• Gimnazjaliści z klas 2 na Rajdzie Obrony Cywilnej

• 03.10.2016 09:06
        • Uczniowie klas 2 spędzili niezapomniane chwile na łonie natury i przeżyli wspaniałą przygodę podczas obozu obrony cywilnej w Zarzeczu. Dopisała pogoda i ani na chwilę nie zabrakło dobrego humoru. Pod słonecznym parasolem nasi gimnazjaliści z uśmiechem na twarzach przystąpili do szkolenia, ruszyli na zajęcia w szkole życia. Podzieleni zostali na bajkowe grupy szkoleniowe. Pojawiły się Jeżyki, Krasnoludki, Biedronki, Muchomorki i Świerszcze. Na kolejnych punktach zdobywali wiedzę i umiejętności, oraz nowe doświadczenie przydatne w dalszym życiu. Musztrę, oraz pokaz obsługi masek i odzieży ochronnej zaprezentowali żołnierze z III Batalionu Wojskowego w Zamościu. Pracownik PCK zademonstrował kolejne kroki niezbędne w ratowaniu ludzkiego życia. Uczniowie mieli okazję udzielić pierwszej pomocy i wykonać masaż serca, oraz sztuczne oddychanie, posługując się szkoleniowym fantomem. Pani Regina Moczarska, szkolna pielęgniarka przedstawiła uczniom właściwe sposoby bandażowania i opatrywania ran i urazów. Interesujące okazały się również zajęcia na temat zagrożeń w czasie wojny i pokoju, prowadzone przez p. Małgorzatę Smolińską, oraz szkolenie z zakresu orientacji w terenie, które przeprowadził p. Wojciech Zdybel.

• Wszyscy spisali się na medal, ale nie zabrakło również dreszczyku emocji i zdrowej rywalizacji. Każdy walczył o kolejne punkty dla drużyny, a oceniano przede wszystkim aktywność i zachowanie zespołu podczas zajęć. Zwycięzca mógł być jednak tylko jeden. Najlepsze okazały się Świerszcze w składzie: Buczek Bartłomiej (2a), Kawałek Emilia (2a), Kupiec Julia (2a), Lewusz Bartłomiej (2a), Muszyńska Klaudia (2a), Buczak Aleksandra (2b), Grula Aleksandra (2b), Janowski Mateusz (2b), Jeruzal Diana (2b), Poprawa Paulina (2b), Radzik Jakub (2b), Rogowski Adrian (2b).

Dobry humor nie opuścił naszych uczestników do samego końca, bo wszyscy tak naprawdę wygrali-zdobyli wiedzę i nowe umiejętności, które kiedyś mogą się okazać potrzebne w ich życiu.

Po ciężkiej pracy przyszedł czas na zasłużony odpoczynek, uczniowie integrowali się przy wspólnym ognisku, a ich puste żołądki szybko zapełniły się pieczoną kiełbaską.

Radośni i szczęśliwi uczniowie wrócili do szkolnej rzeczywistości, ale kolorowe wspomnienia z rajdu pozostaną na długo w ich sercach.

Rajd OC odbył się 30 września 2016r. na terenie gospodarstwa agrorurystycznego w Zarzeczu, a nad sprawnym przebiegiem imprezy czuwali wychowawcy: p. Agnieszka Stepaniuk i p. Anna Wróbel, oraz opiekun SU klas 2 p.Marzena Gąska.

Tekst Marzena Gąska Foto Agnieszka Stepaniuk