjne dla uczniów” skierowane do nauczycieli anglistów z terenu miasta Zamościa. Celem spotkania było przekazanie wiedzy i umiejętności zdobytych podczas szkolenia w Oxfordzie, w Wielkiej Brytanii. Dwutygodniowy kurs „ Creative Teaching in the Primary Classroom” realizowany był w ramach projektu „Kierunek Europa” ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER). Zaproszenie na Seminarium było więc skierowane do wszystkich nauczycieli zainteresowanych ciekawymi formami nauczania języka angielskiego, które są nowoczesne i uznawane za wartościowe w całej Europie. Panie Jolanta Michalczuk, Agnieszka Stepaniuk i Katarzyna Krężel zaprezentowały innowacyjne narzędzia do pracy na lekcjach za pośrednictwem Internetu, telefonów komórkowych i komputerów. Ponadto przedstawiły kilka bardziej tradycyjnych, ale mało znanych metod utrwalania słownictwa oraz sprawdzania i testowania umiejętności uczniów. Angliści, którzy wzięli udział w spotkaniu zostali wyposażeni w wiedzę znacznie wzbogacającą ich warsztat pracy. Przydatne linki do materiałów i stron internetowych wykorzystanych podczas szkolenie umieszczone są poniżej.
Instead of PowerPoint:
https://slides.comhttps://www.emaze.com/?emazehome
Quizes:
Polls:
https://www.polleverywhere.com/
News:
http://www.breakingnewsenglish.com/
Films:
http://moviesegmentstoassessgrammargoals.blogspot.com/
Oscar Short - Oktopodi
https://www.youtube.com/watch?v=badHUNl2HXU
Songs, rhymes ,chants: There was an old Lady Who Swallowed a Fly
https://www.youtube.com/watch?v=8a13-JbxC98
The button Factory Rap
https://www.youtube.com/watch?v=SdaA1PFyuR8
http://learnenglishkids.britishcouncil.org/en/
Varieties:
https://www.the-qrcode-generator.com/
http://learningapps.org/index.php?overview&s=&category=0&tool
http://www.onestopenglish.com/clil
06 lutego tego roku koleżanki Anna Wróbel i Daria Król, uczestniczki kursów zagranicznych CLIL, w których brały udział w ramach programu Erasmus + (projekt „Kierunek Europa”), podzieliły się swoją wiedzą i doświadczeniem z zainteresowanymi nowymi technologiami i narzędziami ICT nauczycielami naszej szkoły. Poznaliśmy bardzo atrakcyjne dla nauczyciela i ucznia platformy Quizis i Quizlet, które można wykorzystać do pracy na lekcjach, na zajęciach pozalekcyjnych i w domu do wszystkich przedmiotów. Są one bardzo popularne szczególnie wśród nauczycieli języków obcych, pozwalają bowiem poznać pisownię i wymowę obcych słówek. Będą pomocą przed dyktandem, gdyż świetnie nadają się do ćwiczenia ortografii. Łącząc multimedialną zabawę z nauką, mogą być wsparciem w nowoczesnym nauczaniu j. polskiego i matematyki, historii i geografii, i wszystkich pozostałych przedmiotów szkolnych. Przy ich pomocy można układać i rozwiązywać testy online. Zostaną one sprawnie przez te platformy opracowane z podaniem wyników, średnich itp. Ciekawą propozycją dla nauczycieli uczestniczących w tym koleżeńskim szkoleniu był pokaz możliwości, jakie stwarza platforma Glogster, służąca do projektowania plakatów. Koleżanki, które chciałyby jeszcze poćwiczyć korzystanie z tych platform pod okiem PP. Wróbel i Król, prosimy o indywidualne zgłaszanie się do tych prowadzących.
Nauczyciele uczestniczący w projekcie „Kierunek Europa” po odbyciu w lipcu 2016r. szkoleń na Malcie zaprezentowali w czasie sierpniowej rady pedagogicznej narzędzia i metody, z jakimi zapoznali się w czasie zagranicznych szkoleń oraz przekazali linki do stron internetowych, które mogą być przydatne przy wdrażaniu do procesu edukacji standardów europejskich w zakresie metodologii i technik nauczania. Wśród doświadczeń, z którymi dzielili się z członkami rady pedagogicznej były:
• tworzenie strony do współpracy między wieloma osobami, która może być dostępna tylko dla wybranych uczestników, może też służyć przesyłaniu dokumentów, tworzeniu np. wspólnego dokumentu online itp. (Wiki),
• tworzenie plakatów (Word Cloud),
• tworzenie prostej strony internetowej np. dla potrzeb klasy, projektu (Website),
• tablica ogłoszeń - zdjęcia, ogłoszenia, linki…. (Padlet),
• tworzenie „mapy myśli” (Mindomo),
• darmowe zasoby dla tablic interaktywnych dostosowane do ilości osób w grupie np. dla grupy 30- osobowej, 15-osobowej itp.( IWB activities),
• darmowe słowniki online, multi-słowniki, słowniki wizualne,
• WebQuest – rodzaj metody projektów zorientowanej na uczniowskie badania w oparciu o instrukcję umieszczoną na stronie internetowej,
• program do tworzenia różnych form zadań, quizów i testów online (Quandary),
• tworzenie awatara, możliwość tworzenia prezentacji(płatna),
• komiksy elektroniczne (Cartoon strip),
• tworzenie książek elektronicznych (Storybird),
• praca w chmurze (Dropbox),
• programy do tworzenia filmów, słuchowisk, chatroomów itp.
program do tworzenia puzzli, krzyżówek, labiryntów (Hot Potatoes).Po wypróbowaniu tych metod w czasie prowadzonych przez siebie zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych nauczyciele ci przeprowadzą szkolenia dla zainteresowanych tymi narzędziami kolegów z grona pedagogicznego. Mamy nadzieję, że w drugim semestrze wielu z nich będzie już umiało posługiwać się powyższymi programami i technikami.
Prezentację na sierpniową radę pedagogiczną przygotowali PP: Jolanta Doszla, Krzysztof Gęborys, Daria Król i Anna Wróbel.