• ZAMOJSKI DZIEŃ PAPIESKI

• 07.07.2015 14:43
        • 12 czerwca 1999 roku papież Jan Paweł II przybył z pielgrzymką do Zamościa. Dla społeczności  Gimnazjum to kolejna ważna data związana z osobą Patrona Szkoły i historią naszego miasta. Z tej okazji uczniowie Zespołu Szkół  (Gimnazjum nr 3 imienia Papieża Jana Pawła II  oraz Szkoły Podstawowej nr 3 imienia Elizy Orzeszkowej) włączyli się w obchody upamiętniające 16. rocznicę  przyjazdu papieża do Zamościa. Na Rynku Wielkim wykonali koncert, którego myślą przewodnią było wezwanie Wielkiego Polaka „Świętymi bądźcie”. „Świętość (…) jest darem i zadaniem dla świeckich tak samo jak dla zakonników i kapłanów, w sferze prywatnej, tak jak w działalności publicznej, w życiu zarówno jednostek, jak rodzin i wspólnot”- przekonywał Jan Paweł II. To dlatego wyniósł na ołtarze tak wiele osób,  ludzi różnych stanów i profesji.

• XXI wiek potrzebuje świętych dnia codziennego- uczciwych, mądrych i oddanych Bogu, ojczyźnie i ludziom, uśmiechniętych i umiejętnie łączących aktywne życie w świecie z równie aktywnym życiem duchowym” – przekonywali młodzi artyści z papieskiego gimnazjum. Słowem, śpiewem, tańcem i pantomimą „opowiedzieli” o drodze do świętości, która jest codziennym zmaganiem się człowieka z własnymi słabościami, jest nieustannym powstawaniem i wytrwałym zmierzaniem do Źródła. I choć jest ona „kręta, trudna i pod górę wciąż”- przejmująco recytowała Karolina Suchodolska, to „pewna i jedyna, ponieważ wyznacza ją Dekalog, wyryty przez Boga w sercu każdego człowieka” - zapewniał Karol Olszewski, który wcielił się w  rolę ucznia Jana Pawła II.

Podczas koncertu uczniowie przedstawili sylwetki kilkorga świętych i błogosławionych wyniesionych do chwały ołtarza przez Papieża – Polaka. Przypomnieli nauczanie Jana Pawła II, który z wielką miłością i szacunkiem zwracał się do młodych, w nich pokładał nadzieję.  Jednocześnie przestrzegał przed obłudą i zdradliwymi propozycjami świata: konsumpcjonizmem,  relatywizmem moralnym czy swawolą.

Uczniowie zaprezentowali wysoki poziom artystyczny - zarówno młodzież z Gimnazjum (wokaliści przygotowani przez p. K Krajewskiego, zespół teatralny pod kierunkiem p. E. Malickiej), jak i dzieci ze Szkoły Podstawowej (zespół muzyczny „Wiolinki” p. A. Sawki oraz chór prowadzony przez p. J. Nowak).  Młodzi artyści pokazali swój talent muzyczny, taneczny, aktorski i recytatorski – wszystko w hołdzie wspaniałemu człowiekowi, dziś świętemu Janowi Pawłowi II.

Koncert Papieski na Rynku Wielkim w Zamościu był uwieńczeniem szeregu działań realizowanych w Gimnazjum nr 3, których celem jest   przybliżanie młodemu pokoleniu sylwetki i nauczania Wielkiego Polaka: papieża, filozofa, etyka, a przede wszystkim człowieka kochającego Boga i bliźniego, człowieka dialogu, także człowieka cierpiącego, lecz przepełnionego pokojem i radością. Opracowała: Ewa Malicka