Tydzień Kultury - list do uczniów
- 20.11.2015 11:54
DROGI GIMNAZJALISTO!
Po raz kolejny w naszej szkole obchodzimy „Tydzień Kultury”. W ciągu zaledwie siedmiu dni przypominasz sobie zasady savoir-vivre'u, które tak naprawdę obowiązują każdego z nas przez cały rok. Zapytasz, czym jest „savoir-vivre”? To „sztuka życia”, przejawiająca się w relacjach z innymi ludźmi.
Młody Przyjacielu, zapewne zdajesz sobie sprawę, że kultura osobista to Twoja wizytówka. Warto zatem znać zasady dobrych manier i stosować je w praktyce.
Do najważniejszych należy okazywanie szacunku osobom dorosłym, a wszkole wszystkim-bez wyjątku-pracownikom. Cieszy nas, gdy mówisz „dzień dobry” zarówno nam-nauczycielom, jak i paniom z obsługi, czy panom konserwatorom. Czasami wydaje nam się, że nie wiesz jak się zachować, gdy widzisz nas po raz kolejny w szkole lub poza jej murami. Wiedz, że w takiej sytuacji do dobrego tonu należy uśmiech lub kiwnięcie głową-są one przejawem Twojej życzliwości i uprzejmości. Spróbuj, a zobaczysz, jak wiele możesz zdziałać tak prostym gestem!
Drogi Uczniu, na pewno wiesz, że z przyjemnością słuchamy Twoich wypowiedzi, w których nie stronisz od słów „proszę”, „dziękuję”, „przepraszam”, gdy z szacunkiem odnosisz się do rozmówcy-dorosłego, czy rówieśnika, gdy nie używasz wulgaryzmów. Smuci nas jednak, kiedy podczas lekcji zapominasz o dobrych manierach-nie podnosisz ręki, aby zasygnalizować gotowość do odpowiedzi, przerywasz wypowiedź rozmówcy. Pamiętaj, że inni też mają wiele mądrego do powiedzenia i też chcą podzielić się swą wiedzą.
Uwierz nam-Drogi Uczniu-że jesteśmy dumni, kiedy kulturalnie zachowujesz się na apelach i podczas uroczystości szkolnych, kiedy z uwagą i zrozumieniem wysłuchujesz prezentacji koleżanek i kolegów, nie ośmieszasz ich i nie kpisz z ich pracy.
Cieszy nas również, gdy swoim właściwym strojem podkreślasz rangę danego wydarzenia. Z ubolewaniem musimy stwierdzić, że nie wszyscy uczniowie pamiętają o odpowiednim ubiorze, a przecież on również jest wyrazem kultury osobistej czlowieka. Zbyt krótka spódniczka, zbyt obcisła bluzeczka, czy dżinsy, nawet te najmodniejsze, to dobry strój, ale … na dyskotekę. Powiesz, że „Nie szata zdobi człowieka”, a jednak zaufaj nam - „Jak Cię widzą, tak Cię piszą” i właśnie strój jest dopełnieniem tego, co sobą reprezentujesz.
Jako pedagodzy głęboko wierzymy, że zawsze mówisz prawdę i nie zrzucasz odpowiedzialności na innych. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że-jak każdy-popełniasz błędy, bo „błądzić jest rzeczą ludzką”. Mamy nadzieję, że potrafisz wtedy przyznać się do porażki i przeprosić,zaistniałe konflikty rozwiązać bez przemocy, oraz wyciągnąć konstruktywne wnioski.
Drogi Młody Przyjacielu, niech ten list będzie dla Ciebie przejawem naszej sympatii i troski, a jednocześnie życiowym drogowskazem. Zapewniamy Cię, że jesteś dla nas bardzo ważną osobą, dlatego też mamy nadzieję, że Twoja kultura osobista i zachowanie nigdy nie będą budziły zastrzeżeń. Pamiętaj, że „Uprzejmość jest cennym kluczem, który otwiera wszystkie drzwi” i nigdy o tym nie zapominaj! A nasz list do Ciebie potraktuj jaką przyjacielską radę od ludzi życzliwych.
Pozdrawiamy i życzymy wytrwałości w zdobywaniu kolejnych szczebli w „szkole życia”
Nauczyciele Gimnazjum nr 3 im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły