• 2016/2017

• Warsztaty literacko-plastyczne w Książnicy Zamojskiej

• 16.03.2017 09:18

• Z okazji 140 rocznicy urodzin Bolesława Leśmiana i 80 rocznicy śmierci poety odbyły się w Książnicy Zamojskiej warsztaty literacko-plastyczne dla uczniów klas trzecich.
        • Organizatorem wycieczek do Książnicy Zamojskiej była Renata Bałabuch.

Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się kim był Bolesław Leśmian i dlaczego obchodzimy Rok Leśmiana w Zamościu. Następnie prowadząca warsztaty czytała fragment baśni a zadaniem uczniów było wykonać pracę plastyczną. Każda z sześciu klas miała do wykonania podczas warsztatów inne zadanie.

Klasa 3d wysłuchała baśni „Przygody Sindbada Żeglarza” i sklejała postać Sindbada z przygotowanych wcześniej elementów.

Klasa 3e wysłuchała baśni „O pięknej Parysadzie i o ptaku Bulbulezarze” a następnie malowała farbami plakatowymi postać Parysady – była to praca w grupach 4-5 osobowych.

Klasa 3a wysłuchała „Baśni o rumaku zaklętym” a następnie wydrapywała na kartonie pokrytym kredkami świecowymi i czarną farbą wizerunek rumaka.

Klasa 3c wysłuchała baśni „Alibaba i czterdziestu zbójców” a następnie pracowała w czterech grupach. Dwie grupy narysowały zbójców a następnie wycięły ich postacie i nakleiły na dwóch plakatach przygotowanych przez pozostałe grupy – przedstawiające sezam.

Klasa 3b wysłuchała baśni „Rybak i geniusz” a następnie odbyła się część warsztatowa spotkania. Uczniowie zostali podzieleni na 4 grupy. Dwie grupy rysowały Olbrzyma, natomiast dwie kolejne ozdabiały szkatuły bibułą.

Klasa 3f wysłuchała „Baśń o Aladaynie i o lampie cudownej” a następnie w części warsztatowej spotkania pracowała w grupach dwuosobowych. Każda grupa otrzymała kolorowankę z lampą Aladyna, aby ozdobić ją kolorowymi kuleczkami z plasteliny i cyrkoniami samoprzylepnymi. Prace uczniów powstałe podczas warsztatów zostały zaprezentowane na wystawie przed biblioteką szkolną.

Renata Bałabuch