• LEKCJA DEMOKRACJI W GIMNAZJUM

• 15.06.2017 05:59
        • We wtorek  13 czerwca 2017 r. nasi gimnazjaliści wybierali Przewodniczącego Szkoły. Demokratyczne i jawne wybory poprzedziła  kampania wyborcza, która miał miejsce  w dniach 05.06.2017 - 12.06.2017 r. Każdy uczeń w poziomie klas pierwszych, drugich i trzecich wybierał  w drodze tajnego głosowania jednego z trzech kandydatów. Do wyborów stanęli: Babicz Bartłomiej (2b), Kupiec Julia (2a) i Żołopa Mateusz (2a). Każdy z nich przygotował autoprezentacje, zdjęcia i  programy , które pojawiły się w różnych miejscach naszej szkoły. Dzień wyborów zapowiedziany został dzięki licznym plakatom, a kandydaci mieli okazję zaprezentować swój program przed elektoratem podczas apelu w dniu 12.06.2017 r. Przypomniana została wówczas ordynacja wyborcza.
          W tym roku nasza szkoła przystąpiła do akcji "Samorządy mają głos" organizowanej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Wypełniając formularz zgłoszeniowy, zobowiązaliśmy się do przeprowadzenia wyborów do SU. Osobami odpowiedzialnymi za realizację przedsięwzięcia są koordynatorzy tj. opiekunowie SU klas 1-3 gimnazjum .
          Każdy z członków zespołu może publikować na stronie www.wybory.ceo.pl aktualności , informacje o szkole oraz kandydatach do władz SU tj. zdjęcia, filmy. Po rejestracji uzyskaliśmy dostęp do materiałów pomocniczych, plakatów, wzorów kart do głosowania i poradnika, dzięki którym sprawnie przeprowadziliśmy kampanię oraz demokratyczne wybory.  Przebiegły one zgodnie z planem. Komisja skrutacyjna w składzie: Julia Oberda (3a), Kamila Dudek (3a), Angelika Szymańska (3a), sprawnie policzyła głosy, sporządziła protokół i podała  wyniki wyborów.
          Przewodniczącym Szkoły z liczbą 77 głosów został Babicz Bartłomiej, uczeń klasy 2b, na drugim miejscu uplasował się Żołopa Mateusz, który otrzymał 52 głosy i tym samym obejmie funkcję Zastępcy Przewodniczącego.
          Wybory na przewodniczącego SU i jego zastępcę w naszej placówce były: równe, powszechne, tajne, bezpośrednie i większościowe. Mamy nadzieję, że taka lekcja demokracji wyzwoliła w uczniach aktywne postawy obywatelskie. Zapraszamy do odwiedzania strony www.wyboty.ceo.pl
          Kandydatką na Radną Młodzieżowej Sesji Rady Miasta na kadencję 2015-2018 została Zuzanna Gasik, uczennica klasy 1a, która będzie reprezentowała społeczność szkolną na miejskich sesjach.
          Naszym młodym politykom życzymy owocnej pracy i samych sukcesów. Tekst  opiekunowie Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum