• Wydarzenia

• NOC BIBLIOTEK Z „WIECZORNYM WIERSZOWANIEM” I WIELOMA ATRAKCJAMI DLA DZIECI W NASZEJ SZKOLE

• 07.07.2015 14:33
        • 29.05.2015r. od godz. 19:00  do 22:00  miało miejsce  w Zespole Szkół nr3 wydarzenie czytelnicze „POCIĄG DO CZYTANIA”  w ramach 1 Krajowej  Nocy Bibliotek. Była to jedyna tego typu impreza czytelnicza  w Zamościu zorganizowana w szkole w ramach kampanii    „Cała Polska czyta dzieciom” i  Ogólnopolskiego Programu CEO „Poczytaj mi przyjacielu”. Swoją obecnością zaszczycił nas pan Andrzej Wnuk Prezydent Miasta Zamościa i pani Agnieszka Kowal Dyrektor Wydziału Oświat, pani Dyrektor  Zespołu Szkół nr3 Teresa Sołowiej, panie  wicedyrektor Alina Dziki, Marta Zwolan..  Pan Prezydent  Andrzej Wnuk przeczytał zgromadzonym uczniom „Lokomotywę” Juliana Tuwima i zwracając się do uczniów SP,  Gimnazjum życzył wspaniałych, niezapomnianych chwil związanych z książką podczas tej imprezy czytelniczej  i na co dzień. W tę  niezapomnianą Noc Bibliotek  jeździła lokomotywa z maszynistą pełna uczniów klas I SP na stacje kolejowe:

• I stacja  kolejowa - zajęcia plastyczno-muzyczne (zadaniem uczniów było „wypełnić” poszczególne wagony, zmieniając treść wiersza „Lokomotywa” w ilustracje  i nauczyć się słów piosenki).
          • II stacja  kolejowa – w bibliotece SP (praca z kopertami - wyszukiwanie książki według określonego klucza na półkach w  bibliotece Szkoły Podstawowej).
          • III stacja  kolejowa – na terenie Gimnazjum w przygotowanym, nastrojowym „Kąciku czytelniczym” na „wieczorne wierszowanie” – czytanie  wybranych wierszy Juliana Tuwima  przez uczennice Gimnazjum (tytuły dobrane  do stroju uczniów : „Zosia Samosia”, „Kotek”,  „Rycerz Krzykalski”, „Słowik”, a na prośbę uczniów jeszcze inne tytuły.

Zajęcia plastyczne i czytelnicze przerywane były piosenką  „Jedzie pociąg z daleka” podróżą przez szkolne korytarze SP i Gimnazjum i nauką piosenek tematycznie związanych z wierszem ‘Lokomotywa”. Szczególny klimat tej podróży nadał zapadający wieczór, który pogrążył szkołę w ciemnościach rozświetlanych światłem dziesiątek latarek. W dalszej części „ Pociągu do czytania” Pani dyrektor  Teresa Sołowiej przeczytała fragment swojej ulubionej książki z dzieciństwa – „Calineczka”, a  uczniowie poszczególnych klas 1 zaprezentowali w wybranej formie książki,  które polecają do czytania swoim kolegom i koleżankom. Były to krótkie inscenizacje z piosenkami, w których brały udział całe klasy przygotowane przez swoje panie. W  tej pełnej atrakcji czytelniczych Nocy Bibliotek udział wzięły: klasa 1a z wychowawczynią panią Ewą Martyniuk, klasa 1b z wychowawczynią panią Anną Sawką i klasa 1e z wychowawczynią panią Elżbietą Karol, uczennice z Gimnazjum Barbara Czausz 2A, Karolina Suchodolska 2A, Patrycja Twardzisz 2B i Dominika Witkowska 2B. Uczennice Gimnazjum były tez pomocne przy krążącej z wagonami  pełnymi uczniów lokomotywie i przy zapełnianiu pracami dzieci wagonów lokomotywy. Wieczór zorganizowały: pani Jolanta Gontarz-Doszla , Anna Bełz biblioteka SP 3, pani Marta Margol, Anna Stabińska , Krzysztof Gęborys - świetlica SP3  i  pani Elżbieta Smorowska -biblioteka Gimnazjum nr 3.Tekst i foto: Elżbieta Smorowska