DZIEŃ ZIEMI 22.04.2023 – ZAINWESTUJ W NASZĄ PLANETĘ
Dzień Ziemi nazywany także Międzynarodowym Dniem Ziemi, to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i inspirowania do życia w zgodzie z naturą. Idea obchodów Dnia Ziemi została zapoczątkowana w 1970 r. przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona.
Zdarzeniem, które przyczyniło się do zainicjowania tego święta, była katastrofa ekologiczna ze stycznia 1969 r., do której doszło u wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Według wstępnych szacunków, z uszkodzonej platformy wiertniczej wyciekło do oceanu kilkaset tysięcy galonów ropy, co doprowadziło do śmierci tysięcy ptaków, delfinów oraz innych morskich zwierząt, a także dewastacji środowiska na wiele lat.22 kwietnia 1970 roku odbył się pierwszy w historii Dzień Ziemi. Natomiast kilka miesięcy później powołano do życia Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska. W skutek powyższego, podpisano wiele aktów prawnych, które miały na celu ochronę zagrożonych gatunków, a także walkę o zrównoważone środowisko.
Obchody są okazją do refleksji nad przyszłością naszej planety, promowaniem proekologicznych postaw w społeczeństwie, budowaniem wspólnej odpowiedzialności, uświadamianiem ludziom zagrożeń związanych z rozwojem przemysłu. To także sposobność do zwiększania świadomości wpływu jaki wywieramy na przyrodę i efektów niszczenia środowiska naturalnego, do których zaliczyć można zanieczyszczenie powietrza, wody oraz globalne ocieplenie.
Pamiętajmy, że każdy z nas jest mieszkańcem Ziemi i odpowiada za utrzymanie dobrostanu błękitnej planety!
Z tej okazji uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Zamościu aktywnie zaangażowali się w „ Obchody Dnia Ziemi”. Klasa 6a realizowała Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Z ekologią na Ty” ; uczniowie klas 6 wzięli udział w spotkaniu z Panią Małgorzatą Grabek Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych o. Zamość ; klasa 7a była na wycieczce w Oczyszczalni ścieków Zamościu; ponadto uczniowie brali udział w konkursie na film o tematyce ekologicznej „Woda - jak ją oszczędzać”, oraz w konkursie plastycznym , którego efekty zobaczymy w poniedziałek. Wszystkie prace wyróżniały się oryginalnością, pomysłowością oraz dbałością wykonania w najmniejszym szczególe. W miesiącu maju uczniowie posadza w otoczeniu szkoły kwiaty, podnosząc wrażenia estetyczne oraz tym sposobem zwiększą ilość tlenu na Ziemi.
Nad całością czuwali nauczyciele przyrodnicy- Dziubka Mariola – geografia; Kozar Dorota – chemia; Mazurek Jadwiga – biologia , Wróbel Anna –fizyka, Marta Zwolan –geografia, oraz nauczyciel bibliotekarz Gontarz –Doszla Jolanta.Z ekologią na TY -uczniowie klasy 6a nakręcili film u swoich młodszych kolegów. - YouTube