• SZKOLNA DEBATA

• 11.06.2017 14:51
        • Interesująca debata na płaszczyźnie uczniowie-nauczyciele wzbudziła ogromne zainteresowanie zgromadzonych. Uczniowie, oraz nauczyciele wyrazili swoją opinię i ustosunkowało się do kluczowego pytania: „Czy nauczyciel umożliwia uczniom wpływanie na sposób organizowania i przebiegu uczenia się, oraz na sposób organizacji lekcji?”. Obie strony wyraziły swoje refleksje i poglądy, aktywnie prowadziły dyskusję i przedstawiły swój, niejednokrotnie rozbieżny, punkt widzenia.

Z wielkim zaangażowaniem uczestnicy spotkania podjęli pracę w grupach. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele przedstawili swoje propozycje rozwiązań problemów i wskazali na potrzebę wprowadzenia zmian, które uwzględniać będą wpływ ucznia na organizację i przebieg lekcji. Debatę przeprowadzono metodą dyskusji panelowej. Składała się ona z dwóch części. W pierwszej temat był publicznie dyskutowany przez wyznaczoną grupę, czyli panel, którą pokierował moderator. Druga część spotkania była otwarta dla uczestników z sali. Mogli oni zadawać pytania panelistom oraz komentować ich wypowiedzi, a także prezentować własny punkt widzenia. Na zakończenie moderator krótko podsumował, co zostało powiedziane.

Efektem końcowym debaty były wypracowane wnioski i rekomendacje do dalszej pracy i współpracy:

-Nauka powinna być oparta na podstawie książki (podczas nieobecności w szkole uczeń ma możliwość zapoznania się z materiałem omówionym na lekcji);

-Uczniowie mogą przedstawiać nauczycielowi swoje pomysły na przeprowadzenie interesującej i ciekawej dla ucznia lekcji

-Na początku roku szkolnego wychowawcy powinni uświadomić uczniom zakres ich wpływu na program lekcji i sposób jej organizacji.

Podczas debaty zauważono, że uczniowie nie zawsze mają wpływ na przebieg lekcji, a codzienna rutyna i powtarzalność sprawia, że lekcje stają się nieciekawe dla ucznia. Dodano, że ograniczona do niektórych przedmiotów jest możliwość wykonywania dodatkowych prac. Nauczyciele podkreślili, że nie można uniknąć powtarzających się tematów i schematów lekcji z uwagi na potrzebę opanowania materiału i dużą liczbę opinii z PPP.

45-minutowe spotkanie odbyło się 6 czerwca 2017r. w auli szkolnej, a w roli moderatora wystąpiła przewodnicząca szkoły, uczennica klasy 3a, Kamila Dudek, oraz wspomagająca ją Julia Zawisza (3a). Mamy nadzieję, że taka lekcja demokracji wyzwoli w uczniach aktywne postawy obywatelskie.Tekst : Samorząd Uczniowski